Olemmeko itsekkäitä

Anonyymi

Miksi me olemme menneet niin itsekkäiksi, että puhumme toisista pahaa. Jos jollakin lähimäisellä vaikeaa, niin tuotamme lisää tuskaa. Tällä tavalla saadaan lisää syrjäytyneitä ja väsyneitä kanssa ihmisä.

16

2555

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koston hetki vielä koittaa! Ken tuntee piston sydämessään?

      • Anonyymi

        Paras tapa kostaa on rikkoa avio/avoliitto. "Viattomia" keinoja löytyy.


    • Anonyymi

      Outoa aikaa me elämmä. En ole pielavetinen, enkä pitkään siellä käynyt, mutta oikeaa ongelmaa tässä on. Jos ei kestetä, eikä ymmärretä lähimmäistä, niin ei ymmärretä ketään.

      Ei niin itseään, eikä kauimmaistakaan, jotain se tarkoittaa ... :( ....

    • Anonyymi

      Näin on, pahaa puhutaan selän takana eikä tiedä miksi . Minkä takia.

    • Anonyymi

      Pahan puhuminen on juoruilua ja kun tietää ihmisen joka aloitti pahan ja perättömän puhumisen.

    • Anonyymi

      Juoruilu on nykyään siirtynyt nettiin, Facebookiin. Juoruilun uusi tuleminen.

      • Anonyymi

        Tiedän siellä hän on oikein juoru kerho


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiedän siellä hän on oikein juoru kerho

        Missähän se juoru kerho luuraa, no facebookissa tietysti.


      • Anonyymi

        Kyllä on hiljaista Pielavedellä, juorut on juoruiltu ja syksy ja talvi tulee ja on pimeetä vai onko juorut taas liikkeellä, huhuu.


    • Anonyymi

      Kukapa tänne haluaa muuttaa kun tietävät paikallisen toiminnan.

      • Anonyymi

        Enpä ole muuttamassa, pieni kylä tietävät paremmin toisten asiat.


      • Anonyymi

        Ei kukaan halua tänne muuttaa töllistellään ja juorutaan, ei kauppaan voi mennä ku juoru lähtee liikkeelle ja sitä paisutellaan


      • Anonyymi

        Olen asunut Pielavedellä tiedän sen juoruilun, naamat punaisena juorutaan ja muistan nimetkin.


    • Anonyymi

      Ihmiset tekevät uskontojen sisälle omia lakejaan. Näiden lakien tarkoitus on pelkkä vallankäyttö.

      Jeesus tuli maanpäälle opettamaan, että uskonto ei ole henkilökohtaisen vallankäytön väline. Ihmisellä ei ole ilmeisesti oikeutta pönkittää egoaan uskonnon avulla eikä painaa toista ihmistä saappaansa alle käyttäen Jumalan nimeä keppihevosenaan.

      Muinainen Juudeakin oli täynnä ihmisiä jotka käyttivät uskontoa henkilökohtaisen vallankäytön välineenä. Farisealaisuus ja saddukealaisuus olivat juuri tätä. Nämä kaksi mainittua olivat Juutalaista papistoa joiden edustajistosta molemmat käyttivät ja keksivät lakeja omasta päästään juutalaisen lain pohjalta.

      Näillä itse keksityillä laeilla esim Saddukeus pyrki vaikka kavaltamaan jonkun omaisuuden itselleen tai kiristi valta aseman ja lempeä itselleen.

      Tätä toimintaa vastaan Jeesus saarnasi Juudeassa julistaessaan ihmisen vapaaksi temppelilaista. Tämä meidän tulee muistaa myös nykyajassa. Jos "Pielamummo" Iisalmessa saarnaa omaa lakiaan ja tulkitsee raamattua, kuin piru ei "Pielamummoa" ole kuunteleminen.

      • Anonyymi

        Nuo Jeesus jutut on täyttä satua ja jotkut uskoo. Jumalakin on mielikuvitushahmo.
        Ennemmin palvon kossupulloa kuin jotain mielikuvitushahmoa.


    • Anonyymi

      Jos joku heittää ruman sanan, hän on heti paha ihminen, mutta jos kiusaat ja itketät toisia, olet lähes sankarin asemassa. On tämä hullu maailma

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      81
      2586
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2196
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1063
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      918
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      808
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      670
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      588
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      535
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      521
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      512
    Aihe