hunajarihmat

cat_fish

olen ostamassa 300 litraisen(150x50x40) akvan. Ottaisin sinne hunajarihma haaremin (1 2).

Lämpötila olisi n. 25 ja ph n. 6,5.

Muita kaloja olisi partis, 10 täplämonnista, 10 kuparimonnista, 20 neontetraa ja 10 mustaneontetraa (tai jotain muita pieniä tetroja). Onko kalaseura ok?

Kasveiksi ajattelin jättimiekkakasvia, punamelalehteä, kääpiökeihäslehteä, vallisneria, kääpiömiekkakasvia, jaavansaniaista sekä vesiruttoa. Onko ok?

Riittäisikö pohjalle n. 50 kg hiekkaa?

Onko sopiva valaistus 2x50 wattia?

Kuinka monta wattia lämmittimessä? Entä teho suodattimessa? Ottaisinko sisä- ja ulkosuodattimen, matto- ja ulkosuodattimen vai matto- ja sisäsuodattimen?

Kävin kerran yhdessä nettiosoitteessä jossa myytiin jäger lämmittimiä ja eheimmin suodattimia ja unohdin osoitteen. Tietääkö joku osoitteen?

6

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bettaristic

      Kalastosta:
      OK, vaikka vannoutunut geotooppifani karsastaa hieman kaakkois-aasialaisen hunajarihmakalan lisäämistä etelä-amerikkalaisten joukkoon. Sinällään kyllä menee, vaikka hunajat pitäsivät vähän lämpimämmästä vedestä. Jos labyrintit kiinnostavat, niin harkitse mieluummin paratiisikaloja, sillä ne viihtyvät viileämmässä kuin tavallisimmat rihmat ja taistot (muille fisuillesi sopiva lämpö on juurikin siinä 23-25 asteen hujakoilla). Molempia neoneita mahtuu kyllä enemmänkin.

      Kasveista:
      Helppoja ovat kaikki. Voisit jotain köynnöstävää vielä heittää mukaan, esim. intianvesitähdikkiä.

      Hiekka:
      En nyt kyllä muista kuin paljon 300-litraiseen menee, riippuu toki hiekan paksuudestakin mitä haluat. Kun tiedät, kuinka paksun kerroksen haluat, on lasku helppoa. Laske pohjan pinta-ala kertaa hiekkakerroksen paksuus desimetreissä, niin saat hiekan tilavuuden litroissa. Sitten punnitset yhden litran hiekkaa ja kerrot yhden litran painon vaadittavan hiekkamäärän tilavuudella.

      Valaistus:
      Onko 40 cm akvaarion korkeus? Jos juu, niin valaistus riittää. Onko 50 W loisteputkia olemassa? 58-wattinen on 150 cm pitkä, eli tuskin mahtuu valaisin koteloon, joka on 150 cm pitkä. Lyhyempi taas olisi 36 W, jonka pituus on 120 cm. Eli jos siellä on 36-wattiset, tarkoittaa että päätyihin ei juuri tule valoa. Laita siis melalehdet ja jaavansaniainen päätyihin, sillä ne eivät vaadi paljon valoa.

      Suodatukseen on tsiljoonan triljoonaa vaihtoehtoa. Mattosuodatin on ok. Vähän päätyä suurempi matto ja sen taakse jotain yht. tai erikseen n. 1000 - 1400 litraa tunnissa puhallusta. Sisäsuodattimia jos on pelkästää, joudut ottamaan jonkun pari kolme n. 800 litraa tunnissa puhaltavaa (tämä on ehkä kaikkein työläin vaihtoehto ylläpitää). Ulkosuodattimista riittäisi yksi tilavuudeltaan 5 litraa ja teholtaan 1000 litraa tunnissa oleva pöristin. Ulkosuodattimen lisäksi kannattaa kyllä käyttää lisäksi jonkinlaista sisäsuodatinta keräämässä roskia.

      Lämmittimille sopiva on 1 W/1 litra, eli ota 300-wattinen.

      http://www.aquaristic.net/
      http://www.aquaristikshop.com/

      • cat_fish

        Jos jättäisin sitten rihmat pois.

        Kuinka paljon mitäkin kasvia?

        En tiedä kumpi on korkeus, mutta otan siitä selvää. En tiedä onko 50 W loisteputkia.


      • bettaristic
        cat_fish kirjoitti:

        Jos jättäisin sitten rihmat pois.

        Kuinka paljon mitäkin kasvia?

        En tiedä kumpi on korkeus, mutta otan siitä selvää. En tiedä onko 50 W loisteputkia.

        Kasveilla on tapana kasvaa, joten yksi taimi riittää ellet sitten ole rahoissasi ja halua istuttaa allasta heti kättelyssä täyteen.

        Tsekkaa muuten AW:n myydään/lahjoitetaan palsta. Saat sieltä edukkaammin rehut, varsinkin nyt kun ei ole enää pakkasta, voi kasveja postittaa vaikka Inarista.
        http://www.aqua-web.org/forum/


      • cat_fish
        bettaristic kirjoitti:

        Kasveilla on tapana kasvaa, joten yksi taimi riittää ellet sitten ole rahoissasi ja halua istuttaa allasta heti kättelyssä täyteen.

        Tsekkaa muuten AW:n myydään/lahjoitetaan palsta. Saat sieltä edukkaammin rehut, varsinkin nyt kun ei ole enää pakkasta, voi kasveja postittaa vaikka Inarista.
        http://www.aqua-web.org/forum/

        Voiko kasveja alkaa laittaa akvaan jo n. viikon päästä siitä kun aloitti kypsyttämisen?


      • bettaristic
        cat_fish kirjoitti:

        Voiko kasveja alkaa laittaa akvaan jo n. viikon päästä siitä kun aloitti kypsyttämisen?

        Kyllä voi laittaa vaikka heti, vaikkakin se haittaa akvaarion kypsymisen seuraamista, sillä kasvit kuluttavat vedestä nitraattia.


    • Jiujiukarhu

      Neontetrat saattaa nyppiä rihmoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      70
      5808
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      236
      4572
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2568
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      27
      2483
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      82
      1507
    6. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      11
      1393
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      96
      1305
    8. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      128
      1296
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      97
      1194
    10. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1161
    Aihe