Keino lisätä väkilukua!

Anonyymi

Haapajärvi on yksi kunnista, joissa väkiluku laskee nopeasti. Nyt on keksittävä keino, mjolla noustaan monia muita isommaksi. Houkutellaan Reisjärvi kuntaliitokseen! Kaikilla Haapajärven kaltaisilla kuihtuvilla pikkukaupungeilla ei ole kainalossaan kohtalaisen elinvoimaista maalaiskuntaa. Yrittäkää edes! Saisitte ainakin kirja-antikvaarin omiin nimiinne.

9

1286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Höpsis. Järkevintä hakeutua Nivalan kanssa yhteen. Heittämällä jokilaakson väkirikkaimmaksi.

      • Anonyymi

        Ja loputki vähät palvelut nivalassa.....tosin sotehan sulkee tuon hometerveyskeskuksen muutenki....


    • Anonyymi

      Kunnan lessut aikaa lisääntyä ry joukolla...

    • Anonyymi

      Vuokra-asuntojen puute !! Ensin puretaan asuntoja kun ei ole vuokralaisia sitten ollaan kädet pystyssä valittamassa ei oota. Kauppiksen asunnot ja Karjakujan rivari olivat turhia purkukohteita.Nyt kun sähkönhinnat nousee,omakotitaloasujien joukkopako naapurikuntiin joissa vuokratarjontaa löytyy. Viimenen sammuttakoon valot pitäjästä.

      • Anonyymi

        "sammuttakoon valot" ja pimiässä palijaalla.


    • Anonyymi

      Jos on väen puute, tilatkaa muutama tuhat MADE IN CHINA. Saa muovisinakin, joten voi heittää pois, jos alkaa haista. Olemmehan ensisijaisesti kuluttajia.

      • Anonyymi

        Eikun made in matu.


    • Anonyymi

      Nivala olkoon omillaan. Kyllä Reisjärvi olisi sopivampi liitoskumppani. Haapajärvi säilyisi pääpaikkana.

    • Anonyymi

      Reijittäkää kortsut kaupassa...kyl tullee tenavia homekuntaan

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      143
      3196
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3002
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      110
      1463
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      145
      1207
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1087
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1057
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1017
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      827
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      23
      823
    Aihe