Inderesiltä negari, tulos syöksyssä

Inderes antoi tänään Q2-lukunsa ja pahalta näyttää.
Q2/2021 liikevoitto oli 7,6%, mutta Q2/2022 enää 0,7 %.

Inderesin koko alkuvuoden osakekohtainen tulos laski H1/2021 0,47€/osake -> H1/2022 0,10€/osake. Koko 2021 -vuonna Inderesin osakekohtainen tulos oli 0,87€/osake. En ymmärrä, miten Inderesin osakkeesta maksetaan vielä 35,95 euroa, mutta eiköhän järki palaudu tähänkin ja Inderesin osake löytää kovaa maata jalkojen alta 10x osakekohtainen tulos. En tämä nyt ihan vielä senttiosakkeeksi mene, mutta montaa euroa ei Inderesin osakkeesta tulisi maksaa tällä tulostasolla.
7124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos+Inderes+tekee+2022+osakekohtaista+tulosta+0,40€,+osakkeesta+voisi+maksaa+10-15-kertaa+tuo,+eli+4,00-6,00€.+Inderesin+osake+on+tänään+oikeutetusti+-4,45%+laskussa,+mutta+silti+34,35€+osakekurssissa+on+ilmaa+ja+paljon.+Vielä+85%+Inderesin+osakkeen+hinnasta+pois+ja+aletaan+olemaan+järkevässä+hinnassa.+Saa+nähdä+poksahtaako+Inderesin+osakekurssi+kuin+heidän+mallisalkkussaan+olevat+Harvia,+Qt,+Remedy+(ja+pian+luultavasti+myös+Kamux)+tai+pihiseekö+ilman+muutaman+prosentin+päivässä+loppuvuoden.

Äänestä

Onhan se nyt selvää. Inderesiltä lähtivät vanhat analyytikot ja tilalle otettiin suoraan kauppiksen penkiltä nuoret märkäkorvat esittämään pörssitietäjää. Inderesin mallisalkku sen kertoo, miten noloa porukkaa Inderesillä on. Negatiivisia tulosvaroituksia mallisalkussa jatkuvasti: Harvia, Qt, Remedy ja tänään jopa Inderes itse!

Inderesin osake on oikeasti 5 euron lappu.

Äänestä

QT,+Harvia,+Fortum+ja+Nokian+renkaat+tulleet+huipuista+jo+reilusti+yli+-60%,+eikä+taida+vieläkään+pohjia+olla+näkyvissä,+mutta+ostohousuja+voi+ainakin+jo+sovitella.Inderes+arvatenkin+myös+putoaa+alle+20+euron.

Äänestä

Inderes julkaisi Nokian Renkaille ruusunpunaisen analyysin "lisää"-suosituksella ja 12,00€ tavoitehinnalla. Ei ole nuoren analyytikon korviin tainnut mennä tieto sitä, että Nokian Renkaiden bisnes perustui 80 prosenttisesti Venäjällä halvalla tehtäviin renkaisiin. Nyt kun Putin lopetti tuon, alaskirjaukset tulevat olemaan valtavia ja kilpailuetu meni samantien.

Timon listalla Nokian Renkaat ovat neljänneksi viimeisenä ja tavoitehinta 8,87€.
piksu.net/timon-lista/

Äänestä

Inderesin+Kinnunen+antoi+Talenomile+tänään+"myy"-suosituksen,+joten+ilmeisesti+osake+on+lähdössä+pois+herran+omasta+salkusta+ja+myös+Inderesin+mallisalkusta.+Inderesillähän+ei+saa+tehdä+sijoituksia+oman+firman+suosituksia+vastaan.+Talenomhan+on+Inderesin+mallisalkun+toiseksi+suurin+sijoitus,+joten+voi+tulla+rymylaskua+Talenomille,+kun+kymmenet+tuhannet+mallisalkunseuraajasopulit+alkavat+myydä+pää+märkänä.Talenom+tänään+−6,83%.

Äänestä

Inderes ei ole finanssivalvonnan alaisuudessa, koska väittävät, etteivät anna yksilöllisiä neuvoja instikka-asiakkaille.

Indereshän rivien välistä kertoo, että heidän bisnes on vain vedättää piensijoittajia.

Äänestä

6.10.2021
"Yhtiön hallitus hyväksyi Yleisöannissa tehdyt merkintäsitoumukset kokonaan 10 osakkeeseen saakka ja tämän ylittävältä määrältä noin 5,1 prosentin osalta annetuista merkintäsitoumuksista."

Inderesin vedätyshän oli suorastaan törkeä. Sillä oli kesäkuun lopulla 5 265 osakkeenomistajaa, joista lähes kaikki saivat 10 osaketta, eli 250 eurolla osakkeita. Näin yli 5000 lammasta saatiin hehkuttamaan jatkuvasti Inderesiä ja Inderesin pahasti metsään menneitä suosituksia (viime ajoilta mm. Qt, Harvia, Remedy, Tecnotree).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Inderes antoi tänään Q2-lukunsa ja pahalta näyttää.
Q2/2021 liikevoitto oli 7,6%, mutta Q2/2022 enää 0,7 %.

Inderesin koko alkuvuoden osakekohtainen tulos laski H1/2021 0,47€/osake -> H1/2022 0,10€/osake. Koko 2021 -vuonna Inderesin osakekohtainen tulos oli 0,87€/osake. En ymmärrä, miten Inderesin osakkeesta maksetaan vielä 35,95 euroa, mutta eiköhän järki palaudu tähänkin ja Inderesin osake löytää kovaa maata jalkojen alta 10x osakekohtainen tulos. En tämä nyt ihan vielä senttiosakkeeksi mene, mutta montaa euroa ei Inderesin osakkeesta tulisi maksaa tällä tulostasolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu