Itselläni sähkötauluun asennettu rele joka varmistaa ettei talvipäivän sähköllä vettä lämmitettä vaan kausisähkön ns yösähköllä (marraskuusta maaliskuuhun, manuaalisesti sen toki voi kytkeä päälle).
Jos haluaa kellotuksen niin että varaajan vettä lämmitetään vain aamuyöllä miten asia hoidetaan? Voiko varaajaan asentaa ajastinta vai pitääkö se hoitaa sähkötaulun kautta? Ilmeisesti verkon omistajan, siis firman asentajan homma vai?
Voiko lämminvesivaraajaan asentaa kellokytkimen?
7
497
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko oijeasti niin kännissä, että avaat uusia ketjuja vaikka akaisempiin on jo tullut asiallisia vastauksia?!?!?!?
Mene katkolle!!!- Anonyymi
Kiinnostaisivat vastaukset aloittajan kysymykseen. Aiempi vähän samansuuntainen jonka löysin ei vastausten osalta tyydyttänyt uteliaisuuttani. Arveltiin esim. sähkötauluun asennettavan kellokytkimen hinta varsin suolaiseksi.
Excipe - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiinnostaisivat vastaukset aloittajan kysymykseen. Aiempi vähän samansuuntainen jonka löysin ei vastausten osalta tyydyttänyt uteliaisuuttani. Arveltiin esim. sähkötauluun asennettavan kellokytkimen hinta varsin suolaiseksi.
ExcipeTietenkin kellokytkin on järkevintä asentaa sähkökeskukseen, kun siellä on valmiina kontatorit ja releet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tietenkin kellokytkin on järkevintä asentaa sähkökeskukseen, kun siellä on valmiina kontatorit ja releet.
"Tietenkin kellokytkin on järkevintä asentaa sähkökeskukseen, kun siellä on valmiina kontatorit ja releet."
Aloittajallahan on jo rele, miksi asentaa toinen - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Tietenkin kellokytkin on järkevintä asentaa sähkökeskukseen, kun siellä on valmiina kontatorit ja releet."
Aloittajallahan on jo rele, miksi asentaa toinenKuka tässä releitä on tyrkyttänyt? Kellokytkimestä puhuttiin.
- Anonyymi
Hanki etäajastin, esim Nedis SmartLife, jos sinulla WiFi. Lisäksi tarvitset kontaktorin jota tuo Nedis ohjaa. Ota yhteys sähkömieheen. Voi tosin mennä aikaa kun niillä nyt kova kiire asentelemaan näitä ajastimia.
- Anonyymi
Mitä ihmeen hyötyä kaukaa ohjaamisesta on paikalliseen ohjaamiseen verrattuna?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1324634
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k233172Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1132604- 462191
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2591733Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt471669- 321567
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201486- 281480
- 951211