Ostin kyseisen traktorin ja kyselenkin Öljyjen vaihdosta. Moottoriöljyn ja suod. olen vaihtanut. Nyt on vuorossa vaihdelaatikko öljyt sun muut...
Mistä öljyt päästetään ulos, alla on 3 eri tulppaa, mikä niistä auki? Mistä öljyt sisään? Mittatikku on takana ja öljytilavuus jotain 36 lähes. Ja takaveto kysessä.
Ohjekirjan(ei suomenkielellä) ostin mutta siinä vaan kuva, jossa 3 nuolta osoittaa poistotulppia mutta ei kerrota muuta.
Toinen juttu on, että kattoluukku vuotaa, riippuen siitä kummalle puolelle traktori kallellaan. Välillä oik. ja sitten vas. Onko kourussa poistoputkea, vai tiivistekö siellä vain vuotaa?
Kiittäen jo vastauksista.
International 585XL 1983 Hyd.öljyn vaihto?
3
1255
Vastaukset 3
- Anonyymi
Kaikki kolme tulppaa pitää irrottaa jotta kaikki vanha öljy poistuisi. Täyttö tulppa on mittatikun lähistöllä, omassa oli puolen tuuman hylsyvääntimen kololla. Öljyistään Matikka on sitten tarkka. Vain suositeltua. Vaihda samalla suodatin, muistaakseni vasemmalla taka-akselin paikkeilla pohjassa oleva mötti.
Kattoluukkun rakennetta en tiedä kun koskaan ei vuotanut. Tiivistevikaa voisi arvella.- Anonyymi
Kiitos vastauksesta. Kyselin tänään eräältä entiseltä natikan omistajalta, ei muistanut tarkkaan mutta olis myös sitä mieltä, että kaikki tulpat auki. Täyttöaukosta kertoi juuri samaa.
Suodattimen olen myös jo hankkinut ja siitä/vaihtamisesta löytyi ohjekirjasta kuvia, sekä youtube videoita.
Öljyt olen hankkinut, täytyy tarkistaa mutta ei taida olla alkuperäistä laatua.
Luin jostain, että kattoluukun vuoto on normaalia/yleistä ja kastelee sisäpuolelta sisustuksen, täytyy tarkistella jossain vaiheessa, nyt joutuu pitämään peitettä päällä.
Kiitos vielä vastauksesta, nyt tuli varmempi olo.
T. Aloittaja ja Mc Cormick B275 1965 omistaja 585XL:n lisäksi. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811485
- 831306
- 1041048
- 48869
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40763Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7676Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83636Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.101594Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30576Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45557