Kokemuksia, miten muistisairaan läheisen elämä päättyi

Anonyymi

Isällä on pitkälle edennyt Alzheimerin tauti. Lyhyitä lauseita saattaa joskus tulla, jotenkin kulkee vielä omin jaloin, jos saa itsensä liikkeelle. Täysin avustettava paitsi että yleensä vielä syö itse. Ennen niin hyvin fysiikkansa hallitsevalla on nyt pahoja vaikeuksia mieltää, mitä tehdään, kun pitää istua pöydän ääreen tai käydä sänkyyn. Liikkumisen nopeuttamiseksi paikasta toiseen häntä kuljetetaan joskus pyörätuolissa. Hän saattaa seistä polvet koulussa pyörätuolin edessä, mutta ei ymmärrä laskeutua istumaan, vaan tarttuu kaksin käsin pyörätuolista ja nostaa ilmaan. Joinakin päivinä nukkuu tosi paljon. Diagnoosi tuli 80 v tarkastuksessa 6 v. sitten. Tauti eteni hitaasti, mutta keväisen tapaturman jälkeen tuli romahdus tälle tasolle. Muistisairausoppaiden mukaan kuolema lähestyy hiljaa hiipien ja voi johtaa siihen, että on kokonaan sänkypotilas vuosikausia. Näin kävi sedällenikin, jolla sänkyvaihetta kesti yli 4 vuotta. Millaisia kokemuksia sinulla on?

8

1359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaimollani on myös Alzheimerin tauti.Diagnoosi 5 vuotta sitten,joka on edennyt
      ohjattavaan vaiheeseen.Fysiikka on hyvä.pystyy kyllä liikumaan normaalisti.
      Kaikki muu on aivan kuin kerroit.vaikeuksia mieltää.mitä tehdä.Suomen kielen ymmärtäminen tuottaa vaikeuksia .TV-katselee hetken.ei ilmeisemmin osaalukea txtiä.
      katselee vain kuvia.samoin lehdet joita katselee.Kaikki toiminta tapahtuu läheisten
      avulla,josta kiinostuu vain hetkellisesti.Vetäytyy syrjään.omiin ajatuksiin.joista ei kysymäällä saa vastausta.Romahdus on tullut 65 vuoden iässä,jää nähtäväksi kuinka
      kauan pystyn kotihoitoa antamaan.Alkaa itselläki jo kunto huonontua kun elämä pyörii vain Muistsairaan ympärillä. Usko /Toivo/ Rakkaus /yhdistää.

    • Anonyymi

      Kokemuksia ei ole muistisairaan elämän päätymisestä.
      Kokemus on läheisen poismenosta saatohoitojen jälkeen.
      Kovien kipulääkityksen kautta nukkui,hiljaisuudessa pois.
      Yksinkertaisesti lakkasi henkittämästä.
      Elämä alkaa parkaisuun ja loppuu henkitys katkoon.

      • Anonyymi

        Valtiolta täytyy saada lopullinen lääkitys, jonka voi itse ottaa,

        Pääsisi pois kitumasta, etenkin henkisesti tai fyysisesti tappavan taudin tullessa diagnosoiduksi

        Mutta tuskinpa ikinä tällaista helpotusta tulee
        Puhutaan vain hoitamisesta tai parantamisesta, vaikka

        On päivänselvää potilaan kunto ei kohennu.

        Kannattaa olla itsenäinen ja tappaa itsensä ajoissa kotikonstein, kuin jäädä älyttömänä kitumaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valtiolta täytyy saada lopullinen lääkitys, jonka voi itse ottaa,

        Pääsisi pois kitumasta, etenkin henkisesti tai fyysisesti tappavan taudin tullessa diagnosoiduksi

        Mutta tuskinpa ikinä tällaista helpotusta tulee
        Puhutaan vain hoitamisesta tai parantamisesta, vaikka

        On päivänselvää potilaan kunto ei kohennu.

        Kannattaa olla itsenäinen ja tappaa itsensä ajoissa kotikonstein, kuin jäädä älyttömänä kitumaan.

        Junaa odotellessa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Junaa odotellessa!

        Valtio voi auttaa tai olla auttamatta. Eniten tässä kaikessa harmittaa se, että ryhmä A syytti ryhmää T presidenttipelistä, ryhmän V aplodien saattelemana. Molemmat (A ja V) istuivat jalostajan ja valemuusikon pöydässä kaffepullaa syöden ja kaiken kukkuraksi kieltäen ryhmän T osallistumisen kahvihetkeen mm. julkisen ”presidenttipelin” vuoksi. Kukaan ei kyseenalaistanut toimintaa millään tavalla, vaikka ryhmän V olisi virallisesti koko ajan pitänyt valvoa ”parhaan” A-ryhmän toimintaa. Kuka oikeasti kampanjoi ja missä? Siinä ns. nukuttiin ihan kunnolla ja saatiin ryhmä T näyttämään ulospäin juonittelevalta porukalta, jolle voidaan koska tahansa iskeä näiden muiden tahojen toimesta pakkoinjektiota pyllyyn. Ja niin sitten tehtiinkin. Saatiin leipää ja sirkushuveja kansalle (ja 8 milj. omaan taskuun). Gladiaattoriareenalla ei naureta vieläkään. Koita itse taistella, kun toinen puoli riisuu ensin aseista ja sen jälkeen käyvät kimppuun porukalla yleisen hyvän nimissä.


    • Anonyymi

      Alzheimeria sairastanut äitini menehtyi hoivakodissa omaan sänkyynsä koronaan. ei ollut sänkypotilaana kuin muutaman päivän.
      Loppuun asti puhui ja tunnisti lapsensa,söi itse ja oli virkeä mutta sekava.
      Oli hyvä lähtö,hänen toivomansakin jo.

    • Anonyymi

      Puolisoni sairasti keskivaikeaa Alzheimerin tautia. Hän kuoli odottamattomaan sydäninfarktiin sairaalassa yöllä. Minulle soitettiin sairaalasta klo 3 yöllä. Oli löydetty elottomana sängystä, elvytys ei auttanut.

      Ei siis tarvinnut kokea Alzheimerin taudin viimeisiä vaiheita.

    • Anonyymi

      Lehdessä oli kirjoitus että muistisairas olis laitoshoidosta pääsyt kahdeksi tunniksi
      kävelylle yksin pakkaseen ja menehtynyt.
      Olisko kysymyksessä hoitaja pula.vai laitoshoitolan rahapula.?
      Ikäviä asioita tapahtuu,nyky hallituskaudella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5201
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      181
      4925
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      69
      3379
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2966
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2292
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      237
      1728
    7. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1289
    8. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      78
      1280
    9. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      990
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      96
      927
    Aihe