Inventerin säätö?

12 voltin inventeri käyttää akusta jännitteen noin 10.5 volttiin. Onko mahdollista inventeriä säätää niin että se vapaa-ajan akun käyttäisi tyhjemmäksi? Riittäisi akussa virtaa pidemmäksi aikaa

10

222

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos pienwllä kuormituksella sen tuohon ajat niin on melkosen tyhjä

    • Siis on 140ah:n vapaaajan akku illalla täynnä aamuyöllä inventeri rupee huutaan virran vähyyttä.inventteri jättää akkuun vielä starttaus virran, mutta minun tapauksessa sen ei tarvis jättää sitä, kun se on vain siinä inventteri käytössä.

      • Anonyymi

        Akku on jo tuhnu. Tyypillinen vanha tai sulfatoitunut akku


    • Anonyymi

      Ehkä aloittaja tarkoittaakin invertteriä?

      • Anonyymi

        Akku ja inve pelittää yhdessä.


      • Joo tarkoitin invertteriä


      • Anonyymi
        Jartsu76 kirjoitti:

        Joo tarkoitin invertteriä

        Niimpä, ei korjaannu jännitteen säädöllä invertterissä jos akku on loppu. Hyvin hyvin vähän ehkä


    • Anonyymi

      Miksi haluat tuhota akkusi?

    • Anonyymi

      Akkusi on rikki taikka sitten aivan liian pieni kulutukseen nähden. Lisäksi akkua ei kannata käyttää noin tyhjäksi sillä se rikkoontuu näin menetellen hyvin nopeasti.

      Yleensä kaikissa inverttereissä on akun suojaus toiminta, jolla estetään akun tyhjeneminen liiaksi. Tämä on ohjelmallinen toiminto ja joissakin säädettävä ja toisissa ei. Ilmeisesti et viitsi lukea ohjekirjaa, josta asia selviäisi taikka et ymmärrä kertoa laitteen mallia ja tyyppiä, jotta joku muu viitsisi sen puolestasi etsiä.

      Tämäkin kysymys täytyy olla trolli, sillä en usko kenenkään olevan noin tyhmä.

    • Anonyymi

      Kannattaa suosiolla hommata isompi akku. Ja sekään ei kestä montaa vuotta, jos päivittäin tyhjenee noin tyhjäksi. Kannattaa ehkä hankkia isompi/useampi paneeli, ehkä akku ei kerkee täyttymään päivän aikaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1622
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1468
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      35
      859
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      829
    5. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      756
    6. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      35
      740
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      708
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      700
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      689
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      653
    Aihe