Itse kyllä mietin että jos Ukraina ei olisi nyt laittanut kunnolla vastaan ja näyttänyt venäjälle niin olisiko venäjän sotilaat jo nyt Lappeenrannassa?
Pelkäättekö venäjää Lappeenrannassa?
Anonyymi
21364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Järkyttävää, kuinka täällä jotkut puolustavat venäläisten lomailua Lappeenrantaan. Kun lukee Krimin viime vuosia niin ennen venäjän miehitystä, Krimillä lomaili vain ukrainalaiset. Miehityksen jälkeen venäjämieliset venäläiset alkoivat lomailla siellä, katukyltit muutettiin venäläisiksi ja palvelu ym. venäjäksi. Siis vain venäjäksi. Siellä sitten venäjämieliset lomaili tyytyväisenä varastetulla alueella.
Kannattaa siis miettiä uudelleen haluaako venäläisiä matkailijoita tänne. Eikös muuten täälläkin muutama vuosi sitten harkittu venäjänkielisiä kylttejä. Mistä se idea lähti? Kuka vaikutti?
Jotenkin täällä ei täysin tajuta mitä se sota tarkoittaa.
Mitä ukraina on näyttänyt venäjälle? Ihmiskilpiä?
Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Jokainen kuollut on venäjän syytä. venäjän kansalaiset ovat vastuussa sodasta ja sen uhreista.
Tänne ei enää yhtään venäläistä. Raja kiinni.
Juuri näin ja täällä olevatkin takaisin kimpsuineen kampsuineen , pelkkä menolippu .
Venäjän ja suomen suhteissa ei ole ollut mitään muutoksia.eli mitään ei olisi tapahtunut vaan olisi jatkettu samalla hyvällä meiningillä kuin tähänkin asti.nyt tilanne ajetaan täysin nurkkaan
Totuus on että Venäjä on naapureistamme tärkein. Ukraina ei ole näyttänyt Venäjälle mitään. Jos Venäjä olisi aloittanut sodan ja hyökännyt voimalla Ukrainaan välittämättä ihmiskilvistä joita ukrainalaiset käyttää, olisi homma ollut ohi muutamassa hetkessä. Moni kovasti puolustaa Ukrainaa, hyväksyttekö myös kaikki kauheudet joita ukrainalaiset ovat tehneet vuosikausia?
Me suomalaiset ja eurooppalaiset emme ajattele asiaa noin.
Kannattaisiko nyt oikeasti miettiä...
Me suomalaiset juuri tiedämme kuinka asiat on, ainakin suurin osa meistä. "Eurooppalaiset" taas ei tiedä mistään mitään, paitsi jos valtamedia sanoo et kissa on hiiri niin silloin asia on niin, omaa järkeähän ei tietenkään kannata käyttää.
Sehän se idiotismia onkin.ukrainan natseja ei kannata idoliseeraa
Ei pelätä. Pelätään paikallista sossua/viranomaisia. Siellä on periaatteena, että lapsen pitää olla äidillä. Jossei ole äidillään niin sitten huoltokiusataan vaikka hengiltä. Siinäpä ne suurimmat pelot täällä itärajalla.
Pääasia on että juusto liikkuu...
Puna-armeijaa odotellessa sekä Suomessa että Venäjällä ovat ne rähmäiset silmälaput vihdoinkin -edes joiltakin-tipahtaneet Itä-Suomessa.Miksi alunperin on linnoituksia rakennettu (Olavinlinna,Viipurinlinna) ?Ne on rakennettu vieraita ääkkösiä käyttävien maahantulon ehkäisemiseksi.Olemme sen verran luku- ja kirjoitustaitosta kansaa.Kiitos Mikael Agricolan.Kun ajattelette muita suomensukuisia kansoja (esim.Viro,ryssittyneistä inkeriläisistä puhumattakaan) niin osamme on ollut jatkuvaa puolustautumista "isompaa käskijää" Venäjä vastaan.
En pelkää vaan enempi pelottaa suomalaiset ketkä ei laita hanttiin vaikka maa alkaa olemaan romahduskunnossa ja hallitus senkun keksii kokoajan jotain uutta miten kansalaista riistetään. Se o kaikki ny putini viaks helppo laittaa ku aasit uskoo kaiken.
Venäjä tulee tuhotuksi.
Ja hyvä niin 👏
En pelkää kumpiakaan mutta vihaan ukrainaa ja sen kervääjää narkki kääpiötä
Pelkään omaa varjoakin.
En pelkää vaikka Iltalehti näin kehottaa tekemään.
Woke vihervasemmisto uutisointi on sellaista.jenkeistä kopio suoraan maailman uutiset meidän sonta lehdet.eli toisinsanoen demokraattien yksipuolisista uutisista jossa aina haukutaan putinia ja trumpia muttei koskaan harrisia ...seniilili bideniä tai muita näitä maailman pilaajia
Totuus mv-lehdessä?
Noh todellakin.vai meinaatko että il ja is on luotettavempia lehtiä? 🙊