Lestadiolaiset ovat ryhdikkäitä uskossaan. Kunnioitan syvästi heidän vakaumustaan.
Yksi asia kuitenkin mietityttää. Nimittäin se, että miten lestadiolaiset ovat valmiit maksamaan kirkollisveroa nykyiselle luterilaiselle kirkolle, jonka linjaukset varsinkin piispa Rimpiläisen eläköitymisen jälkeen ovat aika kaukana lestadiolaisesta opista.
Ymmärtääkseni lestadiolaiset eivät saa opillista tukea piispoilta eikä kirkolta. Mieluummin päinvastoin.
Miten te perustelette kirkollisveron maksamisen tällaiselle kirkolle ?
Yksi asia kuitenkin mietityttää. Nimittäin se, että miten lestadiolaiset ovat valmiit maksamaan kirkollisveroa nykyiselle luterilaiselle kirkolle, jonka linjaukset varsinkin piispa Rimpiläisen eläköitymisen jälkeen ovat aika kaukana lestadiolaisesta opista.
Ymmärtääkseni lestadiolaiset eivät saa opillista tukea piispoilta eikä kirkolta. Mieluummin päinvastoin.
Miten te perustelette kirkollisveron maksamisen tällaiselle kirkolle ?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kirkko on osa esivaltaa. Melkeinpä siinä missä valtiokin. Tottakai kirkollisveroa maksetaan, että saadaan kuulua kirkkoon. Kirkko tarjoaa meille tilojansa käyttöön ja näin ollen hyvät mahdollisuudet saarnata evankeliumia. Kirkkoon on myös ei vl:n helpompi tulla. Tätä on joskus ivallisestikin kutsuttu lähetystyöksi mutta meidän kannaltamme katsottuna se on juuri sitä.
Siitä on ollut paljon keskustelua että srk:n pitäisi erota kirkosta. Täällä foorumilla tuntuu olevan jopa sellaista puhetta paljonkin että srk:n pitäisi tosissaan erota. Tätä ei kuitenkaan tule tapahtumaan kun ainoastaan sitten, jos meitä kielletään opettamasta niinkuin haluamme ja oikeaksi katsomme.
Olisin kiinnostunut kuulemaan muidenkin mielipiteitä asiasta.
kyllä verorahoille tulee vastinetta mm. tilojen käytön ja kirkollisten toimitusten (ristiäiset, häät, hautajaiset) muodossa.
Ps. sekaannuksien välttämiseksi SRK kannattaa kirjoittaa isolla, silloin kun tarkoitetaan Suomen Rauhanyhdistysten Keskusyhdistystä. Pienellä kirjoitettuna srk on lyhenne sanasta seurakunta.
ainakin on saatu käyttää seurakunnan tiloja. Onhan siinä saatu vastiketta verolle.
Perusteluja siis kaipaat ja omalta kohdaltani voin sanoa, että syitä on monia. Alkajaisiksi voi miettiä, kirkon vaiheita vaikkapa vuosikymmeniä tai satoja vuosia taaksepäin, mitä kirkko on merkinnyt kaikille meille ja menneille sukupolville. Sitten voimmekin miettiä kirkon tämän päivän haasteita ja sitä, miten me voimme olla tukena niissä haasteissa.
Opista sen verran, että eikös luterilaisen kirkkomme oppi perustu tunnustuskirjoihin. Kaikkiin niihin en ole syvällisesti perehtynyt, mutta erittäin hyvää luettavaa ne ovat kaikille meille luterilaisille. Joku sana niissäkin saattaa olla heikommin valittuja, esimerkiksi kasteesta puhuttaessa, mutta loppujen lopuksi niissä kehotetaan perustamaan oppi raamattuun.
Toki niitä erilaisia linjauksia löytyy kirkon sisältä niin opissa kuin yhteiskunnallisissa kysymyksissä, mutta että kaikki nyt kaatuisi yhden piispan eläkkeellelähtöön… No, olet oikeassa siinä, että piispat ovat vaikutusvaltaisia näissä asioissa. Itse olen sitä mieltä, että nykyiset piispat ovat tehneet monia hyviäkin linjauksia.
Pari avausta alempana opetuslapsi12 ilmoitti, että ”lapset” ovat vapaat kirkollisverosta ja että lahjoitukset olisivat ainoa oikea keino rahoittaa seurakuntien toimintaa. Mikään ei estä häntä antamasta lahjoituksia kirkolle. Kyllä niitä monessa seurakunnassa kipeästi tarvittaisiinkin. Nykyinen verotus on mielestäni tasapuolinen ja helpohkosti ennustettava systeemi. Siitä tuskin kannattaa luopua. Tuon raamatunkohdan(Matt.17:24-27) tulkinta oli mielestäni aika hmm… huvittava. Nimittäin Pietarihan sanoi, että Jeesus on tottunut maksamaan temppeliveroa ja he porukalla loppujen lopuksi hommasivat ja maksoivat veron. Veronkanto oli siihen aikaan toki erilaista kuin nyt, mutta hyvä esimerkki meille veronmaksajille.
Siis raha ja oma etu ratkaisee. Oppi ei merkitse mitään.
Vai onko sitten niin, että perheet ovat niin suuria, että verotettavaa tuloa ei kerry ja näin ollen seurakunta ei saakaan mitään keskiverto lestadiolaisperheeltä ? Olisikohan tällainen jo hyväksikäyttöä ?