Miksi Karviassa ei ole käynnistetty bio-kaasun tuotantoa kuten etelä-pohjanmaalla. Jalasjärvi on lähiten.
Isoja maatiloja Karviassa on joiden lantasiilot tuottaisivat ilmaista bio-kaasua polttoaineeksi.
Jos siellä kunnassa tehtäisiin välillä muutakin kuin haaveiltaisiin patsaista ja teatterista ja virallisesta juomajuhlasta.
Miksi ei Karviassa?
18
1362
Vastaukset
- Anonyymi
Kunnalla ei varmaan ole maatilaa.
- Anonyymi
Teollistuminen Karviassa on jäänyt. Yritykset vastaavat siitä. Kunnantalolla ei tietoa ei taitoa. Kulttuuri tuo kunnalle tuloja vai tuoko. Pelleily saisi loppua. Kehiin kehitystä vaikka energiana.
- Anonyymi
Niin kyllähän noita ideoita voisi ammentaa teollistumiseen ja muuhun tuotantoon tuolta maailmalta, eikä vain elettäisi taideaikaa.
- Anonyymi
Totta.
Karviassa joki/joet mahdollistaisi pienen vesivoimalaitoksen, aurikokennoille varmasti löytyisi paikkaa monelta joutomaalta ja katolta. Jopa kunnan omiltakin katoilta.
Ja sitten tämä maatalouden sivutuote.
Kanttin katsomokin voisi ne valonsa ja lämpönsä tuottaa itse,. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Totta.
Karviassa joki/joet mahdollistaisi pienen vesivoimalaitoksen, aurikokennoille varmasti löytyisi paikkaa monelta joutomaalta ja katolta. Jopa kunnan omiltakin katoilta.
Ja sitten tämä maatalouden sivutuote.
Kanttin katsomokin voisi ne valonsa ja lämpönsä tuottaa itse,.Ei vaan kanttin kosket tuota sitä sähköä jolla taidemonumentti valaistaan. Ei tule lipputulojakaan. Verotuloilla maksetaan nämä sähköt ja siirtomaksut. PItäiskö nyt kanttin kepujen miettiä tarkemmin, kuinka toimitaan. Toki pörssisähkö on pääsääntöisesti klo 00.00-06.30 halvempaa mutta silloin suurin osa matkailun tarpeista on jo tyydytetty eikä vahdata kulttuurikeskuksia vaan nukutaan, että päästään päivällä töihin tienaamaan ja maksetaan veroja
- Anonyymi
Farmikaasulla on nyt jo tankkauspiste kurikassa.
Hyvä jos joku sausi edes idean aloittajalta alkaa tuottamaan energiaa. - Anonyymi
Ideariihi käyntiin. Eikö päättävissä istu isojen talojen isäntiä ja emäntiä
- Anonyymi
Taitaa suurin vika olla nykyisen hallituksen toimintamalleissa. Vihreyttä on joka malliin ja isäntäporukat rähmällään mukana päättämässä näistä kaikista vihreistä asioista. Toki kannatuksen pitää varmaan pudota alle 10 prosenttia ennen kuin huomataan mihin on menty mukaan
- Anonyymi
Turhia investointeja. Ku kaikki tilat saa pian laittaa laudat ikkunoihin. Ei näillä hinnoilla enää kukaa pysty tuottamaan
- Anonyymi
Totta.
Se on kumma juttu kun tuottaja ei saa tuotteistaan kunnon hintaa.
Kauppojen hinnat vain nousee mutta saako siitä tuottaja thtään centtiä itselleen.
En ymmärrä miksi suomeen täytyy rahdata riisiä, kookosta, avokadia, soijaa ym. Se ei edes ole ilmastoteko.
Suomessa suomalaiset alkutuottajat pystyvät tuottamaan meille laadukasta ruokaa ympäri
vuoden.
Mitä jos kerrankin tehtäisiin niin, että hyllystä valittaisiin kotimaista alkuperää olevaa ruokaa, eli valitaan se kotimainen tomaatti sen espanjalaisien sijasta. Suomessa purkitettua ja tuotettua maitoa tai suomessa valmistettua leipää.
Kaupat voisivat puolittaa voittonsa ja suunnata puolet voitoista alkutuottajille.
Karviaan pitäisi saada liike, joka myisi karvialaisten tuottajien tuotteita ilman välikäsiä.
- Anonyymi
Etelä-pohjanmaalla, jalasjärvellä on jo maatiloilla kaasuntuotantoa. Mutta siellähän keskitytään muuhun kuin matkailuun ja kulttuuriin.
Maatiloilla kyllä olisi karviassakin potenttiaalia tuotantoon kun vain kunnasta annettaisiin idea ja pökitettäisiin sitä samalla voimalla kuin matkailua.
Hyviä ideoita saa lukea näiltäkin palstoilta energian tuotantoon ja kunnan omavaraisuuden kehittämiseen aurinkokennoista biokaasuun.
Toivottavasti joku mies ottaisi kunnassa kopin ideoista kun ne naiset ovat vielä taide-ja teatteriasteella.- Anonyymi
Karvian kunnassa loppuu tietämys kun mennään puhumaan biokaasusta. Varmaan arvelee että se tarkoittaa turpeenpäällä kavelemistä ja taiteen katselua ja päästää paukkuja kevellessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Karvian kunnassa loppuu tietämys kun mennään puhumaan biokaasusta. Varmaan arvelee että se tarkoittaa turpeenpäällä kavelemistä ja taiteen katselua ja päästää paukkuja kevellessä.
Eikö siellä niitä iso-tilallisia istu valtuustossa? Pitäähän heidän tietää maatalouden sivuelinkeinoista ja muusta. Ei niin pussissa voi elää, ettei tiedä mikä trendi on meneillään.
- Anonyymi
P...aa kyllä riittää. Jos sitä ei löydy maatiloilta niin löytyy tältä palstalta.
- Anonyymi
Vetenpuhdistamon yhteyteen sopisi kaasulaitos ja vesivoimala. Viemäriverkostosta tulee koko ajan biokaasun raaka-ainetta. Ja onpa lähistöllä suuria karjatiloja kaksin kappalein. Kunta ja yrittäjät vain kehittelemään ideaa.
- Anonyymi
Pohjoispäässä Karviaa on myös isoja maitotiloja, joten raaka-ainetta olisi. Entäpä jätehuolto, ihmisten likakaivoissakin muhii energiaa.
- Anonyymi
suolle putket ja keräämään , kyllä suota riittää , kun ei muuta olekaan .
- Anonyymi
Sieltähän saisi esim. maalämpöä koko karvian tarpeisiin.
Samoin kuin järvien ja jokien pohjasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1426743Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/746142468Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk471690Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1141391Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna891242- 711087
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481055Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll631053Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.271029- 63966