Kirkosta eroamiseen alle 18-vuotiailla eli 15-17-vuotiailla tarvitaan molempien huoltajien lupa. Sen sijaan jo 12-vuotiailla ja 15-vuotiailla on terveyteensä liittyviä oikeuksia, joihin huoltajilla ei ole oikeutta vaikuttaa.
"Kirkkoon kuuluva" eli evl tai ort kirkon jäsenellä on lukiossa ET-kielto (K18) - ei saa opiskella elämänkatsomustietoa katsomusaineena. Kirkon ”oma uskonto” on pakollisena. Nain alle 18-vuotias lukiolainenkin kuuluu kirkolle.
Onneksi oikeuden valita voi hankkia eroamalla kirkosta. Kirkosta eroaminen — 15-17 -vuotias eroaja: https://www.eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/erolomake/nuori
Vai voiko?
Miksi lukilaisia holhotaan näin?
1
289
Vastaukset 1
- Anonyymi
Elämänkatsomustieto antaa hyviä valmiuksia korkeakoulu- ja yliopisto-opintoihin lukion jälkeen. Se on katsomuksellisesti avoin, keskusteleva ihmisoikeus- ja tiedepohjainen tieto- ja taitoaine, jossa opitaan demokratia- ja kaveritaitoja, perustelemista ja kuuntelemista.
Päästötodistukseen ei muuten enää merkitä, onko katsomusaineen suorittanut uskonnossa vai elämänkatsomustiedossa (kumpaakaan vaihtoehtoa ei alle- tai yliviivata).
ET-opiskelu lukiossa onnistuu hyvin, vaikka olisikin peruskoulussa lukenut uskontoa. Kaksi pakollista kurssia ei ole iso haaste. Jotkut aloittaneista ovat kirjoittaneet ET:n yo-kirjoituksissa.
Ps. Jo 15-vuotiailla, jopa 12-vuotiailla on terveyteensä liittyviä oikeuksia, joista huoltajilla ei ole oikeutta edes tietää, saati vaikuttaa. Tämä lukiolain ET-kielto (K18) on ikivanhaa kirkollista holhousta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 163941
- 86780
- 57751
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?71711- 46633
- 60572
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71556Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35545Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44537- 26531