Tasasuuntaajan kasaus

Anonyymi

Olis vähän paikkailtava tietojani tasasuuntausdiodeista.
Vanha n.30v vähintään Migatronic mig-hitsauskoneeni 140A Mono taas vaihteeksi kyllästyi jatkuvaan hisauslangan sulatukseen.
Olen joskus joutunut vaihtamaan siihen ennenkin niitä diodeja. Muistaakseni vuonna 2006 viimeiseksi. Siitä on jo niin kauan aikaa, että en enää muista ihan kaikkia tietojani. Mittasin kyllä yleismittarillani diodin mittaus moodissa kaikki diodit.
4 kpl oli näköjään tuhoutunut. Muut olivat vielä kunnossa. Tilasin uudet Haka Koneelta Turusta. Kyselivät vain, että tarviinko punaisia, vaiko mustia.
Diodien pohjissa, kun on olemassa kahden väristä tekstiä. On siis kahdenlaisia Diodeja.
6 kpl mustia ja 6 kpl punaisia. Yhteensä siis 12kpl D.
Kysyisin vain, että mitä se väri vaikuttaa esim. diodien kytkemiseen diodisiltaan??!!
Kiitokset etukäteen hyvistä vinkeistä!
Ei tervitsisi ruveta lukemaan kaikenmaailman elektroniikkakirjoja taas uudelleen läpi. Hitsaaminen on taas tärkeässä asemassa tällä kertaa.

2

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitä että onko diodin kuoressa katodi vai anodi.

      • Anonyymi

        Niin napaisuutta se tarkoittaa, ja "mustassa" on anodi rungossa, ja vastaavasti "punaisessa" katodi on rungossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      92
      7200
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7129
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      121
      6765
    4. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      64
      6285
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5618
    6. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      5564
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5434
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      65
      5275
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      43
      5148
    10. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4656
    Aihe