Rehellinen torikauppias

Tänään lehdessä artikkeli litrakaupalla myytävistä mustikoista. Henkilö oli ostanut marjat rasiassa ja ymmärtänyt saaneensa litran mustikoita, koska sen mukaan oli maksanut. Mittasi kotona 7 dl. Aika suuri heitto, ja selitys kuuluu, että eihän ole tarkoituskaan että rasiassa olisi litra, koska vajaana se näyttää houkuttelevammalta. Kannattaa muistaa, että hintakin on ilmeisesti vain näön vuoksi, koska sillä summalla maksaa 3 dl tyhjästä.
Olen aina ajatellut, että rasioissa ei juuri kannata marjaa ostaa, mansikoissa varsinkin voi olla ne huonot alla, mutta olen sentään kuvitellut, että määrä on oikein. Kannattaa varmaan ostaa marjat painon mukaan. Ainakin mansikkaa myydään kiloittain, ja muistaakseni mustikkaakin. Tosin siinä varmaan joutuu ostamaan kilohinnalla sen laatikonkin, mutta ei kai se sentään ole 30% painosta.

11

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rehellistä torikauppiasta ei ole olemassakaan. Terv Dalbu.

    • Anonyymi

      Miten voi olla tajuamatta, että rasialla on oma hintansa?

      • Anonyymi

        Siten, että marjat myydään litran rasioissa litran hinnalla. Kysymys ei ollutkaan hinnasta, vaan marjojen määrästä.


    • Anonyymi

      Rasia on kappaletavara. Litrahintaan myytävä eri asia. Kai sen on lähes kaikki aina tajunneet.

    • Anonyymi

      Joku 5-vuotias kävi ekaa kertaa torilla?

    • Anonyymi

      Johan sen oppii kaupassa. Irtoperuna on eri hintaista kuin pussiperuna.

      • Anonyymi

        Eli jos ostat valmiiksi pakatun perunapussin, jonka kyljessä lukee 2 kg, niin on ilman muuta selvää, että pussissa on 1,5 kg perunoita?
        Kun ostat torikauppiaalta litran mustikoita rasiassa, ei pidä olettaa saavansa enemmän kuin 7 dl?
        Pitää nyt ymmärtää pakatun ja irtotavaran ero.


    • Anonyymi

      Hopi hopi marjametsään ja torille tienaamaan huikeita summia!

    • Tilavuusmitoissa on aina "heittoa", sen huomaa esmerkiksi torilta perunoita kapoittain ostaessa. Varsinkin isojen perunoiden väliin jää paljon ilmatilaa, eikä pieni kappa (2 litraa) välttämättä kovinkaan monta perunaa sisällä, vaikka myyjä sen kukkuraksi täyttäisikin. Mustikka on aika tiivistä tavaraa, litra mustikoita painaa noin 700 g, kun taas litra mansikoita 500 g. Kun mustikat vielä painuvat kasaan ohutkuorisina ja kosteina helposti, piripintaankin täytetty astia vajuu varsinkin kuljetuksessa. 30 % tuntuu kyllä ylimitoitetulta vajaukselta ja tahalliselta vedolta.

      Kun halutaan antaa reilusti ja ylimääräistäkin, sanotaan annettavan Porvoon mitalla. Nimitys juontuu Ruotsin vallan ajalta, jolloin kerrotaan Porvoon kruununvoudin keränneen veroja välipohjallisella mitalla. Verot maksettiin noihin aikoihin viljalla tai paloviinalla. Vouti keräsi verot suuremmalla mitalla, mutta tilitti ne edelleen pienemmällä osalla, jolloin pystyi pitämään erotuksen itsellään.

      Kahmalokaupalla tarkoittaa runsautta, Kahmalo muodostuu molempien kämmenten yhteeinliiteyistä kupeista, esimerkiksi vettä voi niin ammentaa. Roppakaupalla tarkoittaa samaa, kokemuksiakin voi saada roppakaupalla. Nimitystä on arveltu samaa juurta olevaksi kuin runsaan sateen ropina. Myös tuohirove eli jossain päin Suomea roppa-nimellä kulkeva iso tuokkonen, varsinkin marjojen keruuseen tuohesta tehty astia, tuntuu luonnolliselta selitykseltä.

      Onnea voi toivottaa sylin täydeltä, ennen käytiin halkokauppaa syleittäin. Maustaa voi hyppysillisillä, mutta ihmisten hyppysten koot ovat kovin erisuuruiset. Usein leivontaohjeissa käytetään mittoina tl tai rkl. Monessakaan huushollissa ei taida olla erikseen 5 ml:n teelusikoita, kahvilusikat ovat pienempiä. Ruokalusikat vetävät 15 ml ja pitäisi mitata tasaiset lusikalliset, ei mitään kukkuroita. Onhan maustemittasarjoja, mutta kahvimitta vetää15 ml, joten se käy hyvin normiruokalusikallisesta.

    • Anonyymi

      Makriina! En viitsinyt nostaa vanhaa ketjua ylös, joten kommentoin tähän viestiisi:

      "Se on sitten ollut erehdys. Olemmeko me nyt jollakin tavalla eripuraiset tämän asian takia?"

      Kaikki on ihan ok. Ei synny nyrkkitappelua. :)

      EMK

      • No hyvä, tsemppiä. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      301
      2919
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1740
    3. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      16
      1690
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1545
    5. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      388
      1400
    6. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      31
      1259
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      188
      1080
    8. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      63
      1016
    9. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      945
    10. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      888
    Aihe