Eli, otsikon mukaisesti.
Oman toimipaikan osalta varmaan kihlakunnanvouti ja sitten ylempänä valtakunnanvouti, mutta kuka sitten jatkossa? Mietin pakkomyynnissä olevia kohteita, joita ihan surutta myydään hyväksytysti jopa tonnilla. Jos paikkakunnan (minkä tahansa) asunto mukavuuksin on vain tonnin arvoinen, kylläpäs me muut asunnonhankkijat ollaan kusetettu sitten maksamaan järjettömästi ylihintaa.
Mikä taho antaa lausunnon paikkakunnan asuntojen hintatasosta voudin byroolle?
Verottaja? Maanmittaustoimisto? Pankki? Paikalliset LKVeet? Vai voudin intuitio?
Kuka valvoo Ulosottolaitosta
13
203
Vastaukset
- Anonyymi
Koronkiskureilla ja perintäyhtiöillä ei ainakaan saa olla mitään toimivaltaa näissä kaupoissa. Kenen lauluja ulosottotarkastajat ja voudit laulavat?
- Anonyymi
Eihän heillä enää olekaan, kun asia velka on siirtynyt ulosottoon.
- Anonyymi
Tein asunnon arvion Etuoven laskurin kautta, siellä on toteutuneet asuntokaupat omalla alueella ja niiden myyntihinnat. Oma asuntoni oli yllättävästi jopa omaa arviotani suurempi, voudin arvio oli 70% alempi. Kun kyselin mihin perustaa alehinnan, sanoi että paikalliseen tasoon. Hmm. Joku mättää.
- Anonyymi
70 prosentin ale tuntuu kohtuuttomalta, vaikka ulosottomyynneistä puuttuukin myyjänvastuu, minkä pitäisi näkyä myös hinnassa.
- Anonyymi
Eikös Eduskunnan oikeusasiamies loppuviimein?
- Anonyymi
Ulosottotarkastajana teologian maisteri. Onko tällaisen henkilön opit Vanhasta Testamentista, jossa kerrotaan aika paljon velka-asioista?
- Anonyymi
Tuskin on oikeamielinen, taitaa olla vanha leipäpappi.
Mutta paras tähän mennessä on ollut rikosromaanikirjailija :) Ei romani kuit. Mutta luulisi tuollaisella olla viiltävää oikeustajua ja ainakin yhteiskuntakriittinen näkökulma. Tuskin mollaa venkuloitakaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskin on oikeamielinen, taitaa olla vanha leipäpappi.
Mutta paras tähän mennessä on ollut rikosromaanikirjailija :) Ei romani kuit. Mutta luulisi tuollaisella olla viiltävää oikeustajua ja ainakin yhteiskuntakriittinen näkökulma. Tuskin mollaa venkuloitakaan.Ei ulosottotarkastaja ole mitään oikeutta jakamassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ulosottotarkastaja ole mitään oikeutta jakamassa.
Ei suoranaisesti jaa sitä, mutta toimii oikeuden välikätenä. Jos luonne on mätä ja mieli juppimainen, helposti alkaa katsella velallista alaspäin ja panna kapuloita rattaisiin mm. vaikka vapareissa.
- Anonyymi
Oikeuteenkin voi valittaa. Muistaakseni valitus on valittajalle maksuton jos hän voittsa juttunsa.
- Anonyymi
Ja kun todennäköisyydellä häviää oman "sotansa", sitten onkin uusi velka ulosottajalla hyppysissään ja velallisen kurmotus jatkuu hamaan tappiin. En luota enää oikeuslaitokseen, heillä maine on mennyt, mutta yllätysyllätys verottajaan luotan 100-prosenttisesti. Viimeksikin sain verottajan puolelleni toista viranomaista vastaan. Bravo! Ekaa kertaa vuosiin tunsin olevani ihan oikea kansalainen, en vain paariahylkiö.
Jos oikeuslaitos oikeasti puolustaisi kansalaista, se olisi valtiojärjestelmän ihmeteko. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja kun todennäköisyydellä häviää oman "sotansa", sitten onkin uusi velka ulosottajalla hyppysissään ja velallisen kurmotus jatkuu hamaan tappiin. En luota enää oikeuslaitokseen, heillä maine on mennyt, mutta yllätysyllätys verottajaan luotan 100-prosenttisesti. Viimeksikin sain verottajan puolelleni toista viranomaista vastaan. Bravo! Ekaa kertaa vuosiin tunsin olevani ihan oikea kansalainen, en vain paariahylkiö.
Jos oikeuslaitos oikeasti puolustaisi kansalaista, se olisi valtiojärjestelmän ihmeteko.Oletko sinä taas se Ei korppi korpin silmää noki - mies? Olet ollut tällä palstalla useita vuosia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko sinä taas se Ei korppi korpin silmää noki - mies? Olet ollut tällä palstalla useita vuosia.
Mummo täällä kirjuuttelee :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074589Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1724376Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941730- 4031661
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a311407Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3531100Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann51097- 67979
- 56954
- 92938