Limainen vuoto, jossa vähän verta yli 50 v

Anonyymi

Vaihtarit siis takana jo monta v sitten. Ihmettelen miksi aina kesäkelien jossain vaiheessa saan jonkin kutisevan, ja kirvelevän tulehduksen alapäähän. Koitan toki pitää huolta intiimihygieniasta, mutta se tulee silti, tyypillisin aika on hellejakson jälkeen.
Että taas kävin hiivalääkkeet. Ja kun ekan voiteen laitoin, aamulla oikein veriviiruisia rötkäleitä. Kävin vielä ne maitohappobakteerijutut hankkimassa.
Vuoto on aluksi ollut hirveän paksua ja limaista, ihan kuin liimaa. Muuttui tyypilliseksi hiivan kökkäreiseksi valkovuodoksi, kutina ja kirvely paheni, ja en mielelläni olisi hoitanut lääkkeellä, vaan koitin tehostaa hygieniaa. Paheni.
Vuoto ei silleen ole haissut millekkään.
Voiko hiivan tippuessa pois tosiaan tulla verta? Semmoista limaista, hyvin vaaleaa, ja sitkeän venyvää sieltä on tippunut jo vähän pois.
Tarkistin ettei herpes ainakaan nyt oireile, mutta voiko se olla syvemmällä oireisena ja tehdä sen vähän veren tulon.
Ei ole mitään seksielämää, ei oikein voi olla mikään ns uusi sp tautikaan.

4

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koska viimeksi olet käynyt gynekologilla, ja mistä tiedät, että on hiiva?

      Nyt kun on tämä korona ja siihen rokotteet, niin molemmat voi aiheuttaa veristä vuotoa, mutta sinun ikäisen on käytävä tutkimuksissa.

    • Anonyymi

      Verenvuoto vaihdevuodet ohittaneella on aina merkki jostain mikä ei kuulu asiaan, mene gynekologille.

      • Anonyymi

        Joo,aikojen saanti on se ongelma näillä pikkupaikkakunnilla.
        Oireilu on asettunut suurimmaksi osaksi,vuoto on loppunut: kyllä se vaan oli hiiva.
        Nuorempana hiiva teki aina runsaat valkeat peitteet,nykyään se muhii hissuksiin että vain jossain kohti on tyypillinen valkea kate,ja buoto tosiaan on limaisempi rötkäleinen.
        Maitohappopöpöjutut nyt lääkkeen jatkpksi.
        Olen jossain vaiheessa käyttäny sitä paikalle s hormonijuttua,kun kuivat limakalvot,sekin aloitettava uudelleenpyöräilen paljon ja paikat hankautuu,ei kiva mikään hiivakaan.


    • Anonyymi

      Niin ja toki oon käynyt kaikki ikäkausitarkistukset.
      Ei ole varaa rampata itte hoidettavien takia. Töissä kyllä,vaan pienet tulot.
      Se veri oli sitkeän liman seassa olevia viiruja. Ei siis täysin veristä,virläkin hiivahoidon jälkeen tulee tavallaan ruskehtavaa se valkovuoto,mutta hiivamöllöä ei siinä enää näy,eikä kirvele saati kutise.
      Muutama vuosi sitten oli niin kuivat limakalvot ettei edes valkovuotoa tullut yhtään ja kaikki ärsytti ja hankasi,nyt on ilmeisimmin sama perussyy että estrogeenia paikallisesti tarvitaan. Niitä on puoli paketillista.
      Olen aikoinani lapsia synnyttänyt ja jos jotain on ollut vaivaa välillä. Kyllä mahdan jo tällä ikää tietää mikä on nopean lääkäriin hakeutumisen syy.
      Kyselin vain jos on muitakin,vastaavia,millä edullisimmin ootte perusvaivaa eli kuivuutta hoitaneet vaihdevuosien mentyä että paikat ei niin herkästi ala äksyilemään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2482
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      302
      2098
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      23
      1872
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1615
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      24
      1475
    6. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1366
    7. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      38
      1345
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1339
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1305
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1076
    Aihe