Puutetta riittää!

Anonyymi

Kylmälaitteita ei kuulemma saa koska kysyntä on suurta ja konttejakaan ei ole https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008995758.html.
Kannattaisi Suomessa jonkun firman alkaa tekemään kylmälaitteita, koska markkinoita kuuluisi olevan. Vaan eihän täällä osata bisnestä tehdä... Ei osata myydä lumikoliakaan Amerikkaan, kun siellä joka talvi ovat kusessa lumen kanssa.
Niitä kontteja ei ole, koska ne on kerätty seisomaan satamissa. Ja keväällä oli mm Los Angelesin edustalla toistasataa konttialusta ankkurissa. Kaikki täynnä tyhjiä kontteja. Joku tekee bisnestä konttipulalla...

1

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kannata valmistaa Suomessa. Nykyään härpäkkeitä pitää valmistaa tyyliin miljoona kpl/vuosi, jotta kappalehinnan saa painettua kilpailukykyiseksi. Tuotantokustannus/vekotin kun on sitä pienempi, mitä isompia määriä tehdään.

      Voisi olla hitusen vaikeaa myydä suomalaisille kotitalouksilla uusi jääkaappi 2 vuoden välein.

      jos taas tyydytään pienempiin valmistussarjoihin, niin kuin moni olisi valmis maksamaan jääkaapista tuplahinnan "koska kotimainen"? Huom laatu ei kuitenkaan olisi näissä sen kummempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      2973
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1376
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1316
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1181
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1140
    6. 37
      1011
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1001
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      957
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      944
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      877
    Aihe