Kaiuttimen impendanssi suojapirit ehjä vahvistin.

Anonyymi

https://www.facebook.com/marketplace/item/577692900464119/?ref=facebook_story_share

Vahvistimen suojapirit ja lian matala impendanssi eli ei sais olla matalampi kun 6 ohm eli jos käyttä 4 ohm kaiuttimet suojapiri katkaise virran eli jos käyttä 6 ohm tai 8 ohm kaiuttimia vahvistin pitäisi toimia mutta varsinkin jos käyttä 4 ohm kaiuttimet ja ne ovat isot tai epä herkkät katso google kaiuttimen herkkys ja vielä soitta kova niin vahvistimen suojapiri katkaise virran ja kanatta katsoa että ilma pääse likkuman vahvistimen ympärillä tietenkin vahvistimen sisällä voi olla pölyä jos käyttä pienet tai herkkät 6 ohm tai 8 ohm kaiuttimet ja soitta maltilisella äänellä vahvistin pitäisi toimia normalisti eli kyllä se pitäisi olla ihan ehjä vahvistin :)

4

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli vahvistin on kunnossa se on vain käyttäjässä se vika rippuen mitä kaiuttimia hän on sihen kytkennyt.

    • Anonyymi

      Ohmin tunnus Ω
      Ohmin tunnus on kreikkalainen kirjain iso oomega, Ω (U 03A9). Se voidaan kirjoittaa esimerkiksi Windowsissa vaihtamalla hetkeksi kreikkalaiseen näppäimistöasetteluun ja näppäilemällä Shift V. Wordissa se voidaan tuottaa myös kirjoittamalla u 3a9 ja näppäilemällä Alt X.

      Unicode-merkistössä on kyllä myös merkki, jonka nimenä on ohmin merkki (ohm sign, U 2126). Standardin SFS-ISO 80000-1 mukaan ohmin tunnus on kuitenkin nimenomaan iso oomega. Ohmin merkki on niin sanottu yhteensopivuusmerkki, jonka ulkoasu on useimmissa fonteissa sama kuin ison oomegan. Sen käytöstä ei ole mitään etua; sitä ei edes ole helpompi kirjoittaa.

      • Piti kokeilla:

        Fontti Linuxin Firefoxin oletus Roboto


        Ω Ohm U 2126

        Ω Omega U 03A9

        En tiedä näkevätkö kaikki samalla tavalla eri selaimilla, mutta eipä tuossa eroa ole, edellytyksenä tosiaan sama fontti päällä.


      • Kollimaattori kirjoitti:

        Piti kokeilla:

        Fontti Linuxin Firefoxin oletus Roboto


        Ω Ohm U 2126

        Ω Omega U 03A9

        En tiedä näkevätkö kaikki samalla tavalla eri selaimilla, mutta eipä tuossa eroa ole, edellytyksenä tosiaan sama fontti päällä.

        Niin utelias, että vaihdoin Windows Kymppiin, missä Firefoxin oletusfontti on muuten Times New Roman. Ei mitään eroa ulkonäössä tosin.

        Mitä itse asiaan tulee, niin tuon vahvistimen ostaja voisi ottaa kopan auki ja puhaltaa vuosien pölyt ja karvat pois sisältä sekä käyttää jo esitetyn mukaisesti kahdeksan ohmin kaiuttimia.

        Jos vahvistin on ollut vuosia kotieläintaloudessa voi kotelon sisältä löytä suorastaan karvoista pakkautunut huopa, mikä tehokkaasti estää jäähdytyksen. ; )


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      368
      7923
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      113
      5583
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4653
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      30
      4458
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      179
      4436
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3967
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3863
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3737
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      37
      3657
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3481
    Aihe