Taimen 500 soutuvene kokemuksia
Ostin Taimen 500 soutuveneen noin vuosi sitten. Se on toisena mökkiveneenä, souturetkiä ja myös kalastukseen jonkinverran. Verkkojen kokemiseen on vakaampi pieni moottorivene. Taimen 500 on siis noin 5 metriä pitkä. Väri on vihreä. Keskimmäinen penkki on puupenkki, joten keskitila on yhtenäinen ja näin helpompi puhdistaa kurasta ja roskista. Penkit ovat mukavan korkeita, joten veneessä on hyvä istua. Takapenkki on hieman taaksepäin kalteva, joten siinä ei ole ihan niin miellyttävä istua. Venettä voi soutaa keskeltä ja edestä. Jalkavasteet soutamista varten ovat pienet ja minulle (183 cm) hieman liian edessä. Airoina olen käyttänyt 240 cm pyöreitä airoja. Myös 270 cm airoja olen kokeillut ja ne soveltuvat myös ainakin vahvemmalle soutajalle. Vene on aika kapearunkoinen, joten se kulkee hyvin oli soutajia sitten 1 tai 2. Pysyy hyvin myös suunnassaan, jos takapenkilläkin on sopivasti painoa. Kun vene pysyy hyvin suunnassaan, sen kääntäminen paikallaan on hidasta verrattuna lyhyeen tasaperäiseen veneeseen. Koska vene on sulavarunkoinen, on se samalla aika kiikkerä. Veneessä on syytä kävellä varovasti. Katiskojen ja verkkojen kokemisessa kiikkeryydestä on haittaa. Veneessä on sopivankokoinen tappi pohjassa sekä toinen tappi perätuhdon takaosassa perätuhdolle kertyneen veden poistoon. Pienen perämoottorin voi laittaa perään, mutta se jää aika kauaksi penkillä istujasta, joten moottorin operointi ei ole helppoa. Moottoriin kannattaa laittaa pidennetty ohjauskahva. Kaikenkaikkiaan ihan käyttökelpoinen vene pääasiassa soutamalla liikkuvalle. Jos liikkuu enimmäkseen perämoottorin avulla, ei tämä vene ehkä ole paras ratkaisu.
Taimen 500 soutuveneestä kokemuksia
7
2374
Vastaukset
- Anonyymi
Kuulostaa tyypilliseltä savolaismalliselta leskentekijältä.
- Anonyymi
Se muuttuu ihan käteväksi perämoottoriveneeksi juuri sillä jatkopinnalla. Pikku Hondan kanssa (vapaa kytkin) et tarvitse enää soutajaa verkoilla vaikka laskisit vähän enemmänkin verkkoja. Peruuttamalla ja takatuhdolla istuen laskee verkot kätevästi paljusta. Hankaimen reijät olen teipannut yli niin verkko ei tartu niihin.
- Anonyymi
Olen tuumaillut laittaa soutuveneeseeni n. 100 kiloinen, vanha laskutukippo, moottorilla ajoa varten perän molemmille puolille suuret kellukkeet l. Blenderit. Eivät haittaa soutaessa, mutta kannattelevat perää moottorilla ajellessa. Onko kellään kokemuksia vastaavasta viritelmästä?
- Anonyymi
Tarkoitin tietysti fendereitä eli lepuuttajia@
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitin tietysti fendereitä eli lepuuttajia@
Kun ostin moottoriksi 25 heppaisen evikan, myyjä vakuutteli että soutupaatissani oleva 5 hp on vain suositus ja tuolla koneella naapurin kymppihevosvoomanenki jiäp toiseksi. Täytyhän se sit ostaa, ens kesänä näytän naapurin Petelle miten ajetaan moottorilla!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitin tietysti fendereitä eli lepuuttajia@
Kyllä ne auttaa jos kelluttaa tarpeeksi, nopeus kyllä kärsii. Tukeva kiinnitys on tärkeää!
- Anonyymi
Minulla on juuri samat kokemukset Taimen 501 veneestä kuin aloittajalla. Miellyttää korkeat penkit , avoin keskitila ja hyväkulkuisuus soudettaessa. Takapenkillä on oltava painoa, jos on kaksi soutajaa, muutoin on aika hankala hallittava. Perämoottorin käyttö on hankalaa, kun jää kauas. Senverran on kiikkerä, että katiskoille ja verkoille otan käyttöön tasaperäisen moottoriveneen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2083336Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401673Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971523- 921419
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461354Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601286Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121218Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89952Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55882