Kuka muistaa vanhoja kärryteitä 1800- luvun Jyväskylässä. Onko samoja reittejä nykyiset, kunto on ainakin sama.
Miten paljon JVA:lla oli asuntoja 1800- luvun lopulla kaupungissa?
Miten paljon JVA:lla oli asuntoja 1800- luvun lopulla kaupungissa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ketä kiinnostaa
Mua
JVA:lla oli muutamia kymmeniä turvemajoja kaupungissa kyseisenä aikana. Ne olivat suunnilleen yhtä lämpimiä talvisin kuin tämän päivän luukutkin.
Silloinkin niissä asui kurjallistoa ja Venäjältä tulleita karhunmetsästäjiä.
JVA:n isännöitsijän ohjekirja on Kustaa Vaasan ajalta.
RIP mursu
Juu muistan. Heposella me silloin liikuttiin velipojan kanssa. Kuuluimme silloin vielä Venäjän yhteyteen. Tosin lähes itsenäisenä ruhtinaskuntana.
Oi niitä aikoja.
Olisihan se nyt aivan toista kuulua ruhtinaskuntaan, kuin EU:n liittovaltioon. Rahat menisivät toki ruhtinaalle, mutta nyt ne menevät italialaisten keittiöremontteihin ja espanjalaisten eläkkeiden korottamiseen.
Meitä muistaa verottaja korkealla veroprosentilla.
Terkuin KeljoMan