Elikkäs kiikarissa vuoden 1998 Vectra 1,6. Ajettu hieman päälle 100tkm. Eräs tuttu sanoi, että älä osta Opelia ja tältäkin palstalta olen monia kauhutarinoita lukenut. Auto kuitenkin vaikuttaa päällisinpuolin ihan siistiltä ja ilmeisesti pahimmat ruosteongelmat Opelien suhteen ajoittuvatkin 90-luvun alkupuolelle?
Olenko siis tekemässä elämäni virhettä vai ostamassa autoa jolla ajelee mukavasti useammankin vuoden? ELi jos jollain on kokemuksia 90-luvun lopun Vectroista, niin mielelläni niitä lukisin.
Olenko siis tekemässä elämäni virhettä vai ostamassa autoa jolla ajelee mukavasti useammankin vuoden? ELi jos jollain on kokemuksia 90-luvun lopun Vectroista, niin mielelläni niitä lukisin.
Vastaukset 8
Vanhimmat
96 on paska vuosikerta,97 ehkä myös.98 on jo auto,99 jopa hyvä semmoinen.
jos on siisti eikä näy ongelmia niin osta pois,jos sopuhintaan saat
Kuten edellinen kirjoittaja totesi, -96 oli Vectran maineen kannalta synkkä vuosi mutta -98 - 99 on hyvä ostos. Itse olen ainakin ollut täysin tyytyväinen.
Osta pois. Ei ruoste ongelmia, mutta sähkövikoja vaikka kuinka paljon. Hihna ja vesipumppu 60 000 välein kiristinrullat. Kallis lysti.
Osta pois jos siltä tuntuu.
vähän tuli noi vesipumppu ja hihna jutut liian aikaisin sinun mielestä, tommonen 120000 km olisi paikallaan, tän vuosimallin autossa.
Sähkövika on se sama kuten monessa muussa eli polttimoita pitää vaihtaa.
Vesipumppu maksaa halvin tällähetkellä 25 €
Jakohihna kiristin 19,90 €
Eli vaihto on sitten lisäksi jos ei osaa itse.
No niin. Auto on ostettu, mutta ei ihan sama mistä eilen kyselin vaan autoliikkeestä vähän vastaava. Vuosimalli on -99 ja ajettu autolla on 125 tkm ja hihna ym on vaihdettu 5 tkm sitten. Ruostetta ei liiemmälti ole. Muutama kivenhakkaama konepellissä ja ne on paikattu. Samoin kuskin oven alareunassa pari paikattua pientä kohtaa. Konehuone oli erittäin siistissä kunnossa. Hinta oli 8200 euroa ja puolen vuoden tai 10tkm:n takuu.
Aika näyttää mitä tuli tehtyä
koko homma.
Hihna kiristin vesipumppu tiiviste pultit ja työt yhteensä 250 €
Herätys! Se on 60000 km tossa mallissa. Kysy vaikka mistä!
Huom nyt kantsii siis erotella tarvike osat ja alkuperäiset.