Yhteinen syy huostaanotoissa

Vanhempien raivaus tulevaisuuden tieltä

Lastensuojelun ongelma on se, että vanhemmat eivät sovi heidän yhteiskunnalliseen projektiinsa. Opetushallitus on päättänyt, että kouluissa ei puhuta enää tytöistä ja pojista. Lastensuojelu ei anna sellaisten ihmisten toimia vanhempina, jotka kutsuvat poikia pojiksi. Lastensuojelu eristää fanaattisesti suomalaisia lapsia yhteiskuntaan sopeutumattomista vanhemmista, jotka eivät noudata jotain roolia tai eivät ymmärrä suurta korkeaa tulevaisuuden hierarkista mallia. Kaikki lapsen hätä ja psykiatriset sössötykset ovat peitetarina sille, että lapsien halutaan sopeutuvan rakenteilla olevaan radikaaliin yhteiskuntaan, ja vanhempia raivataan niillä pois lapsen vaikutusympäristöstä. Yhteiskuntatieteilijänä minua kiinnostaa, että mikä sosiaalityön julkaisu ja kuka tekijä on Suomen sosiaalipolitiikan valitseman päämäärän takana? Kuka väitti tällaisia radikaaleja liberaaleja asioita? Vai ovatko sosiaalityön opintomateriaalit salaisia ja vain pääsykokeet läpäisseille jäsenille? Miksi me näemme vain seurauksia, mutta ei pohjatyötä ja keskustelua teorioista? Kyllähän natsi-Saksassakin oli rotuteoriaa ennen vainoa.

3

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "kouluissa ei puhuta enää tytöistä ja pojista"

      Olen aina halunnut itsekin tietää mistä tämä uusi linjaus johtuu. Ainakaan enemmistö sitä ei ole toivonut, joten mistä on kyse?

    • Anonyymi

      Yhteiskuntatieteilijänä varmasti tiedätkin, että yliopiston opintomateriaalit ovat ihan vapaasti hyödynnettävissä ja sosiaalityön opinnothan kuuluvat yhteiskuntatieteiden laitoksen alle, tule ihmeessä mukaan kehittämään toimivampaa yhteiskuntaa :)

      • Anonyymi

        Aloittaja on Suomen kovimpia alan tieteilijöitä, älä kyseenalaista häntä....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      196
      4902
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      37
      3362
    3. 34
      2890
    4. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      142
      2771
    5. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2418
    6. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      68
      2257
    7. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      2108
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      31
      1800
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      41
      1752
    10. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      80
      1414
    Aihe