Kaiuttimen impendanssi suojapirit ehjä vahvistin.

Anonyymi

https://www.facebook.com/marketplace/item/577692900464119/?ref=facebook_story_share

Vahvistimen suojapirit ja lian matala impendanssi eli ei sais olla matalampi kun 6 ohm eli jos käyttä 4 ohm kaiuttimet suojapiri katkaise virran eli jos käyttä 6 ohm tai 8 ohm kaiuttimia vahvistin pitäisi toimia mutta varsinkin jos käyttä 4 ohm kaiuttimet ja ne ovat isot tai epä herkkät katso google kaiuttimen herkkys ja vielä soitta kova niin vahvistimen suojapiri katkaise virran ja kanatta katsoa että ilma pääse likkuman vahvistimen ympärillä tietenkin vahvistimen sisällä voi olla pölyä jos käyttä pienet tai herkkät 6 ohm tai 8 ohm kaiuttimet ja soitta maltilisella äänellä vahvistin pitäisi toimia normalisti eli kyllä se pitäisi olla ihan ehjä vahvistin :)

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli vahvistin on kunnossa se on vain käyttäjässä se vika rippuen mitä kaiuttimia hän on sihen kytkennyt.

    • Anonyymi

      Ohmin tunnus Ω
      Ohmin tunnus on kreikkalainen kirjain iso oomega, Ω (U 03A9). Se voidaan kirjoittaa esimerkiksi Windowsissa vaihtamalla hetkeksi kreikkalaiseen näppäimistöasetteluun ja näppäilemällä Shift V. Wordissa se voidaan tuottaa myös kirjoittamalla u 3a9 ja näppäilemällä Alt X.

      Unicode-merkistössä on kyllä myös merkki, jonka nimenä on ohmin merkki (ohm sign, U 2126). Standardin SFS-ISO 80000-1 mukaan ohmin tunnus on kuitenkin nimenomaan iso oomega. Ohmin merkki on niin sanottu yhteensopivuusmerkki, jonka ulkoasu on useimmissa fonteissa sama kuin ison oomegan. Sen käytöstä ei ole mitään etua; sitä ei edes ole helpompi kirjoittaa.

      • Piti kokeilla:

        Fontti Linuxin Firefoxin oletus Roboto


        Ω Ohm U 2126

        Ω Omega U 03A9

        En tiedä näkevätkö kaikki samalla tavalla eri selaimilla, mutta eipä tuossa eroa ole, edellytyksenä tosiaan sama fontti päällä.


      • Kollimaattori kirjoitti:

        Piti kokeilla:

        Fontti Linuxin Firefoxin oletus Roboto


        Ω Ohm U 2126

        Ω Omega U 03A9

        En tiedä näkevätkö kaikki samalla tavalla eri selaimilla, mutta eipä tuossa eroa ole, edellytyksenä tosiaan sama fontti päällä.

        Niin utelias, että vaihdoin Windows Kymppiin, missä Firefoxin oletusfontti on muuten Times New Roman. Ei mitään eroa ulkonäössä tosin.

        Mitä itse asiaan tulee, niin tuon vahvistimen ostaja voisi ottaa kopan auki ja puhaltaa vuosien pölyt ja karvat pois sisältä sekä käyttää jo esitetyn mukaisesti kahdeksan ohmin kaiuttimia.

        Jos vahvistin on ollut vuosia kotieläintaloudessa voi kotelon sisältä löytä suorastaan karvoista pakkautunut huopa, mikä tehokkaasti estää jäähdytyksen. ; )


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra vaatii koko itärajaa kiinni, vihervasemmisto haukkoo henkeään

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000010018060.html Upeaa, isänmaallista toimintaa Riikka Purralta. 70 vuotta vanhat ja
      Maailman menoa
      405
      2562
    2. Koska olet viimeksi nähnyt

      ihastuksesi? Siis ihan ollut samassa paikassa, ei mitään vilaukselta nopeasti ☺️ Ja kerro myös oletko mies vai nainen?
      Ikävä
      103
      1800
    3. Suomen varapääministeri Riikka Purra ei tajua olevansa Venäjän hyödyllinen idiootti.

      Vai tajuaako? Purran blogiteksti, jossa haukutaan niin "ääliöliberaalit" kuin "trollaava lehdistö" on juuri sellaista k
      Maailman menoa
      493
      1596
    4. Pinja Sanaksenaho rehellisenä Selviytyjät viidakko-oloista: "Pieni shokki, että herranjumala ei..."

      Ohhoh! Tubettaja Pinja Sanaksenaho joutui lähtemään Selviytyjät Suomi -kisasta, kun hänet äänestettiin ulos heimoneuvost
      Tv-sarjat
      11
      1268
    5. Venäjä lopettanut rajalle ihmisten tuomisen, Suomi sulkemassa silti rajansa

      Venäjä on lopettanut toistaiseksi "turvapaikanhakijoiden" kuskaamisen Raja Joosepin avonaiselle Itärajan asemalle. Syynä
      Maailman menoa
      140
      1259
    6. Sä oot mun toinen puolikas

      Missä oot? Tuu jo..
      Ikävä
      52
      1167
    7. Ilmalämpöpumpun virrankulutus vrk:ssa,

      -pakkasta n.12 astetta -sisäyksikkö säädetty 22 asteeseen (ilp) -omakotitalo öljylämmityksellä ,patterit termostaatilla
      Koti ja rakentaminen
      49
      1124
    8. Ei tämä alun perin näin pitänyt mennä

      Emme voi olla enää edes kavereita.
      Ikävä
      38
      877
    9. Tankkausasema

      Haapajärveltä epäillysti 23.-24.11. välisenä yönä varastettu tankkausasema on löytynyt ja palautettu omistajalleen. Asia
      Oulainen
      12
      852
    10. Miten ois horoskooppiketju?

      Ei ole hetkeen ollu!! Mikä on sinun skooppi? Entä ikävöimäsi?
      Ikävä
      59
      836
    Aihe