Terve! Olen 14v, ja neitsyt, mutta alavatsa sykkii todella paljon mahallaan ollessa, sekä vatsa paisuu päivä päivältä, oli menkat tai ei. En nyt usko että raskaana olen mutta... Entiiä, apua???
syke vatsassa???
9
1151
Vastaukset
- Anonyymi
Seuraa tilannetta. Jos näyttää vaaralliselta, soita terveyskeskukseen ja varaa aika lääkärille.
- Anonyymi
Taidat olla raskana. Ei siihen paljon apuja ole. ainoastaan, jos haluat lopettaa koko homman. Se kyllä ilmeisesti onnistunee. Lääkärille sitten vain!
- Anonyymi
Et voi olla raskaana jos et ole harrastanut seksiä. Mahassa kulkee paljon isoja verisuonia jotka tuntee kun vatsa on pinkeänä tai syke on koholla. Sellainen "sykkivä vatsa" on ihan normaalia, varsinkin jos on ummetusta. Todennäköisesti stressaat vaan jotain ja vatsa reagoi, menee ohi itsestään.
- Anonyymi
Eihän sitä raskautta tarvitse "uskoa", raskaustestin voi ostaa lähikaupasta tai apteekista.
- Anonyymi
Itelläki sykkäilee vatsan seudussa varsinkin jos raskaasti syöny. Enpä olis huolissani.
Mutta, emmehän oo lääkäreitä, käy läälärissä jos huolettaa. - Anonyymi
Täällä onki sanottu hyvin noista vatsan suurista verisuonista. Aattele esim alaonttolaskimo, aortta, tämmöset verisuonet, ne on SORMEN PAKSUISIA, ja niissä virtaa hurjalla paineella veri.
- Anonyymi
Käy juttelemassa kouluterveydenhoitajan kanssa, jos siltä tuntuu.
Jos olet neitsyt niin et ole raskaana.
Sykkiikö mahasi joka päivä vai tuleeko se kun maha on turvonnut jne??- Anonyymi
Siellä on isot suonet, jotka voivat hyvin laihalla tuntua ikävänä sykkeenä. Tosiasiassa ne kertovat vain, että olet terve.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521897
- 621832
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p121365- 611181
- 491134
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41805Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118677Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86660Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32647- 38596