Eli mitä tetroja suosittelisitte tulevaan akvaani. Kokoa sillä olisi 300 litraa. Lämpötila ois 24-25 ja ph n. 6,5. Ei kovin isoja tetroja. Muiksi kaloiksi ajattelin partamonnia, täplä- ja kupari monnisia sekä ehkä pinnalle jotain.
Mitä suosittelisitte?
7
625
Vastaukset
- osteoporoosi
(sini,- musta,-)neontetrat, rubiinitetrat, mustatetrat, keisaritetrat ja kerritetrat tulevat näin äkkiseltään mieleen.
- cat_fish
Musta-, kupari-, pikku-, mustaneon-, sisineon-, neon-, sitruuna-, keisari- ja rubiinitetrat. Kannattaa tarkistaa vielä sopivatko kaikki varmasti.
- aloittelia
kiitos vastauksista! :)
- Neo^^
intiaaninsulat ovat mainioita kaloja aloittelijoille. ne eivät ole kamalan tarkkoja vesiarvojen ja lämpötilojen suhteen. sellaisia 4-5cm pituisia tetroja ovat ja tarvitsevat väh. 40L akvaarion. suosittelen!
- -kummajainen-
Minäpä ryhdistäydyn ja ehdotan kalastoa vähän viileämpään veteen (noin 24 astetta)
Tetroista voisin ehdottaa neontetroja tai intiaaninsulkia, kummatkin tietääkseni menisivät tuon lämpöisessä vedessä(?)
Mikäli kalojen kotimantereella ei ole merkitystä niin pinnalle voisi sopia parvi vikkeliä seeprakaloja...
Ja jos levänsyöjiä kaipailet niin voisin ehdottaa pikkuruisia nuolimonneja altaaseesi leväraapan virkaan...
Miltä vaikuttaisi:
15-20 kpl neontetroja tms.pieniä viileästä vedestä pitäviä tetroja.
10-15 kpl seeprakaloja
8 täplämonnista
2 partamonnia (samaa sukupuolta)
6-10 nuolimonnia (ottoa)
Virtausta olisi hyvä olla vähän reilummin seeprakalojen ja ottojen iloksi... :)- -kummajainen-
Nyt kun kerran on aikaa niin ehdotampa saman tien kalastoa hiukkasen lämpimämpään veteen...
Jos lämpötila olisi mahdollista säätää noin 26-27 asteeseen niin ehdottaisin seuraavaa:
Tuon kokoiseen altaaseen voisi laittaa jo varmastikin 2 tetraparvea ilman että näky olisi turhan sekava, sopivia lajeja olisivat esimerkiksi kardinaalitetrat ja sitruunatetrat. Kardinaalitetroja laittaisin enemmän kuin sitruunatetroja ihan vain näyttävyyden vuoksi... :)
Pinnalle voisi sovittaa vaikkapa haaremin taistelukaloja tai rihmakaloja jos niihin on erityisesti tykästynyt. Minusta esimerkiksi kirkkaan punainen taistelukalakoiras olisi upea kardinaalitetraparven kanssa. ;)
- aloittelia
kiitos vastauksista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733754Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k92021Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2261353- 1351246
- 1121148
- 1111116
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil701040Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6995- 60984
- 35896