Keskinen Suomi

Anonyymi

"Aamukahdeksaan mennessä on havaittu 5  700 salamaniskua, joista suurin osa on ollut keskisen Suomen alueella." (Ylen verkkosivu)

Onko tietoa tai arvelua, mistä johtuu adjektiivien keskinen, eteläinen jne. yleistynyt käyttö valtioiden nimien yhteydessä? Itse oletan, että englannin central, southern ja muut vastaavat ovat aiheuttaneet adjektiivien käytön yleistymisen suomessakin.

60-luvun alussa juuri kukaan ei sanonut keskinen Suomi, mikä kuulosti ja kuulostaa yhä korvissani oudolta. Käytettiin lähes yksinomaan ilmaisuja Keski-Suomi, Etelä-Suomi, jne.

Ainoa poikkeus taisi olla eteläinen Afrikka, koska oli myös valtio Etelä-Afrikka. Miltä keskinen Suomi kuulostaa muiden ikääntyneiden korvissa? Entä nuorten?

En valita enkä purnaa. Kunhan kummastelen.

7

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vesa Keskisen Suomessa varmaan salamoi todella runsaasti.

      • Anonyymi

        Ajattelin samaa. Saattaa viitata Tuurin kyläkauppaan?


    • Anonyymi

      Kaipa tällä halutaan estää sekaannus tai mielleyhtymä Keski-Suomen maakuntaan (Keski-Suomen lääniähän ei enää ole). Keskinen Suomi on laajempi, epämääräisempi ja tulkinnanvaraisempi ilmaisu. Karttaa katsomalla Oulu on melko lailla Suomen keskellä, mutta nähtävästi keskinen Suomi on kuitenkin selvästi Oulusta alaspäin. Hesalaisille Pohjois-Suomi taitaa alkaa heti Kehä 3:n ulkopuolelta.

      • Anonyymi

        Oikealle stadilaiselle Pohjois-Suomi alkaa Bulevardin pohjoispuolelta - viimeistään Tullinpuomista ;)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oikealle stadilaiselle Pohjois-Suomi alkaa Bulevardin pohjoispuolelta - viimeistään Tullinpuomista ;)

        Oikealle raisiolaiselle susiraja on Maskun santakuopilla, joita myös Maskun Rivieraksi kutsutaan.


      • Anonyymi

        " Keskinen Suomi on laajempi, epämääräisempi ja tulkinnanvaraisempi ilmaisu."

        Aloittajana mainitsin Keski-Suomen, koska se on lähempänä minua kuin esimerkiksi Keski-Ukraina, mitä ilmaisua Ylen uutisankkuri yllättäen käytti muutama päivä sitten.

        Iäkkäänä sanon itse yhä mieluummin Keski-Ruotsi kuin keskinen Ruotsi, vaikka niilläkin saattaa olla joitakin teknisluontoisia eroja. Mutta kieli muuttuu, se on selvä asia, enkä tietenkään yritä pyristellä muutosta vastaan.

        Kukaan minkään ikäinen ei ole esittänyt mielipidettään siitä kumpi ilmaus tuntuu korvassa luontevammalta.


    • Anonyymi

      Kuten yllä kerrottu, Keki-Suomi on tarkkarajainen hallinnollinen alue, jota siinä ei tarkoitettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3540
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3463
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3312
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2759
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2016
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1942
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    8. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1665
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1625
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe