Mitä mieltä olette voinko ostaa Valmetin 86 vuotiaalta jolla on diagnisoitu muistisairaus. Hänellä ei ole asetettu edunvalvojaa mutta tulevan tetamentin saajan puoliso laittaa kapuloita rattaisiin.
Mitäpä arvelisitte mikä olisi hinta Valmet 604 vm 82 n.3000h käytetylle koneelle. Traktori on seissyt ladossa vuodesta 2011 asti.
Mitäpä arvelisitte mikä olisi hinta Valmet 604 vm 82 n.3000h käytetylle koneelle. Traktori on seissyt ladossa vuodesta 2011 asti.
Vastaukset 13
Vanhimmat
No nehän on parhaita myyjiä muistisairaat, riippuen vähän luonteesta. Voi olla huippuhalpaa tai huippukallista.
Ei tuo vaikuttanut muistisairaalta mutta onko se eettisesti soveliasta vaikka maksaisikin markkinahintaa vastaavasti.
On soveliasta tapauskohtaisesti. Arkijärki piisaa. Luonnollisesti perinnönkyttääjät länkyttää vastaan.
Kunnosta riippuu täysin.
Puolella, noista tunneista voi olla ajettu rikki, pellit, lommoiksi, etupään nivelet. Vanteet ruskeat ruosteesta. Olen nähnyt sellaisen.
Sitten olen nähny enemmän tunteja joissa traktorin kunto ei eroa suolahden pihassa ennen kotiinajoa valokuvatusta uudesta. Jossa vahalla puhdistetaan pellit ja vanteet, rasvattu, öljyt puhtaat, kardaanin suojakin naarmuton.
Mikäpä olisi sopiva hinta ettei tulisi jälkipuheita.
Katso nettikoneesta
Taitaa olla harvinainen kone kun ei juurikaan myynnissä tai sitten "kotiväenmieleinen" ettei raaskit luopua.
Kyllä 9-10000 € on käypä hinta tommoselle koneelle.
Älä osta! On niitä traktoreita muuallakin, kun ostaa sitä muistisairaalta. Pienemmän riesan tie ostaa muualta traktori!
Muistisairauttakin on monenasteista. Kyllä miehellä pitää olla ihmisoikeus myydä koneensa jos ei ole asetettu holhouksen alle.
Kannattaa myydä kaikki ahneiden sukulaisten nenän edestä pois. Piilottaa rahat johonkin kätköön ettei saa pankistakaan.
Testamentti ei vaikuta yhtään mitään ennen sen tekijän kuolemaa. Jos traktorin omistaja ei ole "järjissään" kauppaa tehdessä, kauppa todennäköisesti purkautuu ennemmin tai myöhemmin (viimeistään myyjän kuollessa) jos omaiset niin haluaa.
Enpä usko että omaisten haluamisilla on kovinkaan paljoa merkitystä kaupanteon jälkeen. Ellei nyt mistään suorista petoksista puhuta.