Kokemuksia, miten muistisairaan läheisen elämä päättyi

Anonyymi

Isällä on pitkälle edennyt Alzheimerin tauti. Lyhyitä lauseita saattaa joskus tulla, jotenkin kulkee vielä omin jaloin, jos saa itsensä liikkeelle. Täysin avustettava paitsi että yleensä vielä syö itse. Ennen niin hyvin fysiikkansa hallitsevalla on nyt pahoja vaikeuksia mieltää, mitä tehdään, kun pitää istua pöydän ääreen tai käydä sänkyyn. Liikkumisen nopeuttamiseksi paikasta toiseen häntä kuljetetaan joskus pyörätuolissa. Hän saattaa seistä polvet koulussa pyörätuolin edessä, mutta ei ymmärrä laskeutua istumaan, vaan tarttuu kaksin käsin pyörätuolista ja nostaa ilmaan. Joinakin päivinä nukkuu tosi paljon. Diagnoosi tuli 80 v tarkastuksessa 6 v. sitten. Tauti eteni hitaasti, mutta keväisen tapaturman jälkeen tuli romahdus tälle tasolle. Muistisairausoppaiden mukaan kuolema lähestyy hiljaa hiipien ja voi johtaa siihen, että on kokonaan sänkypotilas vuosikausia. Näin kävi sedällenikin, jolla sänkyvaihetta kesti yli 4 vuotta. Millaisia kokemuksia sinulla on?

8

1200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaimollani on myös Alzheimerin tauti.Diagnoosi 5 vuotta sitten,joka on edennyt
      ohjattavaan vaiheeseen.Fysiikka on hyvä.pystyy kyllä liikumaan normaalisti.
      Kaikki muu on aivan kuin kerroit.vaikeuksia mieltää.mitä tehdä.Suomen kielen ymmärtäminen tuottaa vaikeuksia .TV-katselee hetken.ei ilmeisemmin osaalukea txtiä.
      katselee vain kuvia.samoin lehdet joita katselee.Kaikki toiminta tapahtuu läheisten
      avulla,josta kiinostuu vain hetkellisesti.Vetäytyy syrjään.omiin ajatuksiin.joista ei kysymäällä saa vastausta.Romahdus on tullut 65 vuoden iässä,jää nähtäväksi kuinka
      kauan pystyn kotihoitoa antamaan.Alkaa itselläki jo kunto huonontua kun elämä pyörii vain Muistsairaan ympärillä. Usko /Toivo/ Rakkaus /yhdistää.

    • Anonyymi

      Kokemuksia ei ole muistisairaan elämän päätymisestä.
      Kokemus on läheisen poismenosta saatohoitojen jälkeen.
      Kovien kipulääkityksen kautta nukkui,hiljaisuudessa pois.
      Yksinkertaisesti lakkasi henkittämästä.
      Elämä alkaa parkaisuun ja loppuu henkitys katkoon.

      • Anonyymi

        Valtiolta täytyy saada lopullinen lääkitys, jonka voi itse ottaa,

        Pääsisi pois kitumasta, etenkin henkisesti tai fyysisesti tappavan taudin tullessa diagnosoiduksi

        Mutta tuskinpa ikinä tällaista helpotusta tulee
        Puhutaan vain hoitamisesta tai parantamisesta, vaikka

        On päivänselvää potilaan kunto ei kohennu.

        Kannattaa olla itsenäinen ja tappaa itsensä ajoissa kotikonstein, kuin jäädä älyttömänä kitumaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valtiolta täytyy saada lopullinen lääkitys, jonka voi itse ottaa,

        Pääsisi pois kitumasta, etenkin henkisesti tai fyysisesti tappavan taudin tullessa diagnosoiduksi

        Mutta tuskinpa ikinä tällaista helpotusta tulee
        Puhutaan vain hoitamisesta tai parantamisesta, vaikka

        On päivänselvää potilaan kunto ei kohennu.

        Kannattaa olla itsenäinen ja tappaa itsensä ajoissa kotikonstein, kuin jäädä älyttömänä kitumaan.

        Junaa odotellessa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Junaa odotellessa!

        Valtio voi auttaa tai olla auttamatta. Eniten tässä kaikessa harmittaa se, että ryhmä A syytti ryhmää T presidenttipelistä, ryhmän V aplodien saattelemana. Molemmat (A ja V) istuivat jalostajan ja valemuusikon pöydässä kaffepullaa syöden ja kaiken kukkuraksi kieltäen ryhmän T osallistumisen kahvihetkeen mm. julkisen ”presidenttipelin” vuoksi. Kukaan ei kyseenalaistanut toimintaa millään tavalla, vaikka ryhmän V olisi virallisesti koko ajan pitänyt valvoa ”parhaan” A-ryhmän toimintaa. Kuka oikeasti kampanjoi ja missä? Siinä ns. nukuttiin ihan kunnolla ja saatiin ryhmä T näyttämään ulospäin juonittelevalta porukalta, jolle voidaan koska tahansa iskeä näiden muiden tahojen toimesta pakkoinjektiota pyllyyn. Ja niin sitten tehtiinkin. Saatiin leipää ja sirkushuveja kansalle (ja 8 milj. omaan taskuun). Gladiaattoriareenalla ei naureta vieläkään. Koita itse taistella, kun toinen puoli riisuu ensin aseista ja sen jälkeen käyvät kimppuun porukalla yleisen hyvän nimissä.


    • Anonyymi

      Alzheimeria sairastanut äitini menehtyi hoivakodissa omaan sänkyynsä koronaan. ei ollut sänkypotilaana kuin muutaman päivän.
      Loppuun asti puhui ja tunnisti lapsensa,söi itse ja oli virkeä mutta sekava.
      Oli hyvä lähtö,hänen toivomansakin jo.

    • Anonyymi

      Puolisoni sairasti keskivaikeaa Alzheimerin tautia. Hän kuoli odottamattomaan sydäninfarktiin sairaalassa yöllä. Minulle soitettiin sairaalasta klo 3 yöllä. Oli löydetty elottomana sängystä, elvytys ei auttanut.

      Ei siis tarvinnut kokea Alzheimerin taudin viimeisiä vaiheita.

    • Anonyymi

      Lehdessä oli kirjoitus että muistisairas olis laitoshoidosta pääsyt kahdeksi tunniksi
      kävelylle yksin pakkaseen ja menehtynyt.
      Olisko kysymyksessä hoitaja pula.vai laitoshoitolan rahapula.?
      Ikäviä asioita tapahtuu,nyky hallituskaudella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5024
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      1802
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1250
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1190
    5. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      92
      1117
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1074
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      863
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      815
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      723
    10. Vappu Pimiä jakoi kuvia Maajussille morsian -kuvauksista! Seuraajalta tärkeä toive: "Voi miten..."

      Tätä kyllä kannattaa toivoa! Vappu Pimiällähän on tunnetusti myös sormensa pelissä näissä rakkausjutuissa ja hän toimii
      Suomalaiset julkkikset
      25
      709
    Aihe