Uskotko oululainen Jumalaan.

Jos, niin miten tai riittääkö mielestäsi pelastukseen, Taivaaseen pääsyyn jos uskoo Jumalaan yksin omassa tykönänsä vai pitääkö kuulua johonkin seurakuntaan ja käydä kirkossa tai seuroissa .
661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tämä aihe varsinainen miinakenttä.

Äänestä

Jos yksin tykönänsä löytää pelastuksen raamattua lukemalla ja kokee omassa elämässään sen uskon kautta, niin mihin siinä saarnamiestä tarvitaan hämmentämään? Tämä koko systeemi on kauttaaltaan sekoittunut niin moniin asioihin, että se tekee järkevän vastauksen täysin mahdottomaksi. Mutta periaatteessa, raamattua lukeva tietää.

Äänestä
  • Ja sen lukeminen on lahkolaisille kielletty. Heillä on omat tulkintansa ja systeemi on kietoutunut sekä perhe elämään ja sosiaalisiin suhteisiin, että yhteiskunnallisiin toimintoihin kaikilla tasoilla. Syyt mielipiteiden taustalla ovat paljolti aivan kaikkea muuta kuin uskonnollisia.

    Äänestä

  • Raamattukin on vain yhden uskonlahkon opus, joka kirjoitettiin ulkomuistista satoja ja osin tuhansia vuosia tapahtumien jälkeen pelkästään alistamaan kansalaiset lahkon vallan alle. Vastaväitteitä ei hyväksytty ja pää katkesi nopeasti, jos et uskonut kirjoitettua sanaa.

    Rukoilkaamme
    jeesus mursi leivän ja sanoi: "ei tästä kaikille riitä"

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Raamattukin on vain yhden uskonlahkon opus, joka kirjoitettiin ulkomuistista satoja ja osin tuhansia vuosia tapahtumien jälkeen pelkästään alistamaan kansalaiset lahkon vallan alle. Vastaväitteitä ei hyväksytty ja pää katkesi nopeasti, jos et uskonut kirjoitettua sanaa.

    Rukoilkaamme
    jeesus mursi leivän ja sanoi: "ei tästä kaikille riitä"

    Susia lampaiden vaatteissa on aina ollut, paljonkin, vai pitäisikö sanoa että mustia paholaisia on ollut ihmisten vaatteissa, paljonkin, ja tottakai uskontokin on valjastettu ahneuden ja vallankäytön työkaluksi. Sillä ei ole merkitystä miten muut ovat jotakin asiaa käsittäneet väärin, tai käyttäneet väärin, jos joku yksi löytää hyvän oikean käyttötavan. Totuushan vääristyy ensimmäisen kerran heti kerrottaessa.

    Äänestä

Toisista ympyröistä kuultua ja totuudelta vieksahtavaa:
Todennäköisesti kaiken takna on joku, sanotaan nyt vaikka Jumala.
Tämä Maapallo on tämän maailmankaikkeuden vankilaplaneetta. Jos Helvetti pitäisi määritellä, niin tässä maailmankaikkeudessa se olisi planeetta Maa. Me olemme kaikki henkiolentoja, jotka inkarnoidumme eri planeetoille. Kaikki tämän maailmankaikkeuden rikolliset inkarnoituvat Maahan. Ja kierre jatkuu: seuraavakin inkarnaatioplaneetta on Maa. Lienee vain kaksi, jotka ovat päässeet pois tästä kierrosta.
Toisten maailmoitten olennot inkarnoituvat muualle paitsi siis ne rikolliset. He muistavat edelliset inkarnaationsa kymmenien tuhansien vuosien takaa Ja kaiken historiansa. Me täällä Maassa emme pääsääntöisesti muista mitään edellisistä inkarnaatioistamme syystä, joka ei ole selvillä.
Tämä tieto on saatu toisen planeetan henkiolennon kautta, jonka käyttänä nukke tuhottiin sähkötuolissa 75 v sitten, koska olento ei alkanut paljastamaan tekniikkaa, millä toisia ihmisiä olisi voitu tuhota vielä tehokkaammin. Itse olento ei tuhutunut vaan käyttämänsä nukke. Tästä on tietoa, mutta sen levittämistä ei sallita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jos, niin miten tai riittääkö mielestäsi pelastukseen, Taivaaseen pääsyyn jos uskoo Jumalaan yksin omassa tykönänsä vai pitääkö kuulua johonkin seurakuntaan ja käydä kirkossa tai seuroissa .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu