Hei täällä kirjottelee aika nuori tyttö, oon kärsiny muutama vuosi keskivaikeasta masennuksesta ja on kaksuuntainen mielialahäiriö. Koulu on tosi rankkaa ja luokalle oon tällävuodella kanssa jäänyt. Aattelin et kesäloman tulo vois piristää, mutta päinvastoin. Masentuneisuus on vaan kasvanu. Vietän päivät sisällä yksin omassa huoneessa 24/7, ja en ole halukas tekemään mitään. Psykiatrilla käyntikään ei onnistunut minulta. Oli isot odotukset lomalta ja nyt vaan odotan sen loppua. Kavereita ei oikeastaan ”hyviä” ole kun olen vasta muuttanut uudelle paikkakunnalle. Vielä on 3 viikkoa lomaa jäljellä, onko jollain muulla ollut tälläistä? Mikä avuksi? Ja ennenkuin joku vastaa ”mene tekemään asioita” niin se tässä ongelma onkin henkisenten ongelmien takia. Enkä tiedä yhtään miten käsitellä tätä. Mutta otan silti vastaan kaikki avut ❤️
Kesäloma masennus, mikä avuksi
3
232
Vastaukset
- Anonyymi
Puhu vanhemmillesi. Ota vastaan esim lääkitys.
- Anonyymi
Kaks suuntanen, taitaa just siitä olla hankala, että pitäs osata elää ittensä kanssa, niin ylä kun alamäessä. Osaatko esimerkiksi sanoa, että seuraako mielialat, joitain vuodenaikoja? Tai jotain muita tekijöitä mistä saat kiinni. (Esim. mainitsemasi muutto.)
Mä en todellakaan tiedä, että mitä konsteja ihmiset käyttää siihen, että millä ne ottaa tai antaa itelleen vauhtii, sillon kun ollaan pohjalla, ja sit taas millä jarrutetaan kun mennään liian lujaa.
Ainoo vinkki mitä tähän osaan sanoo, on se itsestään selvyys, että pysy kaukana huumeista ja viinasta. Sillä tollasen jojon saa vielä pahemmin solmuun. Käsittääkseni on myös ihmisiä jotka osaa händlätä sitä oloa lääkkeillä, mut siihenhän sitten tarttee kallonkutistajan apua.
Ootko kokeillu nää sekasin, ja valoa chatit? Onko paikkakunnalla jotain nuorille suunnattuja mestoja, kulttuuripajoja, klubitaloja, mitä nää nyt onkaan?
Ai niin ja se toinen itsestään selvyys. Mee rohkeesti johonki harrastukseen. Harrastuksessa tutustut kuitenki ihmisiin, joilla on jollain tapaa sama mielenkiinnon kohde kun sulla. Niiden kanssa on sitten helpompi ryhtyy jutulle, kun on jotain yhteistä mistä alottaa. Pahinta mitä siellä voi tapahtuu on se että saa ihan aidon ystävän. Nimimerkillä kokemusta löytyy.
Tsemppiä täältä. - Anonyymi
tsemppii. Ite kans nuori/ teinityttö ja mulla myös epäillään kaksuuntasta. Itekkin oon viettäny kesän vaan huoneessa, paristi käyny mun saman ikäsii serkkuja moikkaan mut muuten en ees jaksa nousta. En tiä mikä auttais, ite oon käyny terapiassa kohta kaks vuotta. Mutta ainakin masennuslääkkeitä ja ketipinoria otan. Suosittelen todellakin miettiin lääkkeitä
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell482328Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1501910Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.581865- 321525
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1111508Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,551171Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.831105- 691096
Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103891Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54877