Onni Karilta puuttuu lähdekritikki, kun hän uskolisesti toistaa sen, mitä Pakka Seppänen syöttää.
Taivutan rautalangasta, koska se lienee toimittajalle tarpeen:
Käytän maitoa tölkin päivässä. Ostan kaksi tölkkiä, joissa on eri viimeinen käyttöpäivä. Käytän tuoreemman ensin ja vanhempi pilaantuu.
Oliko maidon ostaminen virhe?
Ostin maitoa tarvittavan määrän. Se ei ollut virhe. Molemmat olisi voitu käyttää, jos olisin käyttänyt eri järjestyksessä, siinä oli virhe.
Uniperin ostaminen ei ollut virhe. Omistus, jonka arvo nelinkertaistuu muutamassa vuodessa on poikkeuksellisen hyvä hankinta.
Virhe tapahtui, mutta vasta viime vuonna. Olosuhteet olivat muuttuneet, Uniperin arvo oli huipussa, suojautumisriski oli tiedossa. Silloin olisi pitänyt myydä tai pilkkoa Uniper.
Vaikka kyse on jälkiviisaudesta, niin merkit olivat selvät. Ilman Venäjän sotaakin, hetki oli oikea koska koronaelvytyksen lopettaminen vähensi markkinoilla olevaa löysää rahaa ja osakkeen arvon nousu olisi joka tapauksessa hiipunut ellei suorastaan kääntynyt laskuun. Markkinan epävarmuus olisi myös kasvanut ja oli odotusta sen laskemisesta.
Kunnia pitää antaa niille, joille se kuuluu ja pyyhkeitä niille, jotka sen ansaitsevat. Kukaan ei voi ennustaa yrityskaupan kannattavuutta viittä vuotta pitemmälle ja Uniperin ostajat täyttivät erinomaisesti oamn tehtävänsä.
Ostakaa Onni Karille kello
Anonyymi
0
194
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2828383Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat675040Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2814400SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden603037Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä12496Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31880Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51757- 1111755
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401653Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01620