Saapa nähdä milloinka Känkkäälän hiiltämön torvesta alkaa höyry nousta, kovin on paljon kankaalla vielä paljon rojuja, vai pettääkö ammattitaito kasaajilla, kaivetaan ja täytetään monttuja siinä aika kuluu. Taitaa tulla kurssi ennen avauspäivää?
Biohiiltämö
47
2565
Vastaukset
- Anonyymi
Mene tekemään ite kun kerran tiiät
- Anonyymi
Yleensä työläiset valitaan ammattitaidon perusteellä eikä semmoista jolla on paljon koneita, mutta käymättömiä diohiiltämön kasaukseen, istutaan ja ihmetellään. Yleensä rakentajaksi, tähän asti on valittu tietty yrittäjä joka osaa valita työhön valittavan porukan. Mutta Joulu näyttää tulevan ennen kuin savu tuprahtaa ja yritys on velkaantunut sen verran että käynnistäminen on kyseenalaista. Onko näitten vehkeitten tulevaisuus neljäs konkurssi, ja Nurmes on maksaja?
- Anonyymi
Onko piirustukset tupakkiaskin kannessa ja aski häveissä.
- Anonyymi
Savu tuprahtaa piipusta KJ lähtöjuhlan kunniaksi. Kiinasta delekaatio mallia katsomassa. Musiikista vastaa maailmankuulu paikkakunnan edustaja. Keräys laakeriseppeleeseen ja ehjiin housuihin lähtijälle. Joten juhlia tulossa.
- Anonyymi
Loppuiko yrittäjien ja kaupungin rahat heti, kun on niin hiljaista.
- Anonyymi
Riskitöntä yrittämistä, kun veronmaksajat ovat takuumiehinä. Ihme kun muut yrittäjät eivät ole hoksineet, että satuja kertomalla saa kaupungilta rahaa.
- Anonyymi
Kuulin huhua että.
Jo sunnuntai-aamuna aletaan sitä biomiilua kuumentammaan.- Anonyymi
Polttaako ne siellä kaupungin rahoja?
- Anonyymi
Laitteet viritelläänkin pontikan valmistukseen sopivaksi, sillä pieni viive lalmistumisessa.
- Anonyymi
Biotislaamo olisikin paljon biohiiltämöä parempi laitos.
- Anonyymi
Varmaa tietoa: miilun koekäyttö alkaa
- Anonyymi
huomenna.
- Anonyymi
Tai ensviikolla ja jos ei, niin sitten ensvuonna tai sitte joskus
- Anonyymi
niin pitihän ydinvoimalankin olla valmis 13 vuotta sitten...
- Anonyymi
Kallis laitos tyhjän panttina. Saatsin läksiäislahja Nurmekselle.
- Anonyymi
Porokylään pitää keksiä aina jotakin rakenneltavaa, vaikka varmaa niiden onnistumisesta ei ole, rahasta ei näytä olevan kiinni, nostetaan vaikka veroäyriä.
- Anonyymi
Nurmeksassa vahvastiu vastustetaan kaikkea kehitystä. Nurmes on cro-magnon tasolla. ja siellä pysyy!
- Anonyymi
Kaikkien lakkautettujen yritysten takana on vain keskusta & Kämätäinen?
- Anonyymi
Älyvapaata toimintaa pitääkin vastustaa. Oikeat yritykset karttavat Nurmesta
- Anonyymi
Ei taijja Rusakolla valmista tulla
- Anonyymi
homma on nyt tyhjäkäynnillä.talvella pysähtyy kokonaan.
- Anonyymi
Lähteekö pilotilla "tulille" ?
- Anonyymi
Lähtee ja kunnolla, kun paukauttaa kaikki männät yhtä aikaa alas, saattaa tulla viivettä.
- Anonyymi
Ei varmaa ikinä. Romulaani vaa leviää entisestään,kohta on kun Raatteentie. Samoja vanhoja hiilisäkkejä siirrellään tontin nurkasta toiseen.
- Anonyymi
Milloin piipusta tupsahtaa piispan savut?
- Anonyymi
kurssi tais tulla ennen savuja.
- Anonyymi
Urakoitsijan kun tietää ni mikää ei valmistu
- Anonyymi
vaan kova on sentään yritys.
- Anonyymi
Ketä rakentaa kyseistä laitosta?
- Anonyymi
viron pojat.
- Anonyymi
Joko savuaa?
- Anonyymi
piti savuta ajat sitten,nyt on teknillisiä viivästyksiä.
- Anonyymi
Poltettavaksi aiotut rahat loppu?
- Anonyymi
Pitäisi oikein käydä katsomassa, mitä siellä rahojen hautausmaalla Känkkäälässä oikein puuhastellaan.
- Anonyymi
Vinossa koko hökötys,tiedä kaatuuko metsään? Milloin alkaa savut nousta piipusta?
- Anonyymi
Ruostuu ennenkuin on käytössä
- Anonyymi
Demaritko sitä pystyttää?
- Anonyymi
kepu
- Anonyymi
Eiköhän Demarit ollu jo vuosia sitten tätä varattomaa firmaa vastaan. Nyt onnistui firman tänne tulo kun vaihtoivat nimeä konkurssin kautta.
- Anonyymi
Taitaa kaikki Saatsin aloittamat "hienot" hankkeet männä nurin. No onhan veronmaksajilla rahaa!
- Anonyymi
Hah, täysi farssi ja huijaus koko rotisko😂
- Anonyymi
Ettei nyt olisi elokuvasta, Kun Hunttalan Matti Suomen osti?
- Anonyymi
Kyllä miilua,poltetaan se tapahtuu Lautiaissaaressa
- Anonyymi
Muualla pestään rahaa, Känkkäälässä sitä poltetaan ja haudataan.
- Anonyymi
Jospa onkin rahanpesupaikka koko Känkkäälä. Mitään ei oo tapahtunu. Vietiin paljon rahaa Viroon, vai vietiikö. Eppäillä tuota soppii. 🤔
- Anonyymi
Vai menikö "neuvottelijan" omaan taskuun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vai menikö "neuvottelijan" omaan taskuun.
Puuta on paljon mutta milloin ne muuttuu biohiileksi, näyttää että ei koskaan, halpatyövoima näyttelee känkkäälän työmaalla osaamistaan jarrutetaan että saadaan tunteja, se on pelin Henki?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy82062Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1101441Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1201185Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861074Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661025Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-81921010Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j67795- 76760
Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.73642Iivarilla johtopäätösten aika
Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös36622