Tohatsu 3,5 nelitahti

Anonyymi

Ostin tuollaisen pikkuprutkun ja ihmettelen sen pensatankin pienuutta. Eihän sinne mahdu kuin 1 litra polttoainetta. Kuinka kauan tuolla tankillisella ajaa soutuveneellä? Jos täydellä kaasulla painelee, niin meneekö tunnissa tyhjäksi? Kanisteri ilmeisesti oltava aina mukana.

3

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä sillä pari tuntia ajelee, jos ajat sellaista vauhtia ettei veneen perä ala painumaan ja tekemään suurta peräaaltoa.

    • Anonyymi

      Muistelen sellista vanhaa nyrkkisääntöä, että 2-tahtikoneiden kulutus täyskaasulla on noin hevosvoimat /2 tunnissa , ja 4 tahtiset noin hevosvoimat / 3 tunnissa. Tuolla säännöllä polttoaine loppuisi sinulla alle tunnissa täydellä kaasulla.

      Itse ajelen vielä silloin tällöin tuollaisilla pienkoneilla, ja polltoaineen loppuessa ruuvaan korkin auki ja täytän tankin litran limupullon avulla, joita on pari valmiina täytettynä. Ei edes tarvitse nousta takatuhdolta, kun pullon suulle saa peukalon väliaikaiseksi korkiksi , eikä valu yli jos tankkiin ei ihan mahdu litraa ja on huomioioinut tämän limupullon täyttövaiheessa.

      • Anonyymi

        Tuopa onkin hyvä neuvo/vihje. Kiitos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      95
      1503
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      399
      905
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      880
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe