Muutin siis asuntoon johon kuuluu laajakaista. Haluan käyttää sitä kahdella laitteella (puhelin ja läppäri), langattomasti(mulla ei ole mitään piuhaa mitä kytkeä mihinkään) Eli mikä laite mun pitää hommata, wlan, wi-fi, reititin, mikä ja millainen on hyvä? En ymmärrä näistä asioista pätkääkään joten vääntäkää rautalangasta..
Auttakaa tyhmää laajakaista-asioissa
10
257
Vastaukset
- Anonyymi
Riippuu millä tekniikalla yhteys asuntoon tulee. Jos seinässä on normaali verkkokaapelin paikka niin reititin riittää kuten vaikkapa: https://www.verkkokauppa.com/fi/product/640660/TP-LINK-Archer-C80-Dual-band-WiFi-reititin
- Anonyymi
Et tarvitse mitään laitetta mihinkään. Kytke tietokone seinäkaapeliin, sieltä tulee tarvitsemasi internet.
Puhelinliittymiin kuuluu nykyään aina myös internetliittymä, joten siitä saat tarvitsemasi internetin puhelimeesi. Hinnat tietenkin vaihtelevat, firmasta ja liittymästä riippuen.- Anonyymi
Näe onmpi. Netti piuhat kinni vaan ja homa luistaa! Puhelimella piuha ei pakoline n
- Anonyymi
Kylläpä vaan tarvii..
- Anonyymi
Jos asuntoosi kuuluu jonkin palveluntarjoajan internet (esim. 10 M), kuten usein on, et tarvitse muuta kuin työntää Ethernet kaapeli Läppäristä seinään.
Se ei kuitenkaan ole turvallisin menetelmä, joten väliin kannattaa hankkia reititin. Sen saa parhaiten siltä palveluntarjoalta, keneltä taloyhtiösi on tuon internet-yhteyden hankkinut. Joten senkun menet heidän kauppaansa puhumaan asiasta.
Puhelimessasi saattaa olla internetyhteys jo nyt, riippuen sopimuksesta. Tarkista sopimus, mitä siinä sanotaan internetistä. Joka tapauksessa, jos puhelimessa ei ole internettiä valmiina (mikä on harvinaista), voit käyttää siihen hankkimaasi reititintä.- Anonyymi
On yhtä turvallinen...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On yhtä turvallinen...
Noh, ainakin se jakaa sen yhteyden useille laitteille. Yksi reikä seinässä jakaa sen vain yhdelle laitteelle.
Minusta turvallisempi on oma reititin, etenkin jos osaa konfiguroida sen oikein. Netissä on monia paikkoja, joissa voi testata oman reitittimen turvallisuutta. Eli he yrittävät omalla suostumuksellasi tunkeutua tietokoneeseesi. Jos vuotoja löytyy, tulokset näkyvät heti.
- Anonyymi
Työnsin pään seinään ei tule neti? vaihka ostin
- Anonyymi
Huushollissa voi olla useampi ethernet-reikä eri huoneissa. Isännöitsijä kytkee oikean piuhan kiinni talonettiin, kaikkia ei kytketä yleensä samaan aikaan, koska portteja rajallinen määrä kytkimessä. Voi myös olla, että tuosta menee lisäksi joku nimellinen maksu/kk - mutta jos kuuluu vuokraan, niin luultavasti pitää käydä hakemassa jotain tietoja verkkoa hallinnoivalta taholta, jos automaattinen konfigurointi ei ole käytössä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huushollissa voi olla useampi ethernet-reikä eri huoneissa. Isännöitsijä kytkee oikean piuhan kiinni talonettiin, kaikkia ei kytketä yleensä samaan aikaan, koska portteja rajallinen määrä kytkimessä. Voi myös olla, että tuosta menee lisäksi joku nimellinen maksu/kk - mutta jos kuuluu vuokraan, niin luultavasti pitää käydä hakemassa jotain tietoja verkkoa hallinnoivalta taholta, jos automaattinen konfigurointi ei ole käytössä.
Yleensä yhteyden voi jakaa enintään viidelle laitteelle yhtä aikaa. Tämä on useimmissa sopimuksissa, ainakin itselläni ollut. Minullakin on kaksi ethernet-reikää, mutta talopiuha oli kytketty vain toiseen.
Tällaisessa tapauksessa jakamisen voi toteuttaa esimerkiksi erillisellä kytkimellä. Tästä ei ainakaan minulle ole tullut mitään lisämaksuja. Tosin kytkin pitää itse ostaa. Kytkimen kautta yhteyksiä voi olla edelleen vain rajoitettu määrä (minulla viisi).
Toinen vaihtoehto on hankkia langaton (WiFi) reititin. Jos se on "reitittävässä" tilassa, voit jakaa tuon liittymäsi niin usealle laitteelle, kuin se langattoman sisäverkon (WiFi) kautta on mahdollista. Pienillä nopeuksilla useamman laitteen yhtäaikainen käyttäminen toki hidastaa, mutta nopeuttahan saa lisää rahalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896052KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3345309Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja212686Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841875Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051697- 1141571
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181533seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241454Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351413