Mitkä kohteet kannattaa ehdottomasti koluta, kun matkaa Kolille kesällä? Mikä paikka luonnossa on ehdottomasti nähtävä? Olen kiinnostunut vain luontoa koskevista vinkeistä. Onko kokemuksia erähenkisistä ja rauhallisista yöpymispaikoista lähettyvillä?
luontovinkkejä Kolille
2
420
Vastaukset
- Nimetön
Osoitteista http://www.koli.fi ja http://www.metla.fi/koli/ siis löytyy ainakin jotain...
Kolusimme keskenämme Herajärven kierroksen (40 km). Oli mukava kahteen päivään. Alkumatkalla katsastimme Kolit ja muut vaarat, kivoja maisemia oli. Yövyimme Kiviniemen tilalta vuokraamassamme mökissä - erittäin mukava. Voisi kai teltankin ottaa, taisi siellä olla jokin laavukin (kannattaa tarkistaa).
Lähimaastossa on myös Pirunkirkko, jonkin sortin kallioluola. Oli vaikuttava paikka ainakin kun taaperona siellä kävin. Muistoihin jäivät myös Pielisen kauniskiviset rannat... Aah.
Ei sitä koskaan tiedä, mihin matkalla eksyy! Kannattaa kokeilla, josko vaikka vahingossa löytäisi hienoa tunnelmaa. - Paikallinen.
Kolille voin antaa vielä lisäksi sen ohjeen,että kannattaa kävellä ja kierrellä mahdollisimman paljon,siten Kolin mysteeri aukeaa pikkuhiljaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921786- 851262
- 1101123
- 72975
- 105909
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56828- 36742
- 47741
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47691- 33673