Elämä alkoholistin kanssa

Anonyymi

Erottuani 40 vuotisesta liitosta tutustuin fiksunoliseen DI-toimitusjohtajaan. Hän oli todellinen herrasmies. Nyt on takana 10 vuotta viikonloppu- ja lomaseurustelua ja tajuan, että mies ei ole koko aikana nähnyt ainoatakaan selvää päivää. Psyyke on muuttunut eristyneeksi, suvaisemattomaksi ja aikaansaamattomaksi ja terveys reistailee melkoisesti mieskunnon katoamisen myötä. Suhde ei anna minulle kotihoitajan roolin lisäksi mitään ja silti koen, että minä olen miesressukalle se ainoa ihminen, jonka on jaksettava katsella tuon ihmisen rapistumista. Olin kuvitellut viettäväni mukavia eläkepäiviä monine matkoineen, teatteri-iltoineen ja lavatanssikokemuksineen. Nyt kaitsen ja hoivaan kännistä ukkoa uskaltamatta lähteä kovin yksinäisen ihmisparan viereltä peläten hänen jäävän täysin yksin viinapullojensa seuraan. Auttaisiko minun ahdistustani AA:n lähimmäisrymä vai mitä ehdotatte.

8

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se juoppohan varastaa sinulta elämän! Etkö huomaa?

    • Anonyymi

      Minä taas aikanani erosin huorasta,mutta sain samanlaisen vosun tilalle.

    • Anonyymi

      Katkaise välit koko ihmiseen ja pysyvästi. Olet mahdollistaja ja juuri teidänlaistenne vuoksi alkoholisteilla on niin hyvät oltavat.

    • Anonyymi

      Miten ylläoleva omaishoitajan rooli soveltuu kymmenvuotisen viikonloppu- ja lomasuhteen kanssa? Miten diplomi-insinööri-toimarin yhtiöllä hurisee?

    • Anonyymi

      Juoppo usein sairastuu dementiaan, saat vaihdella vaippoja 10v vielä. 🤣

    • Anonyymi

      Sano että hoitoon tai ero.

    • Anonyymi

      10 vuotta viikonloppu- ja lomaseurustelua? No ettehän ole edes missään liitossa saman katon alla, ei ole paha rasti.

      Ei tarvitse edes erota mistään liitosta ja hoitaa juridisia seuraamuksia, kun kyseessä on vain sarja mökkipanoja.

    • Anonyymi

      Mitä pitää tapahtua, että alat välittää itsestäsi ja omasta elämästäsi? Miksi uhraat oman elämäsi jonkun juoppolallin vuoksi? Mietipä näitä!

      Et ole enää nuori. Haluaisitko kuitenkin jotain parempaa elämältä? Enää ei kannata lykätä sitä parempaa elämää, aika on rajallista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      89
      4695
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      204
      4615
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      111
      3081
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      22
      3057
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      96
      2980
    6. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      138
      2278
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2177
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      89
      2153
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      20
      2112
    10. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      39
      1958
    Aihe