Häiritsevä rutina pöytäkoneen kaiuttimista

Anonyymi

Käytössä on langaton modeemi/mokkula. Nykyään on alkanut enenevässä määrin ilmaantumaan jatkuvaa rutinaa ja vinkumista jotka ei hiljene äänensäädöillä. Rutina on radiohäiriön tapaista ja rutinaääni vaihtelee välillä vingahtaen jonkinlaiseksi piippaukseksi perusrutinan pysyessä taustalla koko ajan.
Modeemin signaalinvoimakkuusmittari osoittaa aina täydet 5 pykälää joten mistään heikosta kentästä ei ole kyse.
Voisiko kyse olla joku kerrostalonaapurin sähkölaite ja kuinka vaivasta pääsisi eroon?

3

129

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      siirrä modeemi vähintään 30cm päähän kaiuttimista niin magneettikenttä ei ota häiriötä kaiuttimien magneettien kanssa

    • Anonyymi

      Mokkulan wlan/4G radiolähettimien signaali pääsee kaiutinjohtojen kautta huonosti suojattuun vahvistimeen, jossa se tasasuuntautuu ja tulee vahvistetuksi. Vie johdot kauas mokkulan antenneista. Samaa häiriötä aiheuttaa kännykkä jos sen laittaa johtimien lähelle.

      Jos ei muuten parane niin kaiuttimen johtimiin ferriittiä häiriösuojaukseksi lähelle vahvistinta. Voi myös tulla sisälle virtajohtimen kautta.

    • Anonyymi

      Ihan ensimmäiseksi:

      1. Kokeile toistaa tietokoneen omalla kiintolevyllä oleva mp3 -tiedosto (modeemi saa olla päällä)... Katoaako häiriö vai jatkuuko ?


      2. Kokeile toistaa tietokoneen omalla kiintolevyllä oleva mp3 -tiedosto (ennen toistoa kytke modeemi pois päältä)... Katoaako häiriö vai jatkuuko ?

      Näillä voisi yrittää haarukoida sitä, että:

      a) häiritseekö modeemi, kun siinä on virta päällä mutta sitä ei käytetä datasiirtoon

      ja

      b) loppuuko vai jatkuuko häiriö, kun modeemi on sammutettuna.

      Halvimmat aktiivikaiuttimet hurisevat koko ajan, kun vahvistimen virta on päällä.
      Eräässä halpismallissa häiriö kuuluu vain toisessa kanavassa (en muista onko vasen vai oikea) - JOS on tästä kyse, niin tähän palstan vakioratkaisu "elektrolyyttikondensaattori" ihan oikeasti auttaa - kun se kytketään tasajännitelähteen ja - -nastojen väliin (kytke oikeinpäin, elektrolyyttikondensaattori ei tykkää väärästä napaisuudesta, vaan väärä napaisuus rikkoo sen, ja saattaa ruiskia pahanhajuista ja myrkyllistä ainetta ympäriinsä).
      Eli halpis -aktiivikaiuttimissa on usein riittämätön virtalähteen suodatus, jolloin diodeilla tasasuunnattu AC jättää ns. sykkivää tasavirtaa jäljelle - mikä kuuluu kaiuttimista koko ajan tulevana hurinana.

      Toki audiohäiriöihin voi olla monta syytä, tuo mainittu ei ole ainoa.
      JOS aktiivikaiuttimet ovat maadoitetulla pistokkeella, mys. ns. maalenkki on mahdollinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4692
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2013
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1722
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      151
      1295
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1211
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1076
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      973
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      936
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      902
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      272
      876
    Aihe