Ei työttömyysrahaa. Sellainen laki voi tulla että huonokuntoiset työttömät ei saisi rahaa ollenkaan. Tai no jonkun lahjakortin ruokakauppaan voisivat saada ettei nälkään kuole. Jos on huonokuntoinen niin ei jaksa töitäkään hakea ja tehdä. Reilua se on. Jos sitten treenaa itsensä hyväkuntoiseksi niin silloin saisi työtttömyysrahaa.
Huonokuntoisille
Anonyymi
2565
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Toimeentulotuen perusosan määrä on yksin asuvalle 532€ Työmarkkinatuki hiukan enempi. Laki Suomessa on välillä vitsi, työttömät ovat nyt alintakastia. Noudattasivat edes 532€
Eläkkeeksihän tuollaista nimitetään.
Joo, ja vaatimukset pidettävä realistisina. Ei kaikkia hyvään kuntoon saa mutta edes kohtalaiseen. Eli 10 leuanvetoa, 5km juoksua 30 minsaan ja rautaa noustava penkistä oman elopainon verran.
Höpö höpö. Jos tulonsiirroista aletaan karsinaan ei sosiaaliset viimesijaiset toimeentulot ole todellakaan esisijaisesti niitä tukimuotoja joita karsitaan, vaan viimeisiä sellaisia sillä niiden kautta toteutetaan kansainvälisten ihmisoikeuksien toteuttamista.
Sosiaaliset tulon siirrot ovat näinollen ainoita tulonsiirtoja jotka on perutuslain kautta taattu vastikkeettomasti ,subjektiivisena oikeutena, toisin kuin yritys tai maataloustuet.
Esim yritystukien kohdalla on todettu että monillakaan niistä ei ole yhteiskunnallista vaikutusta joten tällöin niillä ei ole myöskään yhteiskunnallista perustetta, joten säästötoimet ovat jopa enemmän kuin peruteltuja tuolta kantilta noista. Ihmetyttää ennenminkin miksi niin ei ole jo tehty. Tuo näet sinänsä jo antaa lähinnä viitteitä poliittisesta korruptoituneisuudesta, varsinkin kun tulonsiirroista on aiemmin karsittu välttämättömästä päästä kuten aktiivimallilla tehtiin ,eikä sieltä missä karsittavaa selkeästi on .
https://yle.fi/uutiset/3-10049067
https://www.paivanlehti.fi/yritystukia-on-mahdotonta-leikata-tehottomien-ja-haitallisten-tukien-lista-on-loputon/
em.fi/documents/1410877/21733658/Yritystuet_ja_poliittinen_paatoksenteko_2022.pdf/762fe20a-35d4-6520-25ba-196171a41ce7/Yritystuet_ja_poliittinen_paatoksenteko_2022.pdf?t=1650441020297
https://yle.fi/uutiset/3-12468224
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006481726.html
Työttömällä on aikaa treenata ja harrastaa.
Ei ole, kaikki aika menee netissä itkemiseen ja amnestyn lausuntoja lukiessa. Perutuslain kertauksen ohella.
Peruutusturpamies
Riittäähän sitä aikaa varmaan treenien ja harrastusten lisäksi siihenkin.
Ei pysty. Yhteiskunnan epäoikeudenmukaisuus tulonsiirtojen pienuuden takia jotka eivät mahdollista ihmisoikeuksien toteutumista ahdistaa niin paljon ettei harrastuksetkaan onnistu.
Perutuslakimies
Eläkeläisellä on aikaa 24/7 kytätä palstaa josko löytyy siattomia viestejä poistettavaksi.
Tupauuno Pötkönen
Paskamahapalkansaajiltakin pitäisi ottaa palkka pois ja laittaa kuntouttavaan tai 9 euron päiväpalkalle.
Taitaa itselläkin siel kirjpittajalla olla huono kunto?eli palkka ja muut mahdolliset rahat heti pois kanssa!.(.Ihme sekopäitä riittää näköjään?mikä mahtaa vaivata oikeen?..)
1918 on jo nyt lähellä jos toimeentulo laskee alle 500€/kk.
Itse kannatan kunnon rähinää. Paskamahalahtareilta pallit pois, kuten Ukrainassa toimitaan. Kuohinnat käyntiin.
Heheee
Muuta työ peräs hoho
Suomen perustuslaki määrää jokainen jolla ei tuloja,ei edes työtöyspäivä rahaa TURVATAAN HÄNEN ELÄMÄ PERUSTOIMEENTULOLLA! joten se perustoimentulo tuki tulee rahana tilille.Hätä apua saa soisalivirasto ei kela.Osto lapun ruoka kauppaan jolla ei kaljaa tupakkaa saa ostaa ja ei myytäisikään.
Heheeee
Tässä maassa laki on vain niinkuin se luetaan.
Jos niin huonokuntoinen on, ettei työtä pysty tekemään, niin ei tietenkään työttömyystukia.
Todistusta vain lääkäriltä ja työkyvyttömyyseläkkeelle.
Jos se "huono kunto" taas tarkoittaa sitä, ettei persettään jaksa sohvalta nostaa, niin sama juttu. Onneksi on tämä uusi työnhakumalli, ehkä karenssit ja kuntouttavat työtoiminnat edes joidenkin kohdalla sitä ahterin kuntoa kohottavat.
Hehehe..Persaukiselle sama mitä malleja olis
Samaa mieltä ei työttömyysrahaa huonokuntoisille työttömille kyllä miiden paikka olisi sosiaalitoimessa jossa maksettaisiin toimeentulotukea nälkää ei ketää jätetä te-toimistossa olisi iso urakka siivota vaikeasti työllistyvät pitkäaikaistyöttömät. rahat pitäisi ohjata välitystilille ja maksusitoumukset ruokakauppaa kaikki kuitit ostoista sosiaalitoimelle
Valtion ensi vuoden bubjettiriihi alkaa säästöt pitäisi kohdistaa vaikeasti työllistyviin työttömiin työttömyysturvaa ei pidä maksaa sellaiselle työttömälle joka ei työllisty te-toimistossa on noi 100 tuhatta työnhakijaa työllistymismahdollisuudet ovat heikkoja työmarkkinoille
Hehehee
Ei riitä vaan 500.000 hehe
Pääsispä iskemään hehettävältä eläkeläisääliöltä kirveel mädän kopan halki.