Kondylooma

Anonyymi

Apua! miehelläni on melko rajuoireinen kondylooma eli visvasyylä eli sukupuolitauti! Minulla ei ole oireita, lääkäri oli kehottanut minua menemään lääkäriin jos oireita ilmenee. Eli tietääkö joku olisiko minun kuitenkin syytä käydä gynekologilla vai voinko rauhassa odotella mahdollisten oireiden ilmaantumista? Jos minulle ei tulekaan oireita olen tartuttaja, mutta miten kauan?

3

167

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Todennäköisesti oireita tulee muutaman kuukauden päästä tai voi tulla pitkänkin ajan päästä, jos miehelläsikin on selvät näkyvät oireet. Miten kauan tartuttaja, sitäpä on vaikea sanoa.

    • Anonyymi

      myös ilman näkyviä kondyloomia HPV-virus voi tarttua. Virus tarttuu sukupuoliteitse ja tarttuakseen se tarvitsee läheisen iho- tai limakalvokontaktin. Tartuntaan ei vaadita yhdyntää vaan myös sukupuolielimien hyväily käsin tai suuseksi voivat riittää tartuntaan.

    • Anonyymi

      Miten naisen oireilevaa virustartuntaa hoidetaan? Miten herkästi oireita tulee myös suun alueelle jos suuseksiä on harrastettu ennen syylien ilmaantumista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2482
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      2084
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      23
      1872
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1615
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      24
      1475
    6. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1366
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1339
    8. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      38
      1315
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1295
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1076
    Aihe