Saapa nähdä milloinka Känkkäälän hiiltämön torvesta alkaa höyry nousta, kovin on paljon kankaalla vielä paljon rojuja, vai pettääkö ammattitaito kasaajilla, kaivetaan ja täytetään monttuja siinä aika kuluu. Taitaa tulla kurssi ennen avauspäivää?
Biohiiltämö
47
2604
Vastaukset
- Anonyymi
Mene tekemään ite kun kerran tiiät
- Anonyymi
Yleensä työläiset valitaan ammattitaidon perusteellä eikä semmoista jolla on paljon koneita, mutta käymättömiä diohiiltämön kasaukseen, istutaan ja ihmetellään. Yleensä rakentajaksi, tähän asti on valittu tietty yrittäjä joka osaa valita työhön valittavan porukan. Mutta Joulu näyttää tulevan ennen kuin savu tuprahtaa ja yritys on velkaantunut sen verran että käynnistäminen on kyseenalaista. Onko näitten vehkeitten tulevaisuus neljäs konkurssi, ja Nurmes on maksaja?
- Anonyymi
Onko piirustukset tupakkiaskin kannessa ja aski häveissä.
- Anonyymi
Savu tuprahtaa piipusta KJ lähtöjuhlan kunniaksi. Kiinasta delekaatio mallia katsomassa. Musiikista vastaa maailmankuulu paikkakunnan edustaja. Keräys laakeriseppeleeseen ja ehjiin housuihin lähtijälle. Joten juhlia tulossa.
- Anonyymi
Loppuiko yrittäjien ja kaupungin rahat heti, kun on niin hiljaista.
- Anonyymi
Riskitöntä yrittämistä, kun veronmaksajat ovat takuumiehinä. Ihme kun muut yrittäjät eivät ole hoksineet, että satuja kertomalla saa kaupungilta rahaa.
- Anonyymi
Kuulin huhua että.
Jo sunnuntai-aamuna aletaan sitä biomiilua kuumentammaan.- Anonyymi
Polttaako ne siellä kaupungin rahoja?
- Anonyymi
Laitteet viritelläänkin pontikan valmistukseen sopivaksi, sillä pieni viive lalmistumisessa.
- Anonyymi
Biotislaamo olisikin paljon biohiiltämöä parempi laitos.
- Anonyymi
Varmaa tietoa: miilun koekäyttö alkaa
- Anonyymi
huomenna.
- Anonyymi
Tai ensviikolla ja jos ei, niin sitten ensvuonna tai sitte joskus
- Anonyymi
niin pitihän ydinvoimalankin olla valmis 13 vuotta sitten...
- Anonyymi
Kallis laitos tyhjän panttina. Saatsin läksiäislahja Nurmekselle.
- Anonyymi
Porokylään pitää keksiä aina jotakin rakenneltavaa, vaikka varmaa niiden onnistumisesta ei ole, rahasta ei näytä olevan kiinni, nostetaan vaikka veroäyriä.
- Anonyymi
Nurmeksassa vahvastiu vastustetaan kaikkea kehitystä. Nurmes on cro-magnon tasolla. ja siellä pysyy!
- Anonyymi
Kaikkien lakkautettujen yritysten takana on vain keskusta & Kämätäinen?
- Anonyymi
Älyvapaata toimintaa pitääkin vastustaa. Oikeat yritykset karttavat Nurmesta
- Anonyymi
Ei taijja Rusakolla valmista tulla
- Anonyymi
homma on nyt tyhjäkäynnillä.talvella pysähtyy kokonaan.
- Anonyymi
Lähteekö pilotilla "tulille" ?
- Anonyymi
Lähtee ja kunnolla, kun paukauttaa kaikki männät yhtä aikaa alas, saattaa tulla viivettä.
- Anonyymi
Ei varmaa ikinä. Romulaani vaa leviää entisestään,kohta on kun Raatteentie. Samoja vanhoja hiilisäkkejä siirrellään tontin nurkasta toiseen.
- Anonyymi
Milloin piipusta tupsahtaa piispan savut?
- Anonyymi
kurssi tais tulla ennen savuja.
- Anonyymi
Urakoitsijan kun tietää ni mikää ei valmistu
- Anonyymi
vaan kova on sentään yritys.
- Anonyymi
Ketä rakentaa kyseistä laitosta?
- Anonyymi
viron pojat.
- Anonyymi
Joko savuaa?
- Anonyymi
piti savuta ajat sitten,nyt on teknillisiä viivästyksiä.
- Anonyymi
Poltettavaksi aiotut rahat loppu?
- Anonyymi
Pitäisi oikein käydä katsomassa, mitä siellä rahojen hautausmaalla Känkkäälässä oikein puuhastellaan.
- Anonyymi
Vinossa koko hökötys,tiedä kaatuuko metsään? Milloin alkaa savut nousta piipusta?
- Anonyymi
Ruostuu ennenkuin on käytössä
- Anonyymi
Demaritko sitä pystyttää?
- Anonyymi
kepu
- Anonyymi
Eiköhän Demarit ollu jo vuosia sitten tätä varattomaa firmaa vastaan. Nyt onnistui firman tänne tulo kun vaihtoivat nimeä konkurssin kautta.
- Anonyymi
Taitaa kaikki Saatsin aloittamat "hienot" hankkeet männä nurin. No onhan veronmaksajilla rahaa!
- Anonyymi
Hah, täysi farssi ja huijaus koko rotisko😂
- Anonyymi
Ettei nyt olisi elokuvasta, Kun Hunttalan Matti Suomen osti?
- Anonyymi
Kyllä miilua,poltetaan se tapahtuu Lautiaissaaressa
- Anonyymi
Muualla pestään rahaa, Känkkäälässä sitä poltetaan ja haudataan.
- Anonyymi
Jospa onkin rahanpesupaikka koko Känkkäälä. Mitään ei oo tapahtunu. Vietiin paljon rahaa Viroon, vai vietiikö. Eppäillä tuota soppii. 🤔
- Anonyymi
Vai menikö "neuvottelijan" omaan taskuun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vai menikö "neuvottelijan" omaan taskuun.
Puuta on paljon mutta milloin ne muuttuu biohiileksi, näyttää että ei koskaan, halpatyövoima näyttelee känkkäälän työmaalla osaamistaan jarrutetaan että saadaan tunteja, se on pelin Henki?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591184Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11860Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83613Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45552Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33537Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501