Rehellinen torikauppias

Tänään lehdessä artikkeli litrakaupalla myytävistä mustikoista. Henkilö oli ostanut marjat rasiassa ja ymmärtänyt saaneensa litran mustikoita, koska sen mukaan oli maksanut. Mittasi kotona 7 dl. Aika suuri heitto, ja selitys kuuluu, että eihän ole tarkoituskaan että rasiassa olisi litra, koska vajaana se näyttää houkuttelevammalta. Kannattaa muistaa, että hintakin on ilmeisesti vain näön vuoksi, koska sillä summalla maksaa 3 dl tyhjästä.
Olen aina ajatellut, että rasioissa ei juuri kannata marjaa ostaa, mansikoissa varsinkin voi olla ne huonot alla, mutta olen sentään kuvitellut, että määrä on oikein. Kannattaa varmaan ostaa marjat painon mukaan. Ainakin mansikkaa myydään kiloittain, ja muistaakseni mustikkaakin. Tosin siinä varmaan joutuu ostamaan kilohinnalla sen laatikonkin, mutta ei kai se sentään ole 30% painosta.

11

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rehellistä torikauppiasta ei ole olemassakaan. Terv Dalbu.

    • Anonyymi

      Miten voi olla tajuamatta, että rasialla on oma hintansa?

      • Anonyymi

        Siten, että marjat myydään litran rasioissa litran hinnalla. Kysymys ei ollutkaan hinnasta, vaan marjojen määrästä.


    • Anonyymi

      Rasia on kappaletavara. Litrahintaan myytävä eri asia. Kai sen on lähes kaikki aina tajunneet.

    • Anonyymi

      Joku 5-vuotias kävi ekaa kertaa torilla?

    • Anonyymi

      Johan sen oppii kaupassa. Irtoperuna on eri hintaista kuin pussiperuna.

      • Anonyymi

        Eli jos ostat valmiiksi pakatun perunapussin, jonka kyljessä lukee 2 kg, niin on ilman muuta selvää, että pussissa on 1,5 kg perunoita?
        Kun ostat torikauppiaalta litran mustikoita rasiassa, ei pidä olettaa saavansa enemmän kuin 7 dl?
        Pitää nyt ymmärtää pakatun ja irtotavaran ero.


    • Anonyymi

      Hopi hopi marjametsään ja torille tienaamaan huikeita summia!

    • Tilavuusmitoissa on aina "heittoa", sen huomaa esmerkiksi torilta perunoita kapoittain ostaessa. Varsinkin isojen perunoiden väliin jää paljon ilmatilaa, eikä pieni kappa (2 litraa) välttämättä kovinkaan monta perunaa sisällä, vaikka myyjä sen kukkuraksi täyttäisikin. Mustikka on aika tiivistä tavaraa, litra mustikoita painaa noin 700 g, kun taas litra mansikoita 500 g. Kun mustikat vielä painuvat kasaan ohutkuorisina ja kosteina helposti, piripintaankin täytetty astia vajuu varsinkin kuljetuksessa. 30 % tuntuu kyllä ylimitoitetulta vajaukselta ja tahalliselta vedolta.

      Kun halutaan antaa reilusti ja ylimääräistäkin, sanotaan annettavan Porvoon mitalla. Nimitys juontuu Ruotsin vallan ajalta, jolloin kerrotaan Porvoon kruununvoudin keränneen veroja välipohjallisella mitalla. Verot maksettiin noihin aikoihin viljalla tai paloviinalla. Vouti keräsi verot suuremmalla mitalla, mutta tilitti ne edelleen pienemmällä osalla, jolloin pystyi pitämään erotuksen itsellään.

      Kahmalokaupalla tarkoittaa runsautta, Kahmalo muodostuu molempien kämmenten yhteeinliiteyistä kupeista, esimerkiksi vettä voi niin ammentaa. Roppakaupalla tarkoittaa samaa, kokemuksiakin voi saada roppakaupalla. Nimitystä on arveltu samaa juurta olevaksi kuin runsaan sateen ropina. Myös tuohirove eli jossain päin Suomea roppa-nimellä kulkeva iso tuokkonen, varsinkin marjojen keruuseen tuohesta tehty astia, tuntuu luonnolliselta selitykseltä.

      Onnea voi toivottaa sylin täydeltä, ennen käytiin halkokauppaa syleittäin. Maustaa voi hyppysillisillä, mutta ihmisten hyppysten koot ovat kovin erisuuruiset. Usein leivontaohjeissa käytetään mittoina tl tai rkl. Monessakaan huushollissa ei taida olla erikseen 5 ml:n teelusikoita, kahvilusikat ovat pienempiä. Ruokalusikat vetävät 15 ml ja pitäisi mitata tasaiset lusikalliset, ei mitään kukkuroita. Onhan maustemittasarjoja, mutta kahvimitta vetää15 ml, joten se käy hyvin normiruokalusikallisesta.

    • Anonyymi

      Makriina! En viitsinyt nostaa vanhaa ketjua ylös, joten kommentoin tähän viestiisi:

      "Se on sitten ollut erehdys. Olemmeko me nyt jollakin tavalla eripuraiset tämän asian takia?"

      Kaikki on ihan ok. Ei synny nyrkkitappelua. :)

      EMK

      • No hyvä, tsemppiä. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      243
      4629
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3065
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1753
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      80
      1456
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      948
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe