Nykyinen 32-jalkainen alkaa käydä perheelle asumisen kannalta pieneksi, joten isompaa kiikarissa. Miten ison veneen spinnua vielä käsittelee helposti yksin? Toiveena olisi suurempien asumistilojen lisäksi mahdollisuus edelleen nauttia myös myötätuulipurjehduksesta saaristoväylillä, joilla väistämättä joutuu jiippailemaan useasti. Toisinaan liikun yksin ja muulloinkin mukana usein vain "matkustajia" aktiivisen miehistön sijaan.
Vastaukset 10
- Anonyymi
Riippuu sinun osaamisesta, vaatimustasosta ja veneestä. Veneen koko ei määrittele spinnun kokoa. Tietysti keskimäärin spinnun koko kasvaa veneen mukana.
Kevyessä ja tasaisessa tuulessa on helppo jiipata isokin spinnu yksin. Tuulen koventuessa menee vaikeammaksi.
Veneen kasvaessa usein myös autopilotti tulee mukaan ja sitten paranee. Se helpottaa paljon.
Itsellä on ollut omissa veneissä vajaan 30, reilun 30, 55 ja reilun 90 m2 spinnut. Kyllähän noiden kahden pienimmän spinnut oli helppoja yksin, mutta kahden suurimman välillä sanoisin isompaa helpommaksi. Paremman autopilotin ja vakauden ansiosta menee helpommin yksin, erityisesti jiipit.
Mutta isosta spinnusta tulee isot voimat, jolloin jiipit yksinkertaisilla skuuteilla menee yksin vaikeiksi yli 6 m/s tuulissa. Ylös ja alas spinnun saa yksin vaikka 10 m/s tuulessa.
Reilun 90 m2 spinnu voi olla n. 35 jalasta yli 40-jalkaiseen veneeseen. - Anonyymi
Vittu menee henki yksin spinnun kanssa, jos autopilotti sekoaa (kuten usein käy) tai tuulen suunta muuttuu äkisti.....
- Anonyymi
Juu, tappajaspinnujen uhreista uutisoidaan jatkuvasti kesäkaudella.
- Anonyymi
En ole minäkään uutisiin spinnun tappamana päässyt. Eikä mennyt henki siinäkään, kun tuuli shiftasi 90 astetta juuri Nauvon lautan kohdalla ja lautta lähtemäisillään. Eikä lautan tarvinnut edes hetkeäkään odottaa.
- Anonyymi
Eräs tuttu käytti aikanaan kahta spinnupuomia jolloin jiippi hoitui istumalaatikosta käsin. Yksin ja matkustajien kanssa kannattaa tyytyä genakkeriin tai spiirata keulapurje.
- Anonyymi
En valitettavasti osaa kovin isosta spinnusta jakaa omia kokemuksia, mutta 70-neliöinen ainakin hoituu yksin ihan mukavasti. Ilman autopilottiakin onnistuu, mutta on vähän haastavaa, erityisesti jos kaikki ei menekään ihan suunnitelman mukaan. Luotettavan pilotin kanssa ei mitään ongelmaa. Kaksipäinen puomi kannattaa olla, niin jiipit ovat helpompia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En valitettavasti osaa kovin isosta spinnusta jakaa omia kokemuksia, mutta 70-neliöinen ainakin hoituu yksin ihan mukavasti. Ilman autopilottiakin onnistuu, mutta on vähän haastavaa, erityisesti jos kaikki ei menekään ihan suunnitelman mukaan. Luotettavan pilotin kanssa ei mitään ongelmaa. Kaksipäinen puomi kannattaa olla, niin jiipit ovat helpompia.
Symmetrisellä puomilla (ja yksillä skuuteilla) kevyessä ja keskituulessa helpompaa. Kovemmassa menee vaikeaksi tai jopa mahdottomaksi isommalla spinnulla (ei vielä 70 m2).
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Symmetrisellä puomilla (ja yksillä skuuteilla) kevyessä ja keskituulessa helpompaa. Kovemmassa menee vaikeaksi tai jopa mahdottomaksi isommalla spinnulla (ei vielä 70 m2).
Spinnu on pienien tuulien purje.Jos keli on vaihtumassa,kannattaa spinnu ottaa alas,ennen kuin joutuu pulaan.
Kynä
- Anonyymi
Kyllä se tahtoo olla niin, että jos tykkäät saaristossa puikkelehtia spinnun kanssa, kryssiä kapeissa ränneissä ja muuten nauttia eloisasta purjehduksesta ja kivoista luonnonsatamista, niin kannattaa totuttaa perhe pienempiin tiloihin tai jättää rannalle. Isolla veneellä saaristopurjehdus muuttuu tylsemmäksi. Pitkille avomerimatkoille toki sopivat hienosti.
- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🍑 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/girl4love
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051810
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS541650Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä451270Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk231010Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita177875Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13820- 49766
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?16733Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201723Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.41678