Kävin 1959 Lieksassa isäni kanssa ja hiekka pölisi Pielisentiellä. Muistan kyllä, koska olinhan jo kuuden ikäinen ja kovasti kiinnosti mopomiehet, jotka pölyä nostattivat mennessään pärinän saatteleminaan.
Pielisentielle asfaltti minä vuonna?
Anonyymi
1098
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kysy tietäjiltä, joko Wanha tai Kamuttaja tietää, he ovat kumpikin olleet asfaltoimassa Lieksan teitä. Itse ovat kertoneet.
Onko tämä toteamus vai oliko mielestäsi kysymys?
Mieti hiljaa itseksesi ja pysy hiljaa sitten!
1972 ainaki oli asfalttia, kun Corollalla vetelin mustia viivoja poijille malliksi.
Se käänty sitten selälleen, se Corolla kilvan ajossa. Se suuttu mulle.
Todellisen tien olet ilmeisesti pöläytellyt. Isäsi kanssa kaiketi olet tekojasi tehnyt, ja kera. No en ilveile yhtään, Elvis jo muistoissamme.
Pielisentie oli asfaltoitu jo 1974? Kaksi kaistainen, ja täysin eri kaistat. Muistan kun valotolpat olivat keskellä tietä!!
Paskansin sen asfaltin siihen wuonna 1968,kun olin syönyt aamupalaksi teräskettinkiä ja kulauttanut sen alas teräketjuöljyllä.illalla vetelin kivenmurikoita,kun rupesi närästämään pahasti jauhinkiviksi mahaan,niin parinpäivänpäästä helpotti ummetus ja työ saitta ihmeteltäväksi asfaltin pielisentielle.
Pielisentielle tuli asvaltti 1965.
Kaet se nyt jo aekasemmi oli helekutti. 1967-1968 mopolla ajella hurruuttelin Pielisentietä pitkin kansalaeskoulusta Rauhalasta ja kumin käry oli hirmunen, ku Simca tonnilla sällit veteli uukkareita luu ulukona. Tais jollae olla kuussatanen fiiatti ja Anglia. Jollae rikkaalla ristiperse Cortina.
Kamuttajahan kertoi olleensa valvomassa sitä asfaltointia.
Minä kaipaan enemmän Pielisen jäätielle asfalttia. Se nopeuttaisi sohjoisella jäätiellä ajamista.