Ajelin eilen Suzukin perässä

Anonyymi

Oli tuulinen sää. Ihmettelin Suzukin ailahtelevaa menoa moottoritiellä. Auto ikäänkuin seilasi kaistan toiselta reunalta toiselle ja taas sama jatkui kunnes kyllästyin ja painoin tehokkaan Renaulttini pedaalin pohjaan ja tein turvallisen ohituksen mukavalla ranskalaisella autolla. Jäin miettimään sitä että tälläkin palstalla on todettu Suzukissa olevan tunnoton ohjaus. Voisiko se ja tuulinen sää vaikuttaa Suzukiin ja sen ohjattavuuteen noinkin paljon.

15

996

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se ajoi varmaankin sen takia niin, että sillä tiellä oli tien kuntoon sopiva nopeusrajoitus.
      Sinulla puolestasi oli kiire ranskalaisten puolivalmisteiden autokorjaamoiden pukille, ettei mene se sovittu korjaamo aika sivu suun! 😆

    • Anonyymi

      Olet sitten alkanut avaamaan topicit illalla...?
      😅😂🤣

    • Anonyymi

      Tosiaan, yksi hinttarinnäköinen rellukuski ohitteli suitsani tässä taannoin, taisi myös masturboida samalla rillit huurussa ja potkupallolippis vinossa. Autoni tosiaan seilasi vähän kuuman naaraan suihinoton takia. Toki Suitsassa ”sekin” onnistuu hyvin ja turvallisesti, jopa ajossa. Rellussa saa vain omat hikiset pallit kouraansa.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Renault on hyvä konjakki ,mutta helveeetin huono auto

      • Anonyymi

        Tuo on jo niin väsynyt vitsi joka ei edes pidä paikkaansa. Molemmat laatutuotteita ja paranee vanhetessaan.


      • Anonyymi

        Renault on täyttä kusta ja paskaa, niin autona kuin konjakkinakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo on jo niin väsynyt vitsi joka ei edes pidä paikkaansa. Molemmat laatutuotteita ja paranee vanhetessaan.

        Pyh, se pitää edelleenkin paikkansa, että ainoastaan grilliltä saa hyviä ranskalaisia ja nekin vaatii helvetisti ketsuppia lisukkeeksi.


    • Anonyymi

      Mistä olet hankkinut tehokkaan Rellun? Onko niitä valmistettu koska viimeeksi?

    • Anonyymi

      Pikku maistissa taisi kuski olla, eikös tuommoset ailahtelevat menot pidä ilmoittaa poliisille, niin selviää onko vika autossa voi kuskissa.

    • Anonyymi

      Suzukien pyörännavoissa on semmoiset pallomaiset kartiot, jotka vaimentavat sivutuulen vaikutusta niin, että kun sivutuulen voima vaikuttaa autoon, pyörännapa antaa periksi ja pyörien pystykallistuma muuttuu, vaimentaen sivutuulen vaikutusta. Siitä tosin voi aiheutua luonnollisesti hieman huojakkaa kulkua kun pyörät pyrkivät sivutuulessa taittumaan alle renkaan ulko- tai sisäsyrjälle. Näin erikoista alustatekniikkaa ei ole kukaan muu uskaltanut käyttää. Joissain vanhoissa mersuissa etupyörät tosin näyttävät kääntäessä ikäänkuin kaatuvan kallelleen saman idean mukaisesti, mutta ei suoraan ajaessa.
      Suzukia renkaista sivusuunnassa nytkyttäessä jos kori holjuu sivusuunnassa senttikaupalla, se on vain normaalia. Jos kori sen sijaan putoaa renkailta lattialle, silloin on muovipuslien kiinnitysteipit menneet rikki.

      • Anonyymi

        APUVA. SÄ OOT NIIN VIISAS. KÄÄÄK.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      No joo, ainakin vanhemmissa Suzukeissa joissain malleissa ajo-ominaisuudet ovat vähän heikot.
      Mulla oli Ignis vuosimallia 2005 aika kauankin ja siinä joutui moottoritieajossa tekemään melki jatkuvaan pientä korjausliikettä. Ura- ja tuuliherkkä auto jne.
      Muuten oli helkkarin hyvä ja näppärä auto, mutta jotain parannettavaa olisi toivonut olevan.
      Nykyään olen ajanut jo useamman vuoden myös hieman vanhemmalla Vitaralla. Hyvä peli ja ainakin jonkun verran vakaampi ajettava, joskaan ei luksusta vieläkään niiltä osin. Tietty isompi kuin Ignis, joten kyllä se koko vakauteen vaikuttaa.
      Ainoa miinus tuossa on 1,6-litrainen kone, vähän alamittainen tuohon koriin, vaikkakin sen kanssa pärjää ihan hyvin.
      Ja bensaa vie loppuviimeksi aika helvetistikin enemmän 2-litraiseen verraten. Keskikulutus on valmistajan mukaan 8,7l/100km ja todellinen on vuodenajastakin riippuen 8,8-9,1l/100km. 2-litraisessa keskikulutus on ainakin valmistajan mukaan 8,1l/100km, joten todellinenkin jää varmasti alle 8,5l keskikulutukseen.

    • Anonyymi

      Ei enää myöhäisten viikonloppuöiden turhautuneita 'suzukinohjaus'-avauksia....

      -Onkos (hygienia-)ohjeet alkaneet kantaa hedelmää siellä naisrintaman puolella?

      Hyvä!!

      Jatka samaan malliin. Sitkeällä yrittämisellä ja hyvällä henkilökohtaisella hygieniallasi saatat vielä päästä "ykköspesälle"! (tässä ei tarkoiteta sitä motarikahvilaa)

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      547
      7056
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      325
      2648
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      387
      2025
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      127
      1236
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      31
      1183
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      4
      1138
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      87
      998
    8. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      975
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      62
      944
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      41
      820
    Aihe