Laskinko oikein kulutuksen 133W laitteelle?

Laitteeni ottaa töpselistä melko tasaisesti 133W.

Spot sähkö hinta on 0,3 €/kWh, jota käytän laskussa:

1000W / 133W = 7,52:
Eli laite pitää olla päällä 7,52 tuntia, että tulee 1kW täyteen, joka maksaa 0,3€.

Menikö oikein? KIITOS!
8187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Lähelle oikein, vastaahan on kahdeksan tuntia tuolla laskutavalla.

Äänestä
  • Kyllä tuo on aivan oikein tuolla oletuksella. Sähköenergia maksaa tuolloin 30 snt, siihen sitten siirrot ja verot päälle. kW on tosiaankin tehon yksikkö,

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä tuo on aivan oikein tuolla oletuksella. Sähköenergia maksaa tuolloin 30 snt, siihen sitten siirrot ja verot päälle. kW on tosiaankin tehon yksikkö,

    SÄHKÖN KULUTUS Laitteet:
    Tietokone 0,03kwh/tunti

    TV led 0,04-0,1kwh/tunti

    Tulostin,
    Ompelukone ja Kahvinkeitin 0,1kwh/tunti

    Liesituuletin 0,2kwh/tunti

    Sähköliesi 1-2kwh/vrk

    Jääkaappipakastin 0,8-1,6kwh/vrk

    Mikro 0,12-0,2kwh/10min

    Pyykinpesukone 0,6-1,8kwh/kerta

    Suihku: 2min 0,8-1,6kwh eli 10min vie sähköä 5x0,8-1,6kwh=8kwh

    Sauna: 5,5-10kwh/kerta

    Poisto ilmalämpöpumppu Sam (ilmastointi) noin 2000kwh/vuosi

    Äänestä

Ei mennyt oikein koska sähkön siirto ja sähkövero maksavat ainakin 10 snt/kWh. Lisäksi noin halpaa sähköä saa vain yöllä ja hyvin harvoin silloinkaan. On monia vuorokausia jolloin halvin sähkö on yli 10 snt/kWh ja kallein saattaa olla liki 70 snt/kWh. Viime joulukuun 7. päivä kallein tuntihinta oli 100 snt/kWh eli euron.

Äänestä
  • Kommentoin omaa kirjoitustani: katsoin väärin että hinta olisi ollut 3 snt/kWh. Sehän oli 30.

    Äänestä

  • No ei tuo 30 snt/kWh kyllä kovin halpaa sähköä ole. Katso huviksesi vaikka NordPoolin sivuilta tämän päivän (3.8.2022) pörssisähkön tuntihinnat. Saatat yllättyä ja vieläpä iloisesti.
    Pörssisähkön hinnan vaihtelu on todella suurta, mutta sen hyödyntäminen vaatii käytännössä automaattisen seurannan ja mahdollisuuden hyödyntää tätä vaihtelua. Normitaloudessa kukaan ei halua eikä voi siirtyä elämään ja käyttämään sähköä vain klo 00:00 - 05:00

    Äänestä

Jos nyt oikeellisuudesta kyse niin ei mennyt koska tuossa ajassa tuli täyteen 1kWh eikä 1 kW.

Äänestä
  • Totta, olet oikeassa että kWh tuli täyteen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Laitteeni ottaa töpselistä melko tasaisesti 133W.

Spot sähkö hinta on 0,3 €/kWh, jota käytän laskussa:

1000W / 133W = 7,52:
Eli laite pitää olla päällä 7,52 tuntia, että tulee 1kW täyteen, joka maksaa 0,3€.

Menikö oikein? KIITOS!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu