ei saa yhden yön suhteita harrastavia tuomita

Anonyymi

ne jotka haluaa paneskella eli hakea yhden yön suhteita niin ei heitä saa tuomita. Eikä kaikki yhden yön suhteita harrastavat naiset ole maksullisia naisia. Moni heti olettaa niin muttei pidä paikkaansa. Mitä vikaa on rakastelemisessa jos jotkut haluaa sellaisia nopeita yhden yön tai viikon kestäviä "panosuhteita"?? En minä ainakaan näe niissä vikaa enkä tuomitse heitä.
Sain idean tehdä julkaisu tästä aiheesta kun näin tällä palstalla yhden julkaisun joka oli hieman tökerön puoleinen julkaisu koska julkaisija sanoi turhan karkeasti asian jonka kertoi. Yritän itse hienovaraisemmin. Eikä kannata luulla että miehet ja naiset jotka harrastaa yhden yön panosuhteita, että he olisi pinnallisia ihmisiä. Ei mene noin kuulkaas.

6

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En usko, tai minä ainakaan, että kukaan tuomitsee niitä ihmisiä, jotka harrastavat ns. yhden illan juttuja. Luulen, että sitä tekee, tai harrastaa nykyaikana enemmän nuoret. Vaikka ei se ole mistään iästä kiinni.

      On niitä varmaan ollut minullakin niitä yhden illan juttuja. Mutta näin jälkeenpäin, kadun niistä lähes jokaikistä. Koska myöhemmin olen ajatellut, että ne kohtaamiset ovat liian paljon vain sek*staamista, suorittamista, ja kenties hekuman tavoittelua. Tunnepuoli jää joko kokonaan pois, tai hyvin laimeaksi. Monet yhden illan jutuista tapahtunevat baari-illan aikana kohtaamien ihmisten kanssa. Ja eihän parin tunnin aikana ennätä tuntea kunnolla toista ihmistä. Läheinen kontakti ja kanssakäyminen ilman mitään tunteita, pidemmän aikaa kestävää tutustumista kunnolla toiseen ihmiseen, ja ilman syvempiä tunteita, kuten toisesta välittämistä, rakastamista, tai edes ihastumista, on vain parittelua. Ei mitään sen kummempaa. Ja jotkut saattavat vieläpä valehdella, tai antaa sen kuvan, että ovat oikeasti kiinnostuneita kohtaamastaan ihmisestä. Vaihdetaan puhelinnumeroita. Mutta sen "yhden illan" jälkeen kadotaankin. Ja ehkä se toinen olisi toivonut näkevänsä ja kohtaavansa vielä uudestaan. Ghostaaminen ja pintaliitoisuus on ilmiönä ollut jo ainakin vähän yli kymmenen vuoden ajan ja yleistynyt liian paljon. Monikohan sydänsuru tai ihmissuhteissa koettu pettymys olisi jäänyt kokematta ja tapahtumatta, jos niitä yhdenillan juttuja, tai ei olisi käyttänyt deittisovelluksia?

      Korostan, että en edelleenkään tuomitse ketään, enkä kenenkään toimintaa. Mutta silti toivon, että jokainen miettisi sitä, millä periaatteilla, tai arvoilla toimii ihmisssuhteissa, ja seuranhauissa. Että kohtelee jokaista kohtaamaansa henkilöä arvostaen, ja ihmisenä ja tunteita ajatellen. Pidempiaikaisen seuran etsiminen, hakeminen ja toiseen kunnolla tutustuminen ja toisesta kiinnostuminen myös tunnetasolla antaa ja tuo enemmän sisältöä, rikkautta ja kasvattaa henkisestikin, ja tunnepuolella, myös ihmisenä.

    • Anonyymi

      En tuomitse, mutta myönnän olevani kateellinen. Ikää tulee, vuosirenkaita on kertynyt ja tukka harventunut. Muutenkin pienessä kylässä asustelen. Ei täältä ketään löydä edes yhdeksi yöksi ;(

    • Anonyymi

      Jos ny joku tykkää yhden yön suhteista, tai kuka mistäkin, niin ei sen pitäisi muille kuulua.
      Jokaisen oma asia, mitä elämällään ja elämässään tekee.

    • Anonyymi

      eilen oli just uutisissa että tietyt sukupuolitaudit ovat lisääntyneet.Toki kumia käytetään mutta joukossa on niitä jotka ei käytä ja saavat pahimmassa tapauksessa hivin.myös yksinäiset seksin harrastajat voivat saada hivin jos ei suojaidu.

      • Anonyymi

        Niinpä, sitä saa mitä tilaa. Tuomita ei tarvitse, mutta ei yhden yön suhteet loppupeleissä anna mitään, kertakäyttösuhteita vain, jotka jättävät ihmisen tyhjäksi. Mutta jokainen tavallaan. Kaikki eivät pysty muuhun kuin pinnalliseen elämään.


    • Anonyymi

      No enpä tuomitse, mutta noista on alkanut monella parisuhde.
      Yhden yön jutut eivät ole minun juttuni. Tarvitsen aina pitkän tutustumisajan ja vahvat tunteet, jotta minusta on mihinkään fyysiseen yhteistoimintaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3760
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2732
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2290
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2261
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1749
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1540
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1512
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1399
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1251
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1204
    Aihe