Putki poikki

Anonyymi

Tässä Juuttaankadun ja Itkonniemenkadun kulmassa on tiessä putki puhki ja tulee vettä valtavasti, on autotallit täynnä ja kaikki. Melekonen vuoto.

8

1378

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko sulla katkennut putki? Jo nyt? Hä-hää, se on savolaisille ihan oikein!

    • Anonyymi

      Hälytyskeskus. -Onko palokunta?
      Kyllä on. -Juuttaankadun ja Itkonniemenkadun kulmassa on tiessä putki puhki ja tulee vettä valtavasti, on autotallit täynnä ja kaikki...
      Juuttaankadun ja Itkonniemenkadun kulmassa? -Nii...Että minä en tässä soittele sen kummempaa...
      Siellä on melkomoinen vuoto. -Joo...Ilmoitetaan tästä eteenpäin.
      Ilmoittakaa nopeasti, siellä tulee niin paljon vettä - on autot ummessa ja kaikki. Puolen metrin matkalta putki on puhki ja tulee vettä paljon, pitkin katuja.
      Juuttaankadun ja Itkonniemenkadun kulmassa?
      Itkonniemenkatu 19 ja Juuttaankadun kulmassa, se on niinkuin Itkonniemen puolella se, mutta kyllä se näkyy
      Selvä. -Noppeesti.

      • Anonyymi

        Tuutteko työ vai tarviiko tulla hakemaan... On tää kun kaapunki ei saa yhtä palokuntoo liikkeelle prk** :D:D :D


    • Anonyymi

      Vanha vitsi. Keksi parempi.

    • Anonyymi

      Tuhannet taloudet ovat tänään jääneet vaille käyttökelpoista vesijohtovettä Kuopiossa. Vesi on ollut tummaa keskustassa ja useissa kaupunginosissa.

      Vaikeudet alkoivat, kun runkoputki rikkoutui Itkonniemen kaupunginosassa eilen kello 22.30. Putki eristettiin ja vettä ruvettiin syöttämään muita putkistoja pitkin. Tällöin virtaukset ja paineenvaihtelut irrottivat putkista sakkaa, joka tummensi veden. Kuopion Veden työntekijät ovat huuhdelleet putkistoja koko päivän, mutta vesi on puhdistunut hitaasti.

      - Voi mennä huomiseen, arvelee päivystävä mestari Pauli Lyytinen.

      Hänen mukaansa sakan sekainen vesi ei ole terveydelle vaarallista. Kovin tummaa vettä ei kuitenkaan voi käyttää ruuanlaittoon.

      Keskustan lisäksi vesi on samentunut Itkonniemellä, Niiralassa, Haapaniemellä ja osin Särkiniemessä.

      Pohjois-Savon hätäkeskus on saanut runsaasti soittoja huolestuneilta kaupunkilaisilta. Lähdevesipullot kioskeissa ja huoltoasemilla myytiin pian loppuun.

    • Anonyymi

      On se hyvä kertailla välillä miten Hätäilmoitus oikeaoppisesti
      tehdään. Moni muuttaa muualta Kuopioon asumaan niin he ovat
      ainakin opin tarpeessa. Kertaus on opintojen äiti.

    • Anonyymi

      Mulla eijoo ryyppyputki katkennut kahteen vuoteen.

    • Anonyymi

      Mulla katkes eilen putki....kädet tärisee niin että tänkin kirjotus kesti apauttia 3 tuntia

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2338
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2213
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1545
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1534
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1447
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1093
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      984
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      117
      954
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      883
    Aihe