Linkki aiheeseen:
https://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=49565.40
tuolla kiistellään siitä, pitääkö virtajohdon olla kiinni vai irti, kun PC -tietokoneeseen asennetaa esim. kiintolevy tai lisäkortti...
Oma ehdotukseni:
Normaali virtajohto irti (sähköturvallisempaa niin).
Mutta:
erikoinen "virta"johto, jonka rakenne on seuraava:
Pelkkä keltavihreä maadoitusjohto riittää tässä johdoksi, ja se kytketään toisesta päästään SUKOpistokkeen maadoitusliittimeen ⏚
ja toisesta päästään PC:n virtalähteeseen sopivaan laitevastakkeeseen (naaras), myöskin maadoitusliittimeen ⏚.
Muut nastat jätetään kytkemättä, eli johdon tarkoitus ei ole virran syöttö, vaan PC:n kotelon maadoitus asennustyön ajaksi.
Miksiköhän tuollaista johtoa ei myydä valmiina esim. verkkokauppa.comissa ?
Tämän johdon tekeminen on muuten maallikollekin sallittu sähkötyö.
Toki se maadoitusjohdin pitää osata kytkeä oikein, sillä väärinkytketty "maadoitus"johdin on hengenvaarallinen.
tee itse: erikoinen "virta"johto (tietokoneen sisäiset asennukset)
16
324
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ne tehtaalla mitään maakaapeleita kytke kun ne koneita kasaa.
Nuo kevitykset kuuluu kissannahan hierojille.- Anonyymi
Tehtaalla on maadoitusalustat, joiden päällä koneet kasataan. Lisäksi käytetään antistaattisia jalkineita ja maadoitusrannekkeita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tehtaalla on maadoitusalustat, joiden päällä koneet kasataan. Lisäksi käytetään antistaattisia jalkineita ja maadoitusrannekkeita.
Et kai kotona kenkiä pidä? Jos pidät, hanki Sievit, ne on ESD kenkiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et kai kotona kenkiä pidä? Jos pidät, hanki Sievit, ne on ESD kenkiä.
Nyt oli puhe, mitä tehtaalla käytetään.
Staattinen sähkö rikkoo aika harvoin laitteita, mutta tehdastuotannossa tavaramäärä on suuri ja suojauksien on laskettu säästävän siitä koituvia kustannuksia enemmäm.
Kotona selviää helposti sillä, että pitää vähemmän sähköisiä vaatteita yllään ja pesee kädet ennen töihin ryhtymistä. Kosteus vähentää staattista purkausta.
- Anonyymi
Itse olen kasannut tietokoneet maadoittamalla itseni aina välillä lämmityspatteriin (paljas metallinen osa, ei maalipintaan) tai vaikka jatkojohdon maadoitusliuskaan koskemalla silloin tällöin, jos pelkää staattista sähköä mm. prosessoia ja keskusmuisteja asentaessa. Tietty olettaen että pistorasiat ovat maadoitetut, muuten ei ole hyötyä tuosta maadoitusliuskan hipelöinnistä.
En usko että virtajohdon kiinni tai irtipitämisellä on juuri väliä. Ei siihen tietokoneeseen tyhjästä tule virtoja, jotka sitten purkautuisivat maadoitukseen. Tämäkin olettaen että talossa on maadoitukset eikä vain 4-johdin järjestelmän sähköjä.. Kuten ananonyymi vastasikin, tehtailla on antistaattiset rannekkeet, jalkineet, alustat käytössä.
Kiintolevyn ja lisäkortin asennus on sen verta yksinkertainen työvaihe, eikä kovin herkkiä komponentteja, etten usko olevan mitään väliä. Prosessorin kanssa nyt voi vähän miettiä ja kuumotella :))- Anonyymi
Entä mikä on sen tietokoneen rungon potentiaali mihinkä tuon jälkeen kosket ? Jos on potentiaaliero niin silloin juuri on mahdollisuus komponenttien rikkoutumiseen. Kosketa ennemmin sormellasi sekä työkaluillasi ensin tietokoneen runkoa ennen koskemista muihin konponentteihin tai käytä potentiaalintasaus ranneketta mikä on toisesta päästä kiinni tietokoneen rungossa.
- Anonyymi
Taskulampun patteria vaihdettaessa täytyy maadoittautua hyvin eristettyyn sähkölämmittimeen tai rautakankeen jos on vaarana ukonilma.
- Anonyymi
Koska tulee seuraava aloitus näinkin tärkeästä työvaiheesta ??
- Anonyymi
Kymmeniä koneita kasanneena en ole koskaan tehnyt mitään maadoitusvirityksiä enkä ole onnistunut rikkomaan yhtään komponenttia. Ei pidä tehdä hommaa villapaita päällä kokolattiamatolla ja keinokuituhousut jalassa ja itsensä voi purkaa staattisesta sähköstä koskemalla koteloon ennen sähköjohdon irrottamista. Onhan niitä maadotusrannekkeitakin, jos epäilee ryhtyä hommaan.
- Anonyymi
Potentiaalintasaukseen käytetään mustaa johdinta.
Jos käyttää keviä niin koko juttu menee persiilleen.
Jos taas käyttää ruskeaa, niin sitten on samantien 230 V työpöydällä.
Jos käyttää samaan aikaan ruskeaa ja mustaa ja harmaata niin työpöytä rupeaa pyörimään.- Anonyymi
Työpöydän kuuluukin pyöriä 1 kierros/24 h. Pitää vain huolehtia, että vaihejärjestys on oikea - muutoi pöytä pyörii väärään suuntaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Työpöydän kuuluukin pyöriä 1 kierros/24 h. Pitää vain huolehtia, että vaihejärjestys on oikea - muutoi pöytä pyörii väärään suuntaan
Jos tuoliin laittaa saman vaihejärjestyksen niin ei tule ongelmaa.
- Anonyymi
Laita virtalähteestä kytkin 0-asentoon. Se ei katkaise maadoitusta ja lopputulos on täysin sama kuin tuolla "erikois"virtakaapelilla eli sähköt pois mutta maadoitus pysyy kytkettynä.
- Anonyymi
Ei minun läppärissäni ole mitään maadoitusta vaikka laittaisi kytkimet ihan mihin tahansa asentoon.
- Anonyymi
Tuon erikoisjohdon liittämisen jälkeenkin sinä itse voit olla eri potentiaalissa kun koneesi runko. Eli se ei auta.
Kosketa koneen runkoa ennen kuin alat hommiin, tai mieluummin pidät itsesi siihen liitettynä koko remontin ajan. Joko rannekkeella, johdonpätkällä tai vaikka toisella kädellä jos saat homman hoidettua yhdellä kädellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko851917- 431499
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!571122- 761080
- 721043
- 59991
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon22976- 34920
- 37829
- 38779