Ei olisi varaa käyttää pelkästään armeijan kalustoa sodassa. 4 paikkainen 4 ovinen henkilöauto on yleensä parempi lasiensa kanssa, mutta laseista voi joskus olla myös haittaa. Lasi kiiltää ja luoti säröyttää lasin. Ilman etulasia on helpompi ampua konekiväärillä eteenpäin heti autosta.
Etulasin puute saattaa tarkoittaa pakollista liikkumistaukoa sateen ajaksi, mutta olisiko se liian suuri taktinen haitta?
Yksi mahdollisuus on peittää ikkunoiden paikat pressulla, kiinnittää lämpökamera tai valonvahvistinkamera runkoon ja ajaa monitorin kuvan perusteella keskellä yötä ilman valoja.
Pieni osa sotaan otetuista siviiliautoista voi olla vailla ikkunalaseja
Anonyymi
2
252
Vastaukset
- Anonyymi
Hmm. Nyt alkoi insinööri miettiä... lämpöjälki autosta tietty jää eli se näkyy ip-kameralla esim. dronesta. Mutta jos siviiliautoja on muutenkin liikkeellä niin tuo voi olla pohtimisen arvoinen.
- Anonyymi
Osa autoista voi olla vasemmanpuoleisia Englannista hankittuja jotta saa konekiväärin eri puolelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1052246- 841975
- 531566
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai491492- 1531476
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481374Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1441304Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261156- 1111118
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket251084