Viis Ukrainasta ja sen uhreista kunhan oma lomsa saa täydennystä Venäjän valtaapitäviltä. "En minä mitään tehnyt." -olin vain myötäilemässä ja hyväksymässä kansanmurhaa josta tienasin itselleni hyvät rahat.
https://www.is.fi/urheilu/art-2000008970778.html
https://www.is.fi/urheilu/art-2000008970778.html
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tuomas Määtälle voidaan kutsu kertauksiin, sanotaan vaikka sopivasti ennen Venäjällä pidettäviä tärkeitä kisoja. Jos ei ilmesty ajoissa paikalle, niin entiseen kotimaahansa palattuaan jo rajalla viranomainen auttaa häntä asiassa.
Ei se taida olla pelkästään rahasta kiinni. Sen silmistä näkyy sellaista samanlaista tyhjyyttä mitä monella venäläisellä on. Eli kyllä se on varmasti muutenkin venäjämielinen
No hyvähän se on toki huudella laidoilta. Jos itse olisi samassa tilanteessa, niin mitä tekisi. Siis oikeasti. Suomessa jääpalloilija ei saa mistään pennin jeniä urheilustaan. Ruotsissa pelaamalla voi juuri ja juuri tulla toimeen. Venäjällä raporttien mukaan Ruotsin palkat voi kertoa kymmenellä.
Jos juuri sinulle joku tulisi sanomaan, että nyt olisi venäjän komennus. Saat 10 kertaisen palkan. Menisitkö?
Luuletko että noille maksetaan Venäjällä enemmän kuin missään muualla suurista pelitaidoistaan. Ei tosiaan, vaan osallistumisesta Venäjän propagandakoneiston.
Koneistoon
Ainahan voi alkaa tekemään oikeita töitä. Ei ole pakko alkaa kansanmurhan kannattajaksi.
En todellakaan menisi.
Eihän ihmiselle, jolla on moraalia anneta sellaista määrää rahaa, että pelaisi Venäjällä. Kerminen lentopallossa samanlainen esimerkki. Minua vituttaisi olla heidän isänsä tai äitinsä.
Tuomas Määttä näyttää olevan fasisti niin kuon Vladimir Putinkin! Tuomaksella olisi ollut mahdollisuus pelata Ruotsissa, mutta hän valitsi kansanmurhaa toteuttavan osapuolen! Mitä lienee jätkän mielessä liikkivan, kun tuollaista tekee? Suomen jääpalloiiton pitäisi poistaa sen lisenssk kononaan! Menköön kokonaan ryssien liittoon! Jos vastaan tulee niin syljen päälle!
Oikeassa olet. Määttä on jo osoittanut näyttelijän lahjansa kun vähätteli viime kevään esiintymistään Z-kirjainten muodostamisessa jääpallokentille. Ei ole enää vähättelystä kyse kun valitsi Putinin sotapolitiikan kannattamisen ammatikseen. Häpeäisin suunnattomasti jos suvussani olisi tuollainen henkilö.
jääpallo kaikilla on oikeus pelata missä haluaa . jääpallo liitto näyttää olevan lapsellinen kieltäessä pelata suomen maajoukkueessa. jos tollasia päättäjiä olis kaikki
niin onko suomi enään oikeusvaltio.
Kyse ei ole jääpallon pelaajien pelioikeuksista vaan siitä onko venäläisillä oikeus tappaa viattomia ukrainalaisia. Putin on kuin Hitler joka loputtomassa vallanhimossaan pyrkii laajentumaan koko maailman herraksi. Oli Hitler jugend nuorten aivopesua varten nyt on Putin nuoret samaan tarkoitukseen. Tavalliset saksalaiset ummistivat silmänsä Hitlerin koneiston pahuudelta ja myötäilivät hallitusta kaikessa, samoin on nyt venäläisten keskuudessa kun Putinin pahuus terrorisoi maailmaa.
Venäjän ulkopuoliset jääpallon pelaajat siis joko tukevat Putinin terrorihallitusta tai sitten jättävät tukemisen tekemättä kun eivät osallistu Venäjän propagandakoneiston rattaaksi. Määttä on valinnut propagandaan osallistumisen pelkästään omien taloudellisten etujensa ohjaamana. Kyseessä on sanan varsinaisessa merkityksessä verirahat. Mitähän määttä itse ajattelee teoistaan sitten vanhoilla päivillään? Kiihkeimmät natsit ovat olleet loppuun asti Hitlerin kannattajia, mahtaako Määttä loppuunsa asti hyväksyä Putinin rikokset? Entä jos mieli muuttuu, tekemätöntä ei saa tekemättömäksi.
kirjoitusvirheitäkin sattuu. ...tehtyä ei saa tekemättömäksi.
viis ukrainasta ne on entisiä ryssiä
Venäjään se on kuulunut Suomikin mutta kuten tiedämme Venäjältä lähtee kaikki fiksuimmat ja jäljelle jää fasistinen suuruudenhullu diktatuurikoneisto.
Määttä nauttii kun saa tukea Venäjän fasistista hyökkäystä Ukrainaan, saahan hän isot rahat Putinin politiikan tukemisesta. Kuinkahan monta Z-kirjainta Määttä ehtii muodostaakaan ensi talven aikana? Minkälaista vastuuta Määttä kantaa Venäjän tappamien ukrainalaisten lasten hengestä?
Osallistuukohan Määttä suoraan Ukrainanlaisten siviilien tappamiseen vai tukeeko hän vain koneistoa joka tappamiset suorittaa?
Tuomas Määttä ja Harri Olli edustavat typeryydellään urheilijoiden pohjasakkaa jolta ei moraalia löydy. Natseillakin oli toki kannattajansa mutta he eivät kaikki tienneet mitä kaikkea natsismi edusti. Tänä päivänä kun tietoa saa joka paikasta ei voi enää puolustautua tietämättömyydellä.
https://www.is.fi/urheilu/art-2000009415290.html