Kertokaas miehelle voiko yksikään lesbo seurustella ja/tai elää miehen kanssa parisuhteessa?
Omassa suvussani on pari bi-naista joista toinen ainakin käy välillä "naisissa"...kyseessä läheinen nainen mutta hänen naisseikkailut ei minua häiritse.
Lesboille kysymys!
13
972
Vastaukset
- Anonyymi
lesbona en tunne vetovoimaa miehiä kohtaan, lesbouden määritelmäänkin se sisältyy :) voisin ihan kaverillisesti asua yhdessä miehen kanssa vaikka kämppiksenä, mikäs siinä. jos kysymys on, että alkaisinko parisuhteeseen miehen kanssa, se on sama kuin heteromieheltä kysyisi, alkaisiko hän parisuhteeseen toisen miehen kanssa. tuskinpa. biseksuaalit sen sijaan voivat päätyä yhteen ihmisten kanssa sukupuolesta riippumatta. välillä samasta sukupuolesta kiinnostuneista naisista puhutaan yleisestiottaen lesboina, mutta ainakin joidenkin tilastojen ja oman kokemuksen perusteella biseksuaaleja on enemmän. itse satun olemaan lesbo, on se jännää.
- Anonyymi
Seurustelisitko itse miehen kanssa jos oletetusti olet heteromies?
- Anonyymi
Vuoden viisain kysymys sama kun kun kysyin voisiko homoseksuaali mennä naimisiin heteron naisen kanssa 😑
- Anonyymi
Tarkoittikohan viestin aloittaja että Homoseksuaalinen mies rupeaa seurustelee heteron naisen kanssa taikka Lesbo rupeaa hetero miehen kanssa perustamaan perhettä, tosin kummassakaan ei ole mitään järkeä.
- Anonyymi
En tarkoittanut naimisiin menoa.
- Anonyymi
Miksi ihmeessä pitäisi?
- Anonyymi
Kulissin vuoksi?
- Anonyymi
Tässä on taas termit sekaisin. Lesbo = pitää vaan naisista, bi = pitää sekä miehistä että naisista.
Ei ole kauhean hankalaa. - Anonyymi
"Käydä naisissa" taitaa olla bi/pan naisten hommia enemmän. Käydään ja palataan sitten heterosuhteen arkeen tyytyväisinä.
- Anonyymi
Aloittajana vielä kommentoin että aloitus oli hieman väärin muotoiltu.
Parisuhde oli väärä termi..en tarkoittanut sinisiin menoa. Tarkoitin vaan että voisiko lesbo asua saman katon alla miehen kanssa. ..eli elää samassa taloudessa tavallaan kuten heteroparitkin.- Anonyymi
Heteromies ja lesbo voi asua kämpppistaloudessa ihan hyvin.
- Anonyymi
Vuosisatojen ajan jotkut vain naisista tykkäävät naiset ovat joutuneet elämään miesten kanssa henkensäkin uhalla. Esim. naimatonta naista voitiin helpommin syyttää vaikka noidaksi, tai oli muuten vain hyvin outoa olla ilman miestä.
Eihän tästä ole montaa kymmentä vuotta kun Suomessakaan ei saanut nainen lähteä yksin ulos tai mennä ravintolaan ilman miesseuralaista.
Viimeisten vuosikymmenien aikana se muuttui pikkuhiljaa harkitusti kulissimaiseksi suhteeksi. Kuuluisia esimerkkejä löytyy USA:n näyttelijöiden ja muiden kuuluisuuksien keskinäisistä "Lavender marriage", eli ns. laventeli-avioliitoista, joissa ovat keskenään näennäisesti hetskuavioliitoissa, jotta oikea seksuaalinen suuntautuminen ei paljastu muille. Näin tekivät myös muualla maailmassa.
Sivuaiheena mainiten liittyen naisseikkailuihin:
Jos ajatellaan L-Wordin tapaista "The Chart" -karttaa, se ei ole mitään verrattuna tosielämän 1920 luvulla tapahtuneisiin heilasteluihin kuuluisien naisten välillä.
https://taggmagazine.com/wp-content/uploads//2020/10/smaller_WLW-1920s-Chart-With-Title.png
Löytäkää sen ajan Shanet sieltä.
Onneksi nykyään ei olisi tarvetta pitää kulisseja yllä. Se on lähinnä myöhäisheränneiden jumittelua, missä miettivät erotako lastensa isästä oman onnellisuuden vuoksi, vai jatkaako valheellista elämää. - Anonyymi
Varmaan voi elää, mutta kukaan tekisi niin nykypäivänä. Parempi kai, että molemmat etsivät todellisen rakkauden ja asuvat hänen kanssaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst24914361Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1483847PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1283732Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1661529Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3691474En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O171442Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn481273Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81061Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok45948En pystynyt vaan vastaamaan...
Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔94803