Kesäloma masennus, mikä avuksi

Anonyymi

Hei täällä kirjottelee aika nuori tyttö, oon kärsiny muutama vuosi keskivaikeasta masennuksesta ja on kaksuuntainen mielialahäiriö. Koulu on tosi rankkaa ja luokalle oon tällävuodella kanssa jäänyt. Aattelin et kesäloman tulo vois piristää, mutta päinvastoin. Masentuneisuus on vaan kasvanu. Vietän päivät sisällä yksin omassa huoneessa 24/7, ja en ole halukas tekemään mitään. Psykiatrilla käyntikään ei onnistunut minulta. Oli isot odotukset lomalta ja nyt vaan odotan sen loppua. Kavereita ei oikeastaan ”hyviä” ole kun olen vasta muuttanut uudelle paikkakunnalle. Vielä on 3 viikkoa lomaa jäljellä, onko jollain muulla ollut tälläistä? Mikä avuksi? Ja ennenkuin joku vastaa ”mene tekemään asioita” niin se tässä ongelma onkin henkisenten ongelmien takia. Enkä tiedä yhtään miten käsitellä tätä. Mutta otan silti vastaan kaikki avut ❤️

3

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Puhu vanhemmillesi. Ota vastaan esim lääkitys.

    • Anonyymi

      Kaks suuntanen, taitaa just siitä olla hankala, että pitäs osata elää ittensä kanssa, niin ylä kun alamäessä. Osaatko esimerkiksi sanoa, että seuraako mielialat, joitain vuodenaikoja? Tai jotain muita tekijöitä mistä saat kiinni. (Esim. mainitsemasi muutto.)

      Mä en todellakaan tiedä, että mitä konsteja ihmiset käyttää siihen, että millä ne ottaa tai antaa itelleen vauhtii, sillon kun ollaan pohjalla, ja sit taas millä jarrutetaan kun mennään liian lujaa.

      Ainoo vinkki mitä tähän osaan sanoo, on se itsestään selvyys, että pysy kaukana huumeista ja viinasta. Sillä tollasen jojon saa vielä pahemmin solmuun. Käsittääkseni on myös ihmisiä jotka osaa händlätä sitä oloa lääkkeillä, mut siihenhän sitten tarttee kallonkutistajan apua.

      Ootko kokeillu nää sekasin, ja valoa chatit? Onko paikkakunnalla jotain nuorille suunnattuja mestoja, kulttuuripajoja, klubitaloja, mitä nää nyt onkaan?

      Ai niin ja se toinen itsestään selvyys. Mee rohkeesti johonki harrastukseen. Harrastuksessa tutustut kuitenki ihmisiin, joilla on jollain tapaa sama mielenkiinnon kohde kun sulla. Niiden kanssa on sitten helpompi ryhtyy jutulle, kun on jotain yhteistä mistä alottaa. Pahinta mitä siellä voi tapahtuu on se että saa ihan aidon ystävän. Nimimerkillä kokemusta löytyy.

      Tsemppiä täältä.

    • Anonyymi

      tsemppii. Ite kans nuori/ teinityttö ja mulla myös epäillään kaksuuntasta. Itekkin oon viettäny kesän vaan huoneessa, paristi käyny mun saman ikäsii serkkuja moikkaan mut muuten en ees jaksa nousta. En tiä mikä auttais, ite oon käyny terapiassa kohta kaks vuotta. Mutta ainakin masennuslääkkeitä ja ketipinoria otan. Suosittelen todellakin miettiin lääkkeitä

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      121
      10332
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5040
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2221
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2068
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1601
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1412
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      27
      1050
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      1011
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe