Eipä ole tutkinto enää sama kuin ennen. FM tutkinnossa vaatimukset ovat vähentyneet vuosien mittaan reilusti. Samat maisterin paperit saa nykyään käteen paljon helpommalla kuin 20 vuotta sitten. Miksi näin tapahtuu? Miksi vaatimuksia alennetaan? Siksi, että muuten nykyopiskelija ei pääse yliopistosta läpi.
Onko reilua, että nykypäivänä saa ihan samat paperit reilusti helpommalla kuin aikaisemmin (noin 75% helpommalla)? No eihän se taida olla.
Olin kerran yhdessä YAMK kokouksessa ja siellä opettajat miettivät, että kun joku osa on liian vaikeaa niin otetaan se vaan pois. Näinhän se menee. Niin paljon pitää helpottaa, että opiskelijat pääsevät läpi. Mitäköhän tämä tekee Suomen kilpailukyvylle? Voisiko ne maisterin paperit vaan printata suoraan opiskelematta mitään niin olisiko tarpeeksi helppoa?
Toinen näkökulma on tuo "pönde-tutkinto", eli pääset paljon helpommalla mitä kauemmaksi muutat. Jos nämä molemmat näkökulmat ynnää yhteen: Helsinki-maisteri 20 vuotta sitten vs. Lappi-maisteri tänään. Tulos olisi todennäköisesti erittäin järkyttävä, entisen ammattikoulun vaatimukset ja sen mukainen osaaminen.
Yliopistotutkinnot kokeneet inflaation
7
161
Vastaukset
- Anonyymi
Niinpä, ja 20 vuotta sitten oli jo paljon helpotettu siitä, mitä vaatimukset olivat 30 vuotta sitten, jolloin itse valmistuin Helsingistä. Opintoviikkoa kohti sai tehdä töitä, puolen opintoviikon kokonaisuuksiakin oli. Kun aloitit opinnot, sait painaa yhtä soittoa ylempään korkeakoulututkintoon ilman kandin alempaa tutkintoa.
Nyt tehdään viiden opintopisteen kokonaisuuksia, jotka vastaavat työmäärältään ja sisällöltäänkin tuskin entisaikojen kahta opintoviikkoa. Silti opintoviikkoja piti kertyä koko tutkintoon vähimmillään 160.
Mutta yliopistojen rahoitus riippuu suoritetuista maisterin ja tohtorin tutkinnoista, joten kaikki sisään otetut pitää saada valmistumaan, vaikka lähtötaso olisi kuinka heikko. Opiskelupaikkoja on melkein koko ikäluokalle. Pakko on joustaa vaatimuksista. - Anonyymi
Kun opiskelija massan taso laskee niin vaatimuksia pitää alentaa syystä että saadaan koulutuksen läpi oikea lukumäärä .
- Anonyymi
Nyt on lisäksi tullut ns. opintopolku kokeilu, jossa ulkomailta kaavitaan sellaisia uusia opiskelijoita jotka eivät edes täytä yliopiston hakukriteereitä! Mikä voisikaan mennä pieleen?
- Anonyymi
Mahtavaa! OKM on ihan paras ja Anita!
- Anonyymi
Onhan ylioppilastutkintoakin helpotettu viimeisten 30 vuoden aikana rajusti. Tämän päivän nuori ei osaa edes kuvitella, millaista oli, kun kaikki kokeet kirjoitettiin samana keväänä. Nimenomaan keväänä, syksyllä kirjoitti vain reputtaneita reppanoita. Ja kaikki reaalit kirjoitettiin yhtenä päivänä. Ruotsi oli pakollinen.
Nykyään yliopistot joutuvat järjestämään ruotsin tukikursseja. Äidinkielenkin kirjallinen osaaminen on hakusessa, joillakin luetun ymmärtäminenkin. Näistä pitäisi tehdä maistereita. Paljosta on jouduttu tinkimään vaatimuksissa. Seuraukset näkyvät työelämässäkin. Jotkut eivät tunne kelloa. Mutta bilettää osataan! Pääministeri itse näyttää mallia. - Anonyymi
Aikoinaan saattoi päästä pankinjohtajaksi, jos oli ylioppilas. Max Jakobson pyrki ylioppilaspohjalta YK:n pääsihteeriksi, mutta oli kyllä juutalaisuus ja suomenruotsalaisuus erikoispätevyytenä.
Eihän nykyään voi päästä edes töihin minnekään. Ennen vanhaan rekrytoija oli joku entinen armeijan kapiainen, joka katsoi että olet käynyt AUKin tai RUKin ja tervetuloa poika töihin! Nykyään rekrytoijat ovat tytön tylleröitä, jotka opiskelleet 5 vuotta henkilöstöhallinnon erikoisammattitutkintoa. Tämän takia työntekijän palkkaaminen on mennyt epäolennaiseksi pilkunviilailuksi. Nämä tylleröt löytävät sinusta työntekijän yhtä todennäköisesti kuin loppuelämänkumppanin Tinderistä.- Anonyymi
Tuo hallinto”tiede” on nykyään suosittu ala johtajille. Hauskin johtaja”tieteen” esimerkki on Juha Nykänen. Poliittinen virkanimitys GTK:n johtajaksi ja sen sotkettuaan ”hoitamaan” pääkaupunkiseudun joukkoliikennettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1506801MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny635913Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884549NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1004466Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1614290Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941670- 4021566
- 821379
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301355Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411141