Tyoerät vanhemmat jätti lapsen kuumaan autoon Raumassa

Anonyymi

Vanhemmat olivat jättäneet lapsensa kuumaan autoon ja ikkunat kiinni.Itse he olivat kirpputorilla ostoksilla vanhassa Raumassa.Ulkopuoliset ihmiset joutuivat etsimään vanhemmat kirpputorilta, että pääpunaisena huutava pienokainen saatiin pelastettua.Äudin sinoa kommentti oli ,voi heräskö se jo.
Ei kiittänyt huolestuneita ihmisiä.Eikä kumpikaan vanhemmista ymmärtänyt että auto on hengenvaarallisen kuuma kesähelteellä!
Miksi vanhemmat ovat niin tyhmiä.Joka kesä lapsia kuolee kuumiin autoihin vanhempien tyhmyyden takia.Ja osan pelastaa ohikulkija, joka on kuullut lapsen tuskaisen itkun.
Menkääpä aikuiset itse istumaan kuumaan autoon ikkunat kiinni,kuin kauan pystytte olemaan?Ette varmaan pysty olemaan edes 15min.

7

965

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi puutuitte asiaan? Jos he vaikka halusivat päästä perillisestä.

    • Anonyymi

      Olin 37 asunnossa viikon niin ettei voinut edes tuulettaa koska remonttimiehet olivat pistäneet puupalikan parvekkeen puolelta oven tukkeeksi etten asukkaana saanut parveketta auki. Soitin isännöitsijälle niin sitä ei kiinnostanut kuinka lämmin asunto minulla on.

      • Anonyymi

        Kuumeneeko asuntosi helteellä kuin sauna? Tässä menee raja jonka jälkeen voit pyytää alennusta vuokraasi

        https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008142029.html

        Asumisterveysasetuksen mukaan sisälämpötilan tulisi pysyä lämmityskauden ulkopuolella 18–32 asteen rajoissa. Yli 32 asteen sisälämpötila katsotaan jo terveydelle haitalliseksi, ja jos asunnossa on näin kuuma aamusta iltaan, vuokralainen voi asetuksen nojalla pyytää vuokranalennusta. (lähde Iltasanomat)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuumeneeko asuntosi helteellä kuin sauna? Tässä menee raja jonka jälkeen voit pyytää alennusta vuokraasi

        https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008142029.html

        Asumisterveysasetuksen mukaan sisälämpötilan tulisi pysyä lämmityskauden ulkopuolella 18–32 asteen rajoissa. Yli 32 asteen sisälämpötila katsotaan jo terveydelle haitalliseksi, ja jos asunnossa on näin kuuma aamusta iltaan, vuokralainen voi asetuksen nojalla pyytää vuokranalennusta. (lähde Iltasanomat)

        Kai sitä pyydellä voi paljon aiemminkin. Samantien lisää vessapaperia ja raumalle katuvalot.


    • Anonyymi

      Rekkari ylös ja lasu moisista typeryksistä.

    • Anonyymi

      Oisit lyönyt lasin rikki ja soittanut ambulanssin ja lastensuojeluviranomaisen. Sitten olisivat kiittäneet kun pelastitte lapsen hengen.

    • Anonyymi

      Asia on hyshys jos lapsen äiti oli lastensuojeluviranomainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      327
      1468
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1196
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1065
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      837
    5. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      831
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      812
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      460
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      434
    9. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      90
      422
    Aihe