Tarvitsisin tietoa siitä, miksi ihminen haluaa juoda salaa. Mikä aiheuttaa kaappijuoppouden?
Kaappiin, kaapissa, kaapista
kyselijä
3518
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kaappijuoppous ( salajuoppous ) = oman heikkoutensa salaaminen.
Kun on lupaillut tuhannesti vaimolle ( perheelle ) vähentävän alkoholinkäyttöä, peitetään ovelasti että käyttö jatkuu entisenlaisena.
Näin se toimi minulla ennen täydellistä raitistumistani.
Tosi on
Ja vain oman itsensä huomioon ottamista. Meikäläisellä tilanne oli kyllä jo sellainen, että vaikka niitä pulloja piilottelikin, tiesi kyllä jo laittaessaan, että tulee jäämään kiinni.
Mutta kun ei vaimosta ja lapsista välittänyt.
SUURI KUNINGAS ALKOHOLI oli tärkeämpi kuin oma perhe. Vähät vaimon ja lasten kyynelistä.
Sellainen paska minä olin. Toivottavasti en sorru koskaan enää, vaikka olenkin loppuelämäni alkoholisti. Toivottavasti alkoholisti, joka ei käytä päihteitä.
Ja niitä pulloja piti jemmata PALJON, kas, jos jonkun löysikin niin eipähän ollut ainoa.....
Muuten, raitistuttumisestani huolimatta vaimoni pani minut "ulkoruokintaan" ja muuttaessani......
Voi jee, niitä pulloja löytyi huoneestani parikymmentä! En aina edes itse tietänyt mihin niitä olin jemmannut! Olin todella "mestarikätkijä"!
Toivottavasti ne ajat eivät I K I N Ä palaa!